Нидерландия продължи успешно пътя си на UEFA EURO 2024, след като в предпоследния осминафинал от турнира елиминира Румъния с 3:0 в Мюнхен. Коди Гакпо и Донил Мален на два пъти се разписаха за „лалетата“ в баварската столица и сякаш не оставиха съмнение за категоричното си превъзходство над северните ни съседи.

Гол на Гакпо през второто полувреме пък беше отменен поради засада. Румънците стартираха доста по-уверено в срещата, но не успяха да материализират превеса си. След 20 минути игра нидерландците укротиха напъните на Румъния и превзе контрола върху мача.

Така, селекцията на Роналд Куман вече е на 1/4-финал, където очаква победителя между Австрия и Турция, които се изправят един срещу друг по-късно тази вечер.

ГЛЕДАЙ НА ЖИВО ТУК

Румъния vs България

източник: sofascore.com

Румънците стартираха много дейно и с висока преса, която доста смущаваше действията през първите минути у нидерландската отбрана. Денис Ман се отчете с опасен удар в десетата минута, но топката не затрудни Барт Фербруген.

"Лалетата" откриха резултата в 20-ата минута, след като Йерди Схаутен поде нападение и видя вляво Шави Симонс. Той продължи към Коди Гакпо, който се надигра с лекота с Андрей Рациу и отправи много силен шут към близкия ъгъл на Ница, който нямаше шанс да се намеси - 1:0 за Нидерландия.

Четири след това Янис Хаджи пое топката и видя вляво Николае Станчу. Капитанът на румънците пусна успоредна топка към Денис Ман, чийто удар обаче не затрудни вратаря на Нидерландия, макар да трябваше да бъде много по-качествен. Нидерландия можеше да удвои своя актив в 26-ата минута след корнер. Топката беше центрирана към далечната греда, а румънските бранители не изчистиха, за да последва удар на Стефан де Фрай. Топката се оплете в мрежата, но от грешната страна за "лалетата".

В 31-ата минута Тиджани Райндерс даде извеждащ пас вцясно за Дензел Дъмфрийс, който подмина с лекота Хаджи. Той опита да даде успореден пас към Депай, който щеше да вкара от няколко метра, ала Раду Драгушин изби със зрелищен шпагат. Малко след това Дъмфрийс и Василе Могош влязоха в много тежък сблъсък, от който по-потърпевш беше румънеца. Той беше заменен от Богдан Раковицан в 39-ата минута.

В самия край на първата част Нидерландия стигна до нов чудесен шанс за гол, тъй като Дъмфрийс се пребори вдясно с Разван Марин и намери Шави Симонс. Халфът на ПСЖ се замота, но все пак отправи шут, като топката премина край левия страничен стълб на Ница.

Guilliver/GettyImages
61 снимки

Тиджани Райндерс напредна сериозно през средата на терена и задмина Мариус Марин. Бранител на Румъния се хвърли и блокира удара му, а нидерландците поискаха дузпа. След кратък съвет от ВАР реферът Цвайер остави играта да продължи. Нидерландците имаха отличен шанс за втори гол, след като Мемфис Депай стреля от близка дистанция, но румънците го блокираха, след което се получи карамбол, като в крайна сметка Ница улови.

В 58-ата пък Нидерландия нацели румънската греда, след като Върджил ван Дайк се извиси над всички при корнер и стреля с глава, но топката срещна една от гредите на Флориан Ница. Малко след това румънският вратар трябваше да отразява силен изстрел на Коди Гакпо.

Четири след това Коди Гакпо взе топката от своята половина и напредна с дрибъл, след което шутира силно с десния крак, но Ница избив ъглов удар. След корнера и повторно центриране топката стигна към Коди Гакпо и той от легнало положение се разписа повторно, но се видя при повторенията, че играчът на Ливърпул беше малко зад линията на засадата.

Седем преди края румънската отбрана допусна няколко неточности след тъч за Нидерландия. Мемфис Депай подаде към Гакпо, който надигра Раду Драгуши на аутлинията. Последва къс пас към Донил Мален и той от три метра не сгреши - 2:0.

В добавеното време на двубоя "лалетата" вкараха трети гол в срещата, след като румънците опитаха да притиснат съперника. Те изпълниха фал, но топката беше изчистена от Шави Симонс, след което пое вляво към Донил Мален. Бързоногият футболист напредна сериозно и се озова на стрелкова позиция и с кинжален удар оформи крайното 3:0 в Мюнхен.

FT .

0 : 3

• 20’ Коди Гакпо
  • 83’ Донил Мален
  • 90+3’ Донил Мален
Излъчва се по
  • Край на мача - 3:0 за Нидерландия!

90+4'
  • ГОООЛ ЗА НИДЕРЛАНДИЯ! "Лалетата" вкараха трети гол в срещата, след като румънците опитаха да притиснат съперника. Те изпълниха фал, но топката беше изчистена от Шави Симонс, след което пое вляво към Донил Мален. Бързоногият футболист напредна сериозно и се озова на стрелкова позиция и с кинжален удар оформи крайното 3:0 в Мюнхен.

90+3'
  • Смяна в Нидерландия - влиза Дейли Блинд, излиза Депай.

