Отборът на ЦСКА изглежда абдикира окончателно от битката за титлата в Първа лига. Това се случи след 1:1 срещу Берое в 31-ия кръг, а ремито увеличи изоставането на „червените” спрямо лидера Лудогорец на цели 10 точки. Предвид оставащите 5 кръга хората на Стамен Белчев могат да се надяват единствено на чудо – че ще бъдат абсолютно безпогрешни в тези срещи, докато разградчани също трябва да бъркат. Ако шесткратният шампион постигне победи в следващите 2 кръга, то вече ще бъде недостижим и на теория. Съществува вероятност Лудогорец да грабне титлата тъкмо на 5-и май, когато играе именно срещу ЦСКА на Националния стадион „Васил Левски”.

Играч на мача: Станислав Манолев

Под Аязмото столичани не показаха най-доброто си лице и въпреки всичко поведоха в резултата чрез гол на Станислав Манолев в 55-ата минута. Само 8 по-късно обаче Берое получи дузпа, от която Педро Еуженио реализира своя 15-и гол в първенството. Така ЦСКА има 71 точки в актива си, докато Лудогорец е първи с 81. По всичко личи, че реваншът срещу Левски за Купата на България действително ще се окаже мачът на сезона за "червените".

Белчев: Някои играха с мисъл за мача срещу Левски

Манолев: Кажи-речи битката за титлата е приключила

Томаш: Превъзмогнахме срама, който сами си докарахме

Берое пък игра силно напук на лошите новини, които го сполетяха в минутите преди мача. Посоченият като титуляр Мартин Камбуров получи разтежение в бедрото по време на загрявката. Треньорският щаб реши да не рискува здравето му и така Борислав Цонев зае мястото на ветерана.+

Боби Цонев: Не играем лош футбол

Още в първата минута Берое показа, че е настроен за битка. Рубен Бригидо опита пробив в наказателното поле, като беше спрян от Александър Барт. Избитата топка попадна у Раул Лое, който бързо я изгуби, а след това Боби Цонев опита шут от 20-ина метра, който премина над гредата.

Малко по-късно имаше две спорни ситуации, по една за всеки тим. В 10-ата минута Фернандо Каранга финтира Иван Бандаловски, за да нахлуе в наказателното поле, където Камен Хаджиев се хвърли на шпагат и го спря. Част от играчите на „червените” смятаха, че тук би могло да се свири дузпа. Буквално в ответната атака Берое също имаше претенции. Бригидо се измъкна отдясно и центрира от самата аутлиния. Мартин Райнов скочи да играе, като остана под топката, а капитанът на „червените” Божидар Чорбаджийски постави ръцете си върху гърба на съперника. Халфът на домакините падна на тревата и вдигна ръце, но и тук реферът Станислав Ставров може би правилно замълча.

В 14-ата минута Станислав Манолев вдигна градуса с атрактивно изпълнение. Александър Георгиев догони един дълъг пас отляво и центрира балонно към далечния край на пеналта. Там от около 12-13 метра Манолев посрещна кълбото със зверско воле, което разтърси външната страна на мрежата зад левия стълб.

Девет минути по-късно дойде първият идеален шанс за ЦСКА. Неточност в защитата на Берое позволи на Роланд Алберг да овладее и напредне в пеналта. Холандецът с пас по земя потърси Каранга около точката на дузпата. Топката избяга вдясно, а нападтаелят все пак нанесе шут, който Марко Адамович изчисти пред голлинията.

Финалните минути на първата част определено минаха под доминацията на Берое. В 34-ата Еуженио притисна Александър Георгиев пред наказателното поле на ЦСКА и младокът сбърка, като остави топката да тупне и да го прехвърли. Еуженио моментално я пое и се стрелна напред, ала вместо да подава към непокрития Цонев, реши да завършва сам и стреля в аут по диагонала.

Две минутки по-късно хъсът на Еуженио си пролича. Асът на беройци стигна безнадеждна топка отдясно и после с мек пас я предостави на набралия скорост в пеналта Цонев. Той от своя страна опита ниско центриране към Бригидо, като Чорбаджийски в сетния миг подложи крак, за да избие в корнер.

