Нидерландия и Еквадор завършиха наравно 1:1 в мач от група А на Мондиал 2022. Коди Гакпо даде аванс на "лалетата" в 5-ата минута, а в 49-ата минута Енер Валенсия изравни. "Ла Три" донякъде може да съжаляват, че не стигнаха до успеха, след като попадение на Первис Еступинян беше отменено, а Гонсало Плата удари и греда. Еквадорците обаче ще треперат за своята звезда Валенсия, който беше изнесен на носилка в края на мача.

Така и двата отбора имат по 4 точки, а Сенегал е трети с три пункта. Катар е последен с нула и вече няма шансове да продължи в елиминационната фаза.

В последните мачове от групата Нидерландия се изправя срещу Катар, а Еквадор играе срещу Сенегал.

Gulliver/GettyImages
67 снимки

ГЛЕДАЙТЕ НА ЖИВО ТУК

ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ИГРАЧ НА МАЧА

Срещата започна страхотно за "лалетата", които поведоха още в 5-ата минута. Дейви Клаасен пресече пас пред наказателното поле на Еквадор и остави топката за Коди Гакпо, който с безпощаден шут от около 15 метра не остави шансове на Ернан Галиндес за 1:0.

В следващите минути играта беше предимно в центъра, като опасности пред двете врати липсваха. В 24-ата минута южноамериканците организираха опасна атака. Топката стигна до Мойсес Кайседо, който опита удар, но топката беше блокирана от Копмайнерс. Малко след това Кайседо навлезе опасно в наказателното поле, но не успя да намери Енер Валенсия.

В 32-ата минута Валенсия получи топката отляво, остана един срещу срещу Дъмфрис, успя да го преодолее и да отправи мощен удар към вратата на Нидерландия, но Нопер успя да се справи и да избие.

В продължението на първата част Валенсия се извиси над всички при центриране на Еступинян и отправи удар с глава, но след рикошет в Аке се стигна до корнер. След неговото изпълнение топката се озова в Кайседо на границата на наказателното поле. Халфът отправи силен удар, а Еступинян отклони топката във вратата. Попадението обаче беше отменено, тъй като Поросо беше пред Нопер и му пречеше.

Четири минути след началото на втората част Еквадор изравни. Тимбер сбърка в центъра на терена, което позволи на Еступинян да напредне отляво и да отправи силен удар. Нопер изби, но кълбото се озова във Валенсия, а нападателят на празна врата нямаше как да сбърка. "Лалетата" поисаха засада, но повторенията показаха, че Аке я покрива.

В 59-ата минута гредата спаси Нидерландия. Пресиадо центрира отдясно, а Валенсия отправи силен шут от 12 метра, който беше блокиран от Ван Дайк. Кълбото се озова в Плата, който също мигновено отправи удар, но нацели горната греда.

В 90-ата минута голмайсторът на "Ла Три" Енер Валенсия напусна терена на носилка, след като получи контузия. На негово място в игра влезе играча на втородивизионния еквадорски Имбабура Кевин Родригес.

В добавеното време на мача Нопер сбърка при опит да намери свой съотборник. Топката се озова в Кевин Родргиес, но нападателят не намери очертанията на вратата.

Нидерландия - Еквадор 1:1

1:0 Коди Гакпо (5)

1:1 Енер Валенсия (49)

Нидерландия: 23. Андрийс Нопер, 22. Дензъл Дъмфрис, 5. Нейтън Аке, 4. Върджил ван Дайк, 2. Юриен Тимбер, 17. Дейли Блинд, 14. Дейви Клаасен (69 - 11. Стивън Бергхаус), 20. Тин Копмайнерс (79- 16. Мартен де Роон), 21. Френки де Йонг, 7. Стивън Бергвайн (46 - 10. Мемфис Депай), 8. Коди Гакпо (80 - 19. Вут Вегхорст)

Селекционер: Луис ван Гаал

Еквадор: 1. Ернан Галиндес, 3. Пиеро Инкапие, 7. Первис Еступинян, 17. Анхело Пресиадо, 2. Феликс Торес, 20. Жегсон Мендес, 23. Мойсес Кайседо, 25. Джаксън Поросо, 19. Гонсало Плата (89 - 10. Ромарио Ибара), 11. Майкъл Естрада (74 - 16. Джереми Сармиенто), 13. Енер Валенсия (89 - 26. Кевин Родригес)

Селекционер: Пабло Алфаро