Националният отбор на Дания е третият 1/2-финалист на UEFA EURO 2020! "Червения динамит" срази бойния тим на Чехия с резултат 2:1 в изключително зрелище на Олимпийския стадион в Баку. Томас Дилейни откри още в петата, а Каспер Долберг удвои в 42-ата минута. Патрик Шик върна едно попадение в 49-ата минута, което обаче се оказа недостатъчно за нещо повече от почетна загуба.

Gulliver/GettyImages
99 снимки

И двата отбора предложиха изключителен двубой, от който буквално не можеше да си поемеш глътка въздух. Атаките и на двата тима следваха една след друга и победата можеше да отиде във всяка от двете страни. Възпитаниците на Каспер Хюлманд обаче повече концентрация в ключовите моменти, което им осигури преминаването в следващата фаза на турнира.

Това бе и най-доброто представяне на "червения динамит" на европейски първенства от 1992 година, когато печелят турнира. Оттогава насетне имаха 3 четвъртфинала и 3 отпадания в групите. На 1/2-финала те ще чакат победителя от двубоя между Украйна и Англия.

Чехите стартираха по-активно в първите няколко минути, но до удар към вратата на Каспел Шмайхел не се стигна.

В петата минута обаче Дания поведе в резултата. "Червения динамит" спечели корнер, а Йенс Штригер Ларсен центрира в наказателното поле, където Томас Дилейни бе оставен съвсем сам и с глава засече във вратата на Томаш Вацлик - 0:1.

В 12-ата минута и чехите създадоха първата си по-сериозна атака. Патрик Шик проби отдясно, успя да преодолее Йоаким Мееле и навлезе в наказателното поле, след което стреля, но бе блокиран от Андерас Кристенсен.

Секунди след това Микел Дамсграад бе изведен от Пиер-Емил Хьойберг и напредна, но не успя да отправи прецизен удар.

В 17-ата минута "червения динамит" бе много близо до второ попадение. Стригер Ларсен проби отдясно и центрира в наказателното поле, където Дилейни засече топката, но от няколко метра я прати покрай лявата греда на Вацлик.

Пет минути по-късно Чехия получи нов шанс да изравни резултата. Каспер Шмайхел сбърка при изнасянето на топката, което позволи на Томаш Сучек да отнеме. След това Лукаш Масопуст изведе Томаш Холеш отляво в наказателното поле, но стражът на Дания излезе добре и блокира в корнер.

И двата тима бяха изключително активни по фланговете, а атаките към двете врати следваха една след друга.

58 снимки

В 26-ата минута Сучек стреля с глава след центриране от корнер, но неточно. Минута след това Мартин Брайтуайт проби отдясно, навлезе в наказателното поле и стреля от малък ъгъл, но в аут.

Пред чехите се откри нова възможност в 35-ата минута, когато Цофал центрира отдясно в наказателното поле, а след това Холеш стреля след една отбита топка, но право в ръцете на Шмайхел.

Минута след това и датчаните имаха пореден шанс за второ попадение. Микел Дамсгард бе изведен на скорост отдясно в половината на Чехия, навлезе в наказателното поле и стреля, но Вацлик изби.

Датчаните удариха за втори път три минути преди края на първата част. Тогава Йоаким Мееле предостави прекрасно центриране отляво, с външен фалц, към наказателното поле, където Каспер Долберг бе непокрит на далечната греда и отблизо нямаше как да сбърка – 0:2.

Второто полувреме стартира ударно за Чехия, които в рамките на първите две минути имаха отлични възможности да намалят резултата.

Секунди след подновяването на играта появилият се на почивката Михаел Крменчк стреля изненадващо, но Шмайхел успя да реагира и спаси. Само минута по-късно Антонин Барак стреля силно от дистанция, но вратарят на Лестър отново успя да избие майсторски с една ръка.

Натискът на чехите обаче даде резултат в 49-ата минута. Тогава Цофал проби отлично отдясно и центрира в наказателното поле, където Патрик Шик успя да изпревари Яник Вестергаард и насочи топката под плонжа на Шмайхел за 1:2.

Вихреното темпо от първите минути утихна и двата тима заложиха на повече битка в следващите моменти от срещата.

В 69-ата минута резервата Юсуф Поулсен получи пред наказателното поле и стреля по тревата, но право в ръцете на вратаря Вацлик.

В 78-ата минута Даниел Вас комбинира с Поулсен, който стреля от движение от границата на наказателното поле, но стражът на Севиля показа чудесен рефлекс и изби в корнер.

Четири минути след това отново "червения динамит" бе близо до трети гол, след като Юсуф Поулсен и Йоаким Мееле направиха отлично двойно подаване, а футболистът на Аталанта навлезе отляво в наказателното и стреля, но Вацлик спаси в корнер.

До края на двубоя датчаните запазиха хладнокръвие и успяха да запазят крехката си преднина от един гол. Последното интересно действие в срещата дойде в петата минута на добавеното време, когато резервата Якуб Янкто опита изстрел от далечна дистанция, но топката мина покрай вратата.

FT | ЧЕХИЯ – ДАНИЯ    1:2

0:1 Томас Дилейни 5'

0:2 Каспер Долберг 42'

1:2 Патрик Шик 49'

Стартови състави на двата отбора:

ЧЕХИЯ (4-2-3-1): 1. Томаш Вацлик - 5. Владимр Цуфал, 3. Ондрей Челюстка, 6. Томаш Калас, 18. Ян Боржил - 9. Томаш Холеш, 15. Томаш Сучек (к) - 12. Лукаш Масопуст, 7. Антонин Барак, 13. Петр Шефчик - 10. Патрик Шик

Селекционер: Ярослав Шилхави

ДАНИЯ (3-4-3): Каспер Шмайхел - 3. Яник Вестергаард, 4. Симон Кяер (к), 6. Андреас Кристенсен - 5. Йоаким Мееле, 8. Томас Дилейни, 23. Пиер-Емил Хойберг, 17. Йенс Стригер Ларсен - 14. Микел Дамсгард, 12. Каспер Долберг, 9. Мартин Брайтуайт

Селекционер: Каспер Хюлманд