Водачът в ранглистата на ФИФА Белгия победи с 2:1 Дания във втори мач от група “B” на UEFA EURO 2020, игран на стадион „Паркен“.

Домакините започнаха изключително силно и откриха още във втората минута чрез Юсуф Поулсен. Генерално през първата част „датския динамит“ игра изключително вдъхновено, но през вторите 45 минути плеймейкърът Кевин де Бройне се завърна в игра след отсъствие заради лицева фрактура и първо асистира на Торган Азар, а след това вкара победния гол в 71-ата минута, благодарение на асистенция от другата звезда в селекцията на Роберто Мартинес Еден Азар.

Така „червените дяволи“ се класират за 1/8-финалите, докато Дания заема последното място с нула точки.

Gulliver/Getty Images
48 снимки

Още във втората минута домакините откриха. Пиер-Емил Хойберг пресече пас на Денайър пред наказателното поле, моментално намери непокрития Поулсен в наказателното поле, който с изключително прецизен удар в долния десен ъгъл откри.

В 5-ата минута Йоаким Мееле овладя в лявата част на пеналта, финтира противников играч и шутира, но Тибо Куртоа реагира чудесно. Едва минутка по-късно Даниел Вас се включи от втора позиция, засичайки с глава центриране на Мееле, но опитът му за гол бе спрян от сигурните ръце на Куртоа.

25 снимки

Играта бе спряна в десетата минута за 60 секунди в знак на уважение към Кристиан Ериксен, който колабира в предишния мач на Дания.

В 25-ата минута Даниел Вас отново се оказаха на стрелкова позиция, но ударът му профуча над напречната греда.

10 минути след това Дамсгор получи на сантиметри пред наказателното поле, влезе навътре, освободи си пространство и с левия крак потърси долния десен ъгъл, но встрани.

В 48-ата минута Томас Дилейни нахлу през центъра необезпокоявано и шутира с левия крак от около 20 метра по посока на левия ъгъл, ала мерникът му изневери.

7 минути по-късно Ромелу Лукаку се озова сам на дясното крило, напредна чудесно към аутлинията, сви топката към Де Бройне, който продължи веднага пътя ѝ към Торган Азар, който от непосредствена близост разстреля Шмайхел за 1:1.

В 71-ата минута Кевин де Бройне завърши по перфектен начин в десния ъгъл триходова акция на "червените дяволи", разиграна пред наказателното поле на Дания.

Мартин Брайтуайт можеше да изравни в 75-ата минута, но силният му удар в десния ъгъл бе спасен.

В 87-ата минута Мартин Брайтуайт имаше най-чистата ситуация за Дания, след като засече с глава отлично центриране от десния фланг, но нацели горната греда.