90+1'
  • ГОООЛ ЗА НИДЕРЛАНДИЯ! Румънската отбрана допусна няколко неточности след тъч за Нидерландия. Мемфис Депай подаде към Гакпо, който надигра Раду Драгуши на аутлинията. Последва къс пас към Донил Мален и той от три метра не сгреши - 2:0.

83'
  • Жълт картон за Николае Станчу.

82'
  • Жълт картон за Дензъл Дъмфрийс за бавене на играта.

78'
  • Шанс! Резервата Жоел Феерман се озова на стрелкова позиция по диагонала сам срещу Ница и стреля, но встрани от румънската врата.

73'
  • Смяна в Румъния - влиза Александру Чикалдау, излиза Мариус Марин.

72'
  • Смяна в Румъния - влиза Денис Алибец, излиза Драгуш.

72'
  • Смяна в Румъния - влиза Валентин Михайла, излиза Хаджи.

72'
  • Смяна в Нидерландия - влиза Джоуи Веерман, излиза Схаутен.

69'
  • Смяна в Нидерландия - влиза Мики ван де Вен, излиза Аке.

69'
  • Опасност! Мемфис Депай шутира силно от фал и я прати под румънската стена. Топката леко се завъртя и премина ужасно близо край десния стълб на Ница - аут.

68'
  • Жълт картон за Мариус Марин.

67'
  • Отменен гол за Нидерландия! След корнер и повторно центриране топката стигна към Коди Гакпо и той от легнало положение се разписа повторно, но се видя при повторенията, че играчът на Ливърпул беше малко зад линията на засадата.

След проверка от ВАР голът беше отменен.

63'
  • Шанс! Коди Гакпо взе топката от своята половина и напредна с дрибъл, след което шутира силно с десния крак, но Ница избив ъглов удар.

62'
  • ГРЕДА! Нидерландия нацели румънската греда, след като Върджил ван Дайк се извиси над всички при корнер и стреля с глава, но топката срещна една от гредите на Флориан Ница.

58'
  • Удар на Тиджани Райндерс отиде встрани.

57'
  • Шанс! Нидерландците имаха отличен шанс за втори гол, след като Мемфис Депай стреля от близка дистанция, но румънците го блокираха, след което се получи карамбол, като в крайна сметка Ница улови.

54'
  • Тиджани Райндерс напредна сериозно през средата на терена и задмина Мариус Марин. Бранител на Румъния се хвърли и блокира удара му, а нидерландците поискаха дузпа. След кратък съвет от ВАР реферът Цвайер остави играта да продължи.

50'
  • Смяна в Нидерландия - влиза Донил Мален, излиза Бергвайн.

• Старт на второто полувреме!

• Край на първата част!

45+3'
  • Шанс! Денис Драгуш се "разходи" по границата на наказателното поле на съперника и стреля, но Фербруген улови.

45+2'
  • Три добавени минути.

• Шанс! Нидерландия стигна до нов чудесен шанс за гол, тъй като Дъмфрийс се пребори вдясно с Разван Марин и намери Шави Симонс. Халфът на ПСЖ се замота, но все пак отправи шут, като топката премина край левия страничен стълб на Ница.

44'
  • Принудителна румънска смяна - влиза Богдан Раковитан, излиза с болки Василе Могош.

38'
  • Дъмфрийс и Василе Могош се сблъскаха много тежко в средата на терена, като повече пострада румънеца.

32'
  • Шанс! Тиджани Райндерс даде извеждащ пас вцясно за Дензел Дъмфрийс, който подмина с лекота Хаджи. Той опита да даде успореден пас към Депай, който щеше да вкара от няколко метра, ала Раду Драгушин изби със зрелищен шпагат.

31'
  • Какъв шанс! Нидерландия можеше да удвои своя актив в 26-ата минута след корнер. Топката беше центрирана към далечната греда, а румънските бранители не изчистиха, за да последва удар на Стефан де Фрай. Топката се оплете в мрежата, но от грешната страна за "лалетата".

26'
  • Шанс! Янис Хаджи пое топката и видя вляво Николае Станчу. Капитанът на румънците пусна успоредна топка към Денис Ман, чийто удар обаче не затрудни вратаря на Нидерландия, макар да трябваше да бъде много по-качествен.

24'
  • ГОООЛ ЗА НИДЕРЛАНДИЯ! "Лалетата" откриха резултата, след като Йерди Схаутен поде нападение и видя вляво Шави Симонс. Той продължи към Коди Гакпо, който се надигра с лекота с Андрей Рациу и отправи много силен шут към близкия ъгъл на Ница, който нямаше шанс да се намеси - 1:0 за Нидерландия.

20'
  • "Лалетата" стигнаха до няколко ъглов удара, които не донесоха успех.

19'
  • Шанс! Денис Ман овладя на фланга с гърди и влезе навътре, след което отправи силен удар с левия крак, но над напречната греда.

14'
  • Румънската преса е много сериозна и Нидерландия трудно се справя с нея.

• Шанс! Шави Симонс стреля от сериозно разстояние, а Флорин Ница улови.

6'
  • Легендата на румънския футбол - Георге Хаджи, е на трибуните в Мюнхен и наблюдава своите сънародници.

• Янис Хаджи получава лекарска помощ след сблъсък с Дензел Дъмфрийс.

3'
  • Румънците упражниха сериозна преса и без малко не предизвикаха грешка от вратаря Фербруген.