Белгия победи ФИнландия с 2:0 в последния двубой в група В на UEFA EURO 2020. По този начин "червените дяволи" спечелиха категорично групата си и завършиха на първото място след три победи и актив от девет точки, докато Суоми остана трети в подреждането и има голям шанс да продължи напред в турнира. През втората част Ромелу Лукаку отбеляза попадение във вратата на Лукаш Храдецки, но голът бе отменен заради засада след преглеждане на ситуацията с ВАР. "Червените дяволи" все пак откриха резултата малко по-късно, след като Лукаш Храдецки (74) си отблеяза автогол. а Ромелу Лукаку девет минути преди края на двубоя удвои, оформяйки крайния резултат.

Gulliver/GettyImages
81 снимки

ГЛЕДАЙТЕ МАЧА НА ЖИВО ТУК!

"Червените дяволи" овладяха контрола на топката от първия съдийски сигнал и се настаниха трайно в половината на Суоми. В 4-ата минута Ромелу Лукаку опита да пробие отбраната на символичните домакини през центъра, но с колективни усилия защитата на Финландия се справи и отрази опасността.

Три минути по-късно звездите на Белгия - Еден Азар, Ромелу Лукаку и Кевин де Бройне коментираха помежду си, но извеждащото подаване към капитана на тима бе неточно и Лука Храдецки улови без проблеми.

При едно от редките си нападения Суоми създаде добра възможност, след като Теему Пуки получи в наказателното поле, но се засуети и Кевин де Бройне му отне топката.

Белгия продължи да диктува темпото на игра, залагайки на атаки по фланговете, но добре подредената защита пред Лукаш Храдецки не даваше възможност за отправяне на опасни удари. Ромелу Лукаку опита извеждащ пас към Еден Азар в 21-ата минута, но топката срещна тялото на съперник и опасността бе предотвратена.

Две по-късно Кевин де Бройне взе нещата в свои ръце и проби в наказателното поле, след което центрира успоредно на голлинията, но Йоона Тойво решително изчисти. Малко след това Аксел Витцел отправи пълния точен изстрел в мача, но ударът му бе слаб и Лукаш Храдецки безпроблемно улови.

В 32-ата минута "червените дяволи" организираха бърза атака по десния фланг, която завърши с центриране на Жереми Доку, но защитата на символичните домакини изби, след което Аксел Витцел овладя на границата на наказателното поле и отправи изстрел, но топката прелетя над вратата.

Две минути по-късно Леандро Трусар опита същото упражнение, но изстрелът на халфа не намери целта и кълбото премина над напречната греда.

В 38-ата минута Кевин де Бройне центрира остро в наказателното поле, където Ромелу Лукаку стреля с глава в долния ляв ъгъл, но Лукаш Храдецки улови. Малко след това отново нападателят на Белгия имаше добра възможност, като този път Даниел О'Шонеси блокира изстрела.

Четири минути по-късно "червените дяволи" организираха скоростна атака. Кевин де Бройне подаде към Жереми Доку на левия фланг. Крилото веднага промени посоката и стреля в далечния ъгъл, принуждавайки Лукаш Храдецки решително да избива в ъглов удар.

Последната минута на първото полувреме дойде с претенции за дузпа от страна на Белгия, след като Еден Азар се строполи на земята след съприкосновение с Даниел О'Шонеси, но главният съдия Феликс Брих бе категоричен, че нарушение няма и посочи играта да продължи.

На почивката двамата селекционери не направиха промени по съставите си. В началните секунди на втората част на два пъти Теему Пуки отправи изстрели в наказателното поле, но и при двата случая топката бе блокирана от защитниците пред Тибо Куртоа.

Постепенно "червените дяволи" отново поеха контрола на топката. В 51-ата минута Джейсън Денайер отправи изстрел от дистанция, но прати топката покрай вратата. Белгия продължи да притиска съперника си, но Суоми ясно показа, че това не може да го притесни и прие играта в собствената си половина.

Три минути по-късно Еден Азар проби отдясно, след което налвезе навътре и стреля от границата на наказателното поле, но кълбото премина покрай левия страничен стълб.

"Червните дяволи" продължиха да действат изцяло в половината на символичните домакини и в 56-ата минута след добра атака Насер Шадли получи в наказателното поле и стреля, но слабо и право в ръцете на Лукаш Храдецки. Три минути по-късно Кевин де Бройне изпълни бързо ъглов удар и подаде по земя към непокрития Еден Азар. Капитанът веднага нанесе изстрел, но и той бе слав и вратарят на Финландия улови.

Суоми отговори в ответната атака, след като организира добри действия по левия фланг, след което топката стигна до Глен Камара. Халфът нанесе изстрел от границата на наказателното поле, но кълбото срещна тялото на Джейсън Денайер и Тибо Куртоа улови.

В 64-ата минута дойде и най-добрата възможност за Белгия в мача. Еден Азар получи в наказателното поле и отправи мигновен изстрел, но право в ръцете на Лукаш Храдецки.

Минута по-късно "червените дяволи" реализираха в мрежата на Финландия, след като Ромелу Лукаку се възползва от великолепен извеждащ пас на Кевин де Бройне и реализира хладнокръвно в долния ляв ъгъл, но след преглеждане на ситуацията със системата ВАР, главният съдия Феликс Брих отмени попадението.

В 74-ата минута Белгия стигна все пак до попадението. Томас Вермален бе над всички и нанесе изстрел с глава, който срещна напречната греда, след което се отби в тялото на Лукаш Храдецки и влетя в мрежата.

Финландия опита мигновено да реагира, организирайки опасно нападение отляво. РОбин Лод получи на границата на наказателното поле и отправи опасен изстрел, но топката премина над напречната греда.

В 81-ата минута "червените дяволи" на практика решиха всичко в мача. Ромелу Лукаку получи с гръб в наказателното поле, след което се обърна и хладнокръвно реализира в долния ляв ъгъл.

Малко след това Еден Азар имаше възможност да направи резултата класически, но мощният му изстрел не намери целта. До края на двубоя Белгия продължи да по-активният тим, но нови попадения в двубоя не паднаха.