Англия изигра най-добрия си мач на UEFA EURO 2020 и спечели с 4:0 срещу Украйна в последния ¼-финал, пращайки послание към фаворитите в другия поток Испания и Италия.

Още от първите минути островитяните дадоха да се разбере, че тази вечер ще има само един отбор на терена. В 4-ата минута Хари Кейн откри, с което до голяма степен респектира измемощелите украинци, които в предишната фаза играха над 120 минути срещу Швеция. Въпреки че резултатът се запази непокътнат до почивката, още в първите секунди на втората част Хари Магуайър удвои, а до 63-ата минута отново Кейн и Джордан Хендерсън опънаха мрежата на Бушчан, оформяйки крайния резултат.

Това бе единственият двубой на „трите лъва“, който се игра извън Острова, а именно на „Стадио Олимпико“ в Рим, което обаче по никакъв начин не се отрази негативно на англичаните, които записват най-доброто си участие на континентален шампионат от 1996 година, когато бяха домакини и загубиха на ½-финалите от Германия.

В следващата фаза възпитаниците на Гарет Саутгейт се връщат на „Уембли“, където ще играят с Дания.

61 снимки

В 4-ата минута Стърлинг проби от левия фланг към центъра, пусна перфектно подаване зад гърба на защитата към отскубналия се Хари Кейн, който разстреля от близка дистанция Бушчан в близкия ъгъл за 0:1.

В 17-ата минута Уокър сгреши пас в центъра, Яремчук овладя и напредна отляво, но шутът му към десния ъгъл не представляваше трудност за Пикфорд.

10 минути по-късно Стърлинг получи вляво в наказателното поле след изпълнение на тъч от Шоу и опита изстрел, но той бе блокиран от противников играч.

В 29-ата минута Люк Шоу изпълни пряк свободен удар в близост до страничната линия, изсипвайки топката в пеналтерията, където Хари Кейн се извиси над всички, но опитът му за гол мина над напречната греда. В 33-ата минута Деклан Райс отправи изключително силен удар от далечно разстояние към левия ъгъл, но той бе спасен с вещина от Бушчан.

В 44-ата минута Шапаренко пробва късмета си от около 25 метра с десния крак, но кълбото профуча вляво от целта.

Още в първата минута на втората част "трите лъва" нанесоха решителния си удар. След центриране от пряк свободен удар на Люк Шоу Хари Магуайър се измъкна от опеката на Матвиенко и прониза с глава Бушчан за 0:2.

В 50-ата минута Украйна капитулира след фирмено подаване от левия фланг на вездесъщия Люк Шоу, който сложи кълбото на главата на Кейн, който свърши най-лесното и необезпокоявано матира Бушчан за 0:3.

13 минути след това Джордан Хендерсън бе оставен напълно сам в наказателното поле след центриране от ъглов удар от дясната част на нападението и отчая Бушчан с четвърти гол.

В 74-ата минута Макаренко шутира силно с левия крак от далеч, ала Джордан Пикфорд парира по чудесен начин.

Украйна (3-4-3): 1. Георгий Бушчан, 13. Илиа Забарний, 4. Серхий Кривцов, 22. Микола Матвиенко, 21. Олександър Матвиенко, 5. Серхий Сидорчук, 17. Олександър Зинченко, 16. Виталий Миколенко, 10. Микола Шапаренко, 9. Роман Яремчук, 7. Андрий Ярмоленко (к)

Резерви: 12. Андрий Пятов, 23. Анатолий Трубин, 2. Едуард Собол, 3. Георгий Судаков, 6. Тарас Степаненко, 11. Марлош, 14. Йевхен Макаренко, 15. Виктор Циганков, 18. Роман Безус, 20. Олександър Зубков, 24. Олександър Тимчук, 26. Артем Довбик

Селекционер: Андрий Шевченко

Англия (4-2-3-1): 1. Джордан Пикфорд, 2. Кайл Уокър, 5. Джон Стоунс, 6. Хари Магуайър, 3. Люк Шоу, 4. Деклан Райс, 14. Калвин Филипс, 17. Джейдън Санчо, 19. Мейсън Маунт, 10. Рахим Стърлинг, 9. Хари Кейн (к)

Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Сам Джонстън, 7. Джак Грийлиш, 8. Джордан Хендерсън, 11. Маркъс Рашфорд, 12. Кийрън Трипиър, 15. Тайрън Мингс, 16. Конър Коуди, 18. Доминик Калвърт-Люин, 20 Фил Фоудън, 21. Бен Чилуел, 26. Джуд Белингам

Селекционер: Гарет Саутгейт

Главен арбитър: доктор Феликс Брих

Стадион: "Олимпико"