Българският национален отбор по футбол - а и държавата ни като цяло - изживя една от най-срамните вечери в своята история, след като не просто беше разгромен от Англия с 0:6 насред София, а това се случи в мач, който на два пъти беше прекъсван заради расистки обиди срещу играчите на съперника. Под ръководството на Красимир Балъков "трикольорите" записаха най-тежката си домакинска загуба изобщо в историята и все още чакат първия си гол.

Пълен позор! Засрамете се!

Вече в 11 поредни мача тимът ни не познава вкуса на победата, докато за Англия се оформяме като изключително удобен съперник. В 12 срещи (8 победи и 4 равенства) срещу нашия тим островитяните не познават вкуса на поражението, като подобни серии те имат само срещу Финландия и Турция.

Колкото резултатът беше посрамващ, толкова бе и поведението на солидна част от феновете по трибуните, които особено през първото полувреме демонстрираха крайни прояви на расистко поведение. Основни мишени в това отношение бяха бранителят Тайрън Мингс и нападателите Маркъс Ращфорд и Рахийм Стърлинг, които бяха сред голмайсторите.

Срещата много бързо започна да сбъдва най-лошите ни кошмари. След само 7 минути игра Англия поведе в резултата след брилянтна солова акция на Маркъс Рашфорд отляво. Баркли прихвана зле изчистената от Пашов топка и просто я чукна към своя съиграч. Нападателят на Манчестър Юнайтед премина покрай Десподов и се устреми към аутлинията, където с лъжливо замахване прати Пашов на тревата. После Рашфорд я бутна навътре и от много остър ъгъл изстреля същински трасиращ куршум в близкия горен ъгъл на Пламен Илиев – 0:1.

Четири минути по-късно родните национали сътвориха единствения си футболен момент за откриващите 45 минути. Георги Костадинов стигна първи до спорна топка в половината на съперника, след което той подаде към Ивелин Попов. Капитанът взе най-вярното решение, като нанесе добре насочен шут от 21-22 метра, довел до ефектно спасяване от Пикфорд.

Девет минути след тази ситуация обаче мачът започна да излиза извън нашия обсег. Гостите изплетоха комбинация сякаш взета от учебниците по футбол. Хари Кейн и Стърлинг матираха наглед плътно подредения ни защитен блок с едно двойно подаване, което изведе последния съвсем сам срещу Пламен Илиев. Асът на Манчестър Сити отигра без капка егоизъм и сервира на празна врата за Рос Баркли – 0:2.

В 27-ата минута дойде първото прекъсване на мача заради расистко поведение, като сигналът дойде от дебютиращия за „трите лъва” Тайрън Мингс. Протоколът на УЕФА в такива случаи беше спазен и дикторът на стадиона отправи предупреждение до феновете да преустановят дискриминационните скандирания.

Абсолютно в стил показно Англия ни наказа за срамната проява с трети гол малко след подновяването на играта. В 32-ата минута Хари Кейн се изтегли към десния фланг, за да получи от Трипиър. Последва центриране към зоната пред вратарското поле, а след като никой не проследи включването на Баркли от дълбочина за него беше съвсем лесно да разстреля вратаря – 0:3.

Към края на първото полувреме, около 43-ата минута, дойде и второто прекъсване на играта, като този път реферите чуха обиди от трибуните на расистка основа. Потърпевшите този път бяха Мингс и Рашфорд, а по време на паузата стотина фенове от сектор Б напуснаха стадиона.

Логично първото полувреме получи 6 минути продължение, в които Англия заби четвъртия пирон. Подредбата ни при контраатаката на съперника нямаше никакъв смисъл, тъй като позволихме без никаква съпротива Хари Кейн да пробяга 30-40 метра с топка в крака, преди да разпредели надясно за Трипиър. Доскорошният му съотборник в Тотнъм с възможно най-лесния пас го намери обратно в пеналта, а Кейн пусна за Стърлинг, за да може последният да вкара на празна врата – 0:4.

На почивката селекционерът Красимир Балъков направи опит да промени нещо, заменяйки невидимия Сърмов с Божидар Краев, ала единственият резултат от това бе, че Англия започна да преодолява халфовата ни линия почти без усилия. В първия четвърт час Пламен Илиев беше водещата фигура и съвсем буквално единствена преграда пред гола за английските нападатели. Стражът на Лудогорец имаше серия вдъхновяващи намеси, които по никакъв начин не повдигнаха тонуса на „трикольорите”. Националите продължиха да действат инертно и разпокъсано, без никакъв елемент на екипност в играта си, а резултатът не закъсня.

В 69-ата минута Хари Кейн се изтегли по-назад и получи топката в зоната пред защитата, а нашето защитно каре почти панически започна да отстъпва. Това позволи на тарана с брилянтен пас по трева да намери Стърлинг сам срещу вратаря Илиев – 0:5.

Пет минути преди края най-накрая и Кейн прибави името си сред голмайсторите. Георги Костадинов загуби топката в собствената половина, а нападателят я пое и с детска пакостливост я прекара през краката на Георги Терзиев. После в тренировъчно спринт капитанът на „трите лъва” стигна до вратата и с лекота опъна мрежата за крайното – 0:6.

Победата, колкото и категорична да бе, не позволи на Англия да се класира предсрочно на Евро 2020. Причина за това беше, че и Косово надви Черна гора с 2:0 в другия мач от нашата група А тази вечер. Голове на Амир Рахмани и Ведад Мурики през първата част бяха достатъчни на косоварите, за да съберат 11 точки на сметката си. Англия остава лидер с 15 пункта, докато Чехия заема второто място с 12, като и двете държави имат 1 мач по-малко от Косово. Това значи, че през ноември Англия може да подпечати визата си с домакинска победа над Черна гора.

България остава на последна позиция с 3 точки и голова разлика 5:17.

БЪЛГАРИЯ – АНГЛИЯ 0:6

0:1 Маркъс Рашфорд 7'

0:2 Рос Баркли 20'

0:3 Рос Баркли 32'

0:4 Рахийм Стърлинг 45+3'

0:5 Рахийм Стърлинг 69'

0:6 Хари Кейн 85'

България (4-2-3-1): Пламен Илиев – Георги Пашов, Георги Терзиев, Камен Хаджиев, Петър Занев – Георги Сърмов (46' - Божидар Краев), Георги Костадинов – Кирил Десподов, Ивелин Попов /к/, Вандерсон (76' - Кристиян Малинов) – Исмаил Иса (68' - Галин Иванов);

Селекционер: Красимир Балъков

Англия (4-3-3): Джордан Пикфорд – Киърън Трипиър, Тайрън Мингс, Хари Магуайър, Бен Чилуел – Рос Баркли (73' - Мейсън Маунт), Джордан Хендерсън, Хари Уинкс – Маркъс Рашфорд (76' Калъм Уилсън), Хари Кейн /к/, Рахийм Стърлинг (73' - Джейдън Санчо)