Селекцията на Англия съумя да запише първата си победа срещу големия си съперник Германия във вечното съперничество между двата отбора на база елиминации на голям футболен форум. За първи път от 1966-а година, когато англичаните триумфират със Световната титла, „трите лъва” победиха Германия с 2:0 в елиминационна фаза на осминафинал от UEFA EURO 2020.

Двата гола на „Уембли реализираха Рахийм Стърлинг в 75-ата, а четири преди края Хари Кейн закова първия си гол в надпреварата след чудесна асистенция от влезлия като резерва Джак Грийилиш. Безспорен факт е, че след първия гол на "трите лъва" Томас Мюлер направи фрапантен пропуск пред вратата на англичаните, можейки да изравни, но не порази целта.

Успехът е исторически за англичаните, които продължават към четвъртфиналите от надпреварата. Там хората на Гарет Саутгейт очакват Украйна, който драматично надви след продължения Швеция, а дуелът ще се играе на "Олимпико", което ще е първо излизане на англичаните от страната им в тази надпревара.

Англия Германия

източник: sofascore.com

Gulliver/GettyImages
98 снимки

Срещата между двата отбора стартира нервно, но сякаш Германия влезе по-добре в срещата. Първият удар в мача бе в четвъртата минута, когато Леон Горецка обстрелва английската врата зад дъгата на английското наказателно поле, ала Пикфорд се намеси добре. В осмата минута пък се видя първият жълт картон в мача, а той бе за Деклан Райс. Той фаулира Горецка пред наказателното поле на Англия и Маншафта изпълни право да изпълни от изгодна позиция свободен удар. Германците отиграха с къси докосвания, а Хавертц шутира топовно, но право в английската стена.

Англичаните стигнаха до ситуация в 13-ата минута. Сака центрира от фаул, който бе извършен именно срещу него от Рюдигер за Хари Магуайър. Бранителят върна топката пред вратата с глава, ала Хумелс изчисти напред. В 16-ата "трите лъва" стигнаха до изгодни възможности. Първо Рахийм Стърлинг принуди Мануел Нойер да прави красиво спасяване, след като стреля от разстония, но вратарят на Германия с изящна намеса прати топката в корнер, а след него Хари Магуайър бе оставен непокрит и стреля с глава, но прекалено слабо.

Малко преди да бе изминал половин час игра на "Уембли" Киърън Трипиър бе изведен вдясно по нападението на англичаните, а нито един от германските бранители не бе близо до него. Халфбекът центрира умело за Магуайър, чийто удар с глава обаче бе безобразен от тази добра ситуация.

Gulliver/GettyImsges
68 снимки

В 31-ата минута германците разиграха много добре в половината на Англия. Кай Хавертц сви вдясно за Йозуа Кимих, който достави фино центриране между централните бранители на Англия и Джордан Пикфорд за Госенс. Играчът на Аталанта не успя да атакува топката добре. Миг по-късно англичаните изгубиха слабо топката в своята половина, а Хавертц изведе зад отбраната на домакините Вернер. Нападателят шутира по земя с левия крак, но Пикфорд с тяло блокира удара.

В добавеното време на първата част Рахийм Стърлинг направи феноменален спринт през средата на терена към наказателното поле на Германия. Някак случайно топката стигна до Хари Кейн, който заобиколи Нойер, но Матс Хумелс с блестящ шпагат неутрализира английските набези.

Стартът на втората част видя страхотна възможност за Бундестима. След куп рикошети в наказателното поле на Англия топката отиде в Кай Хавертц. Плеймейкърът отправи топовен изстрел с левия крак, но Пикфорд с една ръка прати топката в ъглов удар. Домакините откриха резултата на "Уембли" четвърт час преди края. Рахийм Стърлинг започна атаката и я завърши сам. Офанзивният играч овладя топката в половината на Германия и комбинира с Хари Кейн. Той подаде за Джак Грийлиш, а полузащитникът на Астън Вила разви наляво за Люк Шоу. Крайният бранител даде успореден пас за Стърлинг, който не бе спрян и отблизо откри резултата.

Девет преди края Рахийм Стърлинг загуби твърде безобразно топката в половината на Германия, а Хавертц отне и веднага изведе зад отбраната на Англия Томас Мюлер. Опитният нападател напредна и шутира, но по чудо топката премина край вратата, пазена от Пикфорд - аут.

Домакините удвоиха пасива си четири минути преди края. Германците загубиха в средата на терена, след като Люк Шоу отне топката от Серж Гнабри и видя вляво Джак Грийлиш. Той центрира феноменално за Хари Кейн, който отблизо с глава порази целта - 2:0 за Англия!

Само една промяна фигурира в състава на Англия, като Трипиър се завръща в отбраната на „трите лъва”. Това означава, че те ще излязат в схема 3-4-3. Джак Грийлиш е губещият титулярното си място, а на пейката е и Мейсън Маунт, който изкара 10-дневната си карантина.

Доминик Калвърт-Люин липсва от групата, както и Бен Чилуел и Бен Уайт.

За Бундестима аут от сметките е Илкай Гюндоган, който е с травма, а на негово място се появява Леон Горецка. Халфът на Байерн Мюнхен бе герой за Маншафта за изравняването срещу Унгария – 2:2, което изпрати германците до този мач.

В атака Льов е отказал да разчита за старта на Джамал Мусиала, но прави други две промени. Тимо Вернер и Томас Мюлер започват в Лондон от първата минута.

FT / АНГЛИЯ 2:0 ГЕРМАНИЯ

1:0 Рахийм Стърлинг (75)

2:0 Хари Кейн (86)

Рефер: Дани Макелие /Нидерландия/

Стадион: "Уембли" /Лондон, Англия/

Стартови състави:

АНГЛИЯ (3-4-3):  1. Джордан Пикфорд - 12. Кийрън Трипиър, 2. Кайл Уокър, 6. Хари Магуайър, 5. Джон Стоунс, 3. Люк Шоу - 14. Калвин Филипс, 4. Деклън Райс (8. Джорда Хендерсън - 87'), 25. Букайо Сака (7. Джак Грийлиш - 69'),10. Рахим Стърлинг - 9. Хари Кейн (к)

Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Сам Джонстън, 11. Маркъс Рашфорд, 15. Тайлър Мингс, 16. Конър Коуди, 17. Джейдън Санчо, 19. Мейсън Маунт, 20. Фил Фодън, 24. Рийс Джеймс, 26. Джъд Белингам

Селекционер: Гарет Саутгейт

ГЕРМАНИЯ (3-4-2-1):  1. Мануел Нойер (к) - 6. Йозуа Кимих, 4. Матиас Гинтер, 5. Матс Хумелс, 2. Антонио Рюдигер, 20. Робин Гозенс - 18. Леон Горецка, 8. Тони Кроос, 7. Кай Хаверц, 25. Томас Мюлер - 11. Тимо Вернер (10. Серж Гнабри - 68')

Резерви: 12. Бернд Лено, 22. Кевин Трап, 3. Марсел Халстенберг, 9. Кевин Фоланд,14. Джамал Мусиала, 15. Никлас Зюле, 17. Флориан Нойхаус, 19. Лерой Сане, 21. Илкай Гюндоган, 23. Емре Джан, 24. Робин Кох