Истински титаничен сблъсък предстои във втория четвъртфинален двубой на UEFA EURO 2020. От 22:00 часа българско време един срещу друг се изправят отборите на Белгия и Италия. Мачът на „Алианц Арена“ в Мюнхен ще можете да наблюдавате в пряко предаване по NOVA и DIEMA SPORT 3, докато на сайта Gong.bg ще можете да го гледате също на живо.

Белгийците са безгрешни до този момент в турнира. Италия пък показва прекрасен футбол, но на осминафиналите беше затруднен от тима на Австрия.

Като цяло „червените дяволи“ нямат загуба през календарната година и оглавяват световната ранглиста. По време на UEFA EURO 2020 победиха последователно Русия (3:0), Дания (2:1), Финландия (2:0) и Португалия (1:0). В мача срещу вече детронирания европейски шампион в най-голяма степен си пролича прагматичният подход на Роберто Мартинес.

Gulliver/GettyImages
79 снимки

От своя страна обаче, Италия е в рекордната за националния отбор серия от 31 мача без загуба. „Адзурите“ също минаха през групите само с победи - 3:0 срещу Турция, 3:0 срещу Швейцария и 1:0 срещу Уелс. На 1/8-финалите срещнаха сериозен отпор в лицето на Австрия. Съставът на Роберто Манчини направи слабо второ полувреме и имаше късмет, че гол на Марко Арнаутович беше отменен заради засада от няколко сантиметра. В продълженията резервите Федерико Киеза и Матео Песина донесоха победата за италианците.

Белгия вкарва поне по един гол във всеки от последните си 34 мача и спечели 23 от най-скорошните 27. Тимът не сбърка нито веднъж в квалификациите за UEFA EURO 2020, а като добавим и 4-те срещи на финалите, серията от победи по време на кампанията достига 14. Абслютно същото постигнаха и италианците.

Балансът в преките двубои е изцяло на страната на Италия. „Адзурите“ са губили само 4 пъти в 22 мача срещу този съперник. Те са устремени към втора европейска титла след 1968 година. През 2000 и 2012 година те бяха финалисти, но не успяха да спечелят трофея. Белгия пък може да се похвали само с един финал през 1980 година, загубен от ФРГ. Сега „червените дяволи“ са четвъртфиналисти на голямо първенство за 4-и пореден път.

Интересно е противопоставянето и между двамата селекционери. През 2013 година воденият от Роберто Мартинес Уигън сътвори огромна изненада и спечели ФА Къп след победа на финала срещу водения от Манчини Манчестър Сити

63 снимки
.

Мартинес трябва да решава немалко проблеми преди мача довечера. Кевин Де Бройне и Еден Азар се контузиха срещу Португалия и няма да могат да играят. Двамата ще бъдат заместени от Дрис Мертенс и Яник Ферейра-Караско, които ще помагат на тарана Ромелу Лукаку. Аксел Витсел и Юри Тилеманс ще са двамата вътрешни халфове, по фланговете ще действат Торган Азар и Тома Мюние, а тримата бранители пред Тибо Куртоа ще са опитните Ян Вертонген, Тоби Алдервейрелд и Томас Вермален.

За Манчини колебанията са от друго естество. Той трябва да прецени дали да заложи сред титулярите на Песина и Мануел Локатели, или отново да гласува доверие на Николо Барела и Марко Верати до Жоржиньо. Киеза ще бъде предпочетен пред Доменико Берарди като част от офанзивното трио до Чиро Имобиле и Лоренцо Инсиние. Защитата ще е в състав Джовани Ди Лоренцо, Леонардо Бонучи, Джорджо Киелини и Леонардо Спинацола, а под рамката ще застане Джанлуиджи Донарума.

22:00 часа | БЕЛГИЯ – ИТАЛИЯ

Вероятни състави на двата отбора:

БЕЛГИЯ (3-4-2-1): 1. Тибо Куртоа – 2. Тоби Алдервейрелд, 3. Томас Вермаален, 5. Ян Вертонген – 15. Тома Мюние, 8. Юри Тилеманс, 6. Аксел Витцел, 16. Торган Азар – 14. Дрийс Мертенс, 11. Яник Караско – 9. Ромелу Лукаку

Селекционер: Роберто Мартинес

ИТАЛИЯ (4-3-3): 21. Джанлуиджи Донарума – 4. Леонардо Спинацола, 3. Джорджо Киелини, 19. Ленорадо Бонучи, 2. Джовани Ди Лоренцо – 6. Марко Верати, 8. Жоржиньо, 18. Никола Барела – 10. Лоренцо Инсиние, 17. Чиро Имобиле, 14. Федерико Киеза

Главен съдия: Славко Винчич, Словения

Стадион: „Алианц Арена“, Мюнхен, Германия

Начало: 22:00 часа

Пряко по: NOVA, DIEMA SPORT 3, Gong.bg