В 39-ата минута напористата игра на Еуженио отново създаде ситуация. Португалецът догони топката отдясно до самата аутлиния, а с каскада от финтове си проправи път в наказателното поле. Точно преди да бъде затворен от двама футболисти, той центрира към далечната греда, където Боби Цонев опита да овладее на гърди. Контролът изневери на халфа и опропасти последвалия опит за шут. Впоследствие от упор Мартин Райнов шокиращ стреля в аут покрай лявата греда. Дори и да бе отбелязал капитанът на Берое, голът нямаше да бъде признат, тъй като имаше засада.

Секунди след началото на второто полувреме отново имаше спорна ситуация в пеналта на ЦСКА. Въпреки ръстовото си преимущество Чорбаджийски се оказа притиснат от Еуженио в битка за висока топка, към която незнайно защо тръгна и вратарят Черниаускас. 22-годишният капитан на „червените” отигра непохватно с глава, а после леко подръпна с ръка Еуженио, когато португалецът нанасяше шут с десния крак. Барт беше на позиция, за да изчисти, докато играчите на Берое искаха да се отсъди наказателен удар.

Въпреки силния период за домакините, ЦСКА откри в 55-ата минута. „Червените” изпълниха корнер отдясно, а защитниците на Берое не изчистиха добре. Топката стигна до границата на пеналта, където Александър Георгиев я посрещна с мощна тупалка, която опърли ръкавиците на Аргилашки. Никой не помогна на вратаря, тъй като Манолев стигна първи до кълбото и безкомпромисно го заши под гредата – 0:1.

Авансът на „червените” обаче не издържа много дълго. В 62-ата минута капитанът на Берое Райнов с хубав пас изведе Цонев в наказателното поле, а закъснелият Барт използва лявата си ръка, за да разбалансира съперниковия играч. Съдията Станислав Ставров беше категоричен – дузпа за старозагорци. В отсъствието на Камбуров Педро Еуженио се нагърби с изпълнението и прати вратаря на ЦСКА за зелен хайвер – 1:1!

Резултатът определено не беше по вкуса на ЦСКА, а нервите в техния лагер си проличаха в 71-ата минута, когато наставникът Стамен Белчев реши да извади Каранга, за да го съхрани за полуфиналния реванш срещу Левски за Купата. Голмайсторът на „червените” хич не остана доволен и се развика към резервната скамейка, докато напускаше игра.

До финалния съдийски сигнал гостите по никакъв начин не застрашиха вратата на Георги Аргилашки, докато със смените си наставника на Берое Александър Томаш подсказа, че е доволен от ремито.

С 55 точки Берое остава трети в подреждането, като има точка аванс пред четвъртия Левски. В следващия кръг беройци приемат у дома тъкмо "сините", докато ЦСКА гостува на Ботев Пловдив.

БЕРОЕ – ЦСКА 1:1

0:1 Станислав Манолев 55'

1:1 Педро Еуженио 63'-дузпа

Берое (4-3-3): Георги Аргилашки – Милен Желев, Иван Бандаловски, Камен Хаджиев, Матеус Леони – Карлос Охене, Мартин Райнов /к/, Марко Адамович (68' - Серджиу Негруц) – Рубен Бригидо (86' - Павел Виданов), Борислав Цонев, Педро Еуженио (90+1' - Емин Ахмед)

Старши треньор: Александър Томаш

ЦСКА (4-2-3-1): Витаутас Черниаускас – Александър Дюлгеров, Божидар Чорбаджийски /к/, Александър Барт (67' - Николай Бодуров), Александър Георгиев – Валентин Антов, Раул Лое - Станислав Манолев (78' - Едвин Джеси), Роланд Алберг, Хеан Бланко - Фернандо Каранга (71' - Енрике Рафаел)

Старши треньор: Стамен Белчев

Стадион: „Берое” (Стара Загора)