Италия успя да постигне страхотен успех, надвивайки Белгия с 2:1 в голямото зрелище на четвъртфиналите на UEFA EURO 2020. Николо Барела даде аванс на своите в 31-та минута. Лоренцо Инсиние удвои, а Ромелу Лукаку върна интригата в самия край на първата част. През второто полувреме италианците успяха да запазят аванса си, след като показаха завиден контрол над срещата.

63 снимки

Началните минути бяха сравнително предпазливи, но в 13-та минута дойде първият любопитен момент в срещата. След центриране от свободен удар на Инсиние, Леонардо Бонучи заби топката зад гърба на Тибо Куртоа, но в последствие ВАР посочи, че е имало засада.

Почти десет минути по-късно беше ред на "червените дяволи" да отправят удар. Кевин Де Бройне получи топката на границата на наказателното поле на Италия и опита силен шут, но Донарума се намеси брилянтно.

В 26-та минута Белгия имаше нов хубав шанс. След страхотна контраатака, подхваната собственоръчно от Де Бройне, Ромелу Лукаку напредна отдясно и пробва технично в далечния ъгъл, но Донарума пак беше блестящ.

Минута по-късно можеше да се стигне до автогол във вратата на символичните домакини. След центриране отдясно и хаос пред вратата на белгийците, Тоби Алдервейрелд за малко щеше да прати топката в собствената си врата.

В 31-та минута италианците този път отбелязаха. След ново разбъркване в наказателното поле на белгийците Николо Барела успя да се отскубне от защитниците и заби топката зад Тибо Куртоа за 1:0.

Драмата обаче тепърва предстоеше за края на полувремето. В 44-та минута, след страхотно изнасяне на топката от тима на Манчини, топката стигна до Лоренцо Инсиние, който с великолепен удар в горната скоба не остави и минимални шансове за Куртоа за 2:0.

Само две минути по-късно обаче момчетата на Роберто Мартинес охладиха италианския ентусиазъм. Жереми Доку успя да си изпроси спорна дузпа, а от 11 метра Ромелу Лукаку не пропусна, за да завърже този мач отново.

В началото на второто полувреме Италия отново беше по-стабилна, но златният шанс дойде пред Лукаку в 61-та минута. След страхотна атака отляво Жереми Докю намери Де Бройне, а топката беше центрирана по брилянтен начин към Лукаку, който от три метра някак не вкара на празна врата.

Атаките към двете варти се редяха една след друга. В 69-та минута Инсиние тества Куртоа, а минута по-късно двама играчи на Белгия се разминаха на сантиметри от топката, за да вкарат току пред вратата.

Петнадесет мннути преди края започнаха и контузиите, след като Насер Шадли се контузи само две минути след влизането си на терена, а Леонардо Спинацола получи тежко разтежение, което вероятно го вади от турнира.

Финалните минути на мача бяха изключително накъсани и нервни, а единоборствата преобладаваха. В крайна сметка нервите на Италия издържаха и така "скуадрата" ще играе на полуфиналите.

Белгия - Италия 1:2

0:1 - Николо Барела (31)

0:2 - Лоренцо Инсиние (44)

1:2 - Ромелу Лукаку (45+2)

Състави на двата отбора:

БЕЛГИЯ (3-4-2-1): 1. Тибо Куртоа – 2. Тоби Алдервейрелд, 3. Томас Вермаален, 5. Ян Вертонген – 15. Тома Мюние, 8. Юри Тилеманс, 6. Аксел Витцел, 16. Торган Азар,  Кевин де Бройне, Жереми Докю – 9. Ромелу Лукаку;

ИТАЛИЯ (4-3-3): 21. Джанлуиджи Донарума – 4. Леонардо Спинацола, 3. Джорджо Киелини, 19. Ленорадо Бонучи, 2. Джовани Ди Лоренцо – 6. Марко Верати, 8. Жоржиньо, 18. Никола Барела – 10. Лоренцо Инсиние, 17. Чиро Имобиле, 14. Федерико Киеза;