Големият фаворит на UEFA EURO 2020 Франция започна с много важна победа над Германия в мач от група F на турнира. В интригуващ сблъсък на „Алианц Арена” в Мюнхен, „петлите” се наложиха с 1:0. Единственият гол в мача бе дело на германския защитник Матс Хумелс, който имаше нещастието да си реализира нелеп автогол още в 20-ата минута.

Футболистите на Дидие Дешан определено бяха по-добрият тим на терена и заслужено тръгват в турнира с три точки. През втората част два гола на французите, дело на Килиан Мбапе и Карим Бензема, бяха правилно отменени заради засади, отсъдени след намесата на ВАР.

Така Германия за пръв път в своята история започва европейски финали със загуба. Франция път даде сериозна заявка заедно с тима на Португалия, който в другия мач от групата срази Унгария с 3:0.

Още по темата:

Инцидент на "Алианц Арена" минути преди началото на мача

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Двубоят на „Алианц Арена” стартира с натиск на Бундестима, който успя да вземе инициативата още в първите минути. Тимът на Йоахим Льов владееше топката доста по продължително от своя съперник, а първото положение пред вратата на Уго Лорис дойде след центриране на Кроос към Мат Хумелс, който стреля неточно с глава.

Постепенно „петлите” изравниха играта и на свой ред започнаха да създават опасни атаки към германската врата. В 16-ата минута дойде и първата по интересна ситуация в полза на французите. След много добър пробив отдясно на Павар, топката бе центриране в наказателното поле, където Гинтер изчисти в корнер. След центрирането от ъгловия удар, Пол Погба надскочи всички и стреля с глава, но на сантиметри над напречната греда.

Веднага след това Килиан Мбапе отправи първия точен удар в срещата. Той получи в наказателното поле отляво, финтира един защитник на германците и стреля по диагонала, но Нойер бе на мястото си и спаси.

Нищо обаче не помогна на германския страж в 20-ата минута, когато неговият съотборник Матс Хумелс имаше нещастието да си реализира автогол. Пол Погба намери по отличен начин Люка ернандес на левия фланг, той навлезе мощно в пеналта и пробва пас към Мбапе, но преди топката да стигне до него, централният бранител на Бундестима заби коженото кълбо под гредата на собствената си врата.

Тимът на Хоахим Льов реагира мигновено и веднага стигна до няколко добри възможности пред Уго Лорис. На два пъти Тони Кроос имаше възможност да стреля от пряк свободен удар, но при първия случай прати топката в стената, а малко по-късно стреля в аут.

В 38-ата минута Гюндоган пропусна златен шанс за Германия. След центриране отляво и рикошет в защитник, Серж Гнабри успя някак си да върне топката от трудна позиция към Гюндоган, който стреля, но не намери добре топката и я прати в аут от чиста ситуация.

Второто полувреме започна двуостро. Първо Адриен Рабио имаше отличен шанс да удвои преднината на своя тим в 52-ата минута.  Той получи отляво и след като се измъкна от засадата, напредна в наказателното поле, след което стреля с левия крак, но късметът не бе на негова страна. Рабио прати топката в десния страничен стълб.

Веднага след това пък Германия пропусна най-чистото си положение. Госенс центрира много добре отляво към Серж Гнабри. Футболистът на Байерн Мюнхен стреля от въздуха, но сантиметри не му достигнаха да намери рамката на вратата.

Постепенно Германия успя да упражни териториален натиск, настанявайки се в половината на французите. Бундестимът стигна до първия си ъглов удар в мача едва в 62-ата минута, но така и не успя да затрудни Уго Лорис под рамката на вратата.

В минутите до края на срещата футболистите на Германия се опитаха да упражнят хаотичен натиск, който обаче не доведе до почти нищо опасно пред френската врата. „Петлите” пък от своя страна търпеливо изчакваха своите моменти и на няколко пъти бяха много близо до втори гол.

Две попадения на Килиан Мбапе и Карим Бемзема бяха правилно отменени заради засади, които бяха отсъдени след преглед на ситуациите с ВАР.

Във втория кръг от груповата фаза Франция среща тима на Унгария, докато отборът на Йоахим Льов среща Кристиано Роналдо и компания.

FT ФРАНЦИЯ  ГЕРМАНИЯ 1:0 Класиране • Програма

1:0 Хумелс 20' (автогол)

Стадион: „Алианц Арена”, Мюнхен, Германия

Рефер: Карлос дел Серо Гранде, Испания

Франция: 1 Уго Лорис , 2 Бенжамен Павар, 4 Рафаел Варан, 3 Преснел Кимпембе, 21 Люка Ернандес, Адриен Рабио, 13 Н Голо Канте, 6 Пол Погба, 10 Килиан Мбапе, 7Антоан Гризман, 19 Карим Бензема

Селекционер: Дидие Дешан

Германия: 1 Мануел Нойер, 4 Матиас Гинтер, 5 Матс Хумелс, 2 Антонио Рюдигер, 6 Йосуа Кимих, 21 Илкай Гюндоган, 8 Тони Кроос, 20 Робин Госенс, 25 Томас Мюлер, 7 Кай Хаверц, 10 Серж Гнабри

Селекционер: Йоахим Льов