Българският национален отбор записа четвърта поредна загуба под ръководството на Красимир Балъков, като този път добрата новина беше, че тя не дойде в квалификационен мач. "Лъвовете" отстъпиха с 1:3 в гостуването си срещу Ирландия. Кошмарна вечер имаше дебютиралият на вратата Христо Иванов, който носи вина за първия и втория гол на съперника. Момчетата на Красимир Балъков в голяма част от мача отново не стояха лошо, ала индивидуалните грешки в нашите редици струваха твърде скъпо. В заключителните минути ирландците реализираха две попадения в рамките на 3 минути и това предопредели загубата.

Експерименталните състави и на Красимир Балъков, и на Мик Макарти имаха нужда от време за намиране на точния синхрон. Общо взето, това отне цялото първо полувреме, а през втората част играта стана доста по-интересна. Островитяните излязоха напред след попадение на Алън Бърн, дошло на контраатака. Ние се върнахме в мача след точно изпълнена от Ивелин Попов дузпа, за да дойде сривът в заключителните моменти на срещата. Тогава бранителят Кевин Лонг получи подарък от Христо Иванов, а почти веднага след него Джеймс Колинс ни довърши.

Първото полувреме на „Авива Стейдиъм” може да бъде описано като всичко друго, но не и атрактивно. Ирландците много отчетливо се стараеха да подлагат родната защита на интензивна преса, докато футболистите на Балъков опитваха да подновяват играта с къси пасове. Това доведе до няколко загуби на топката в близост до нашето наказателното поле, от които противникът не се възползва може би заради твърде еднотипните си атаки, почти винаги завършващи с центриране от фланга.

Ако имаше някакъв по-отчетлив позитив от първите 45 минути, то това беше работата на нашия тим при статичните положения. Докато не допуснахме никакви опасности пред нашата врата, в същото време „лъвовете” имаха някои обещаващи ситуации при корнерите. Именно след ъглов удар Георги Пашов нанесе първия точен шут в мача, докато в 12-ата Кристиян Димитров не успя да реализира с изстрел от 6-7 метра.

Ирландия за първи път застраши вратата на Христо Иванов чак в последната минута от полувремето. Тогава Къртис опита центриране по земя за Скот Хоган, който не успя да стигне до него, а топката пое към долния ляв ъгъл. Вратарят на Етър реагира добре и изби в корнер.

След почивката родният тим започна доста добре и владееше инициативата почти изцяло в откриващите десетина минути. В 56-ата обаче грешка на Симеон Славчев, който опита дрибъл между няколко противникови играчи доведе до контраатака за съперника. Къртис получи отляво и нанесе силен шут от ъгъла на наказателното поле. Христо Иванов реагира колебливо и не успя да избие встрани топката, а тя попадна у затичалия се предварително Скот Хоган. От нулев ъгъл той предостави пас за Алън Бърн, който реализира на празна врата – 1:0.

Съвсем заслужено "трикольорите" изравниха резултата благодарение на дузпа. Иван Горанов спечели топката от Сайръс Кристи точно пред противниковото наказателно поле и се устреми навътре, за да комбинира с Краев. Той финтира елеганно Игън, който не успя да реагира навреме и препъна играча на Жил Висенте. От 11-те метра Попов беше безкомпромисен с шут под гредата - 1:1.

Мачът стана още по-динамичен в минутите до края, а ние до голяма степен сами капитулирахме. В 83-ата минута дебютиралият за Ирландия Джак Бърн изпълни ъглов удар отляво по атаката, а Христо Иванов излезе крайно неразчетено. Той осъзна, че няма да може да улови или боксира кълбото, но докато опита да се върне, топката вече кацна върху главата на Лонг, който без проблем намери незащитената врата - 2:1.

Три минути по-късно домакините поставиха точката на спора. Друга резерва в редиците на Ирландия - Енда Стивънс се освободи, за да получи отляво и центрира ниско по земята в зоната пред вратарското поле. Там Джеймс Колинс беше изпреварил с много и Георги Терзиев, и Васил Божиков, за да разстреля Иванов отблизо за крайното 3:1.

ИРЛАНДИЯ – БЪЛГАРИЯ 3:1

1:0 Алън Браун 56'

1:1 Ивелин Попов 67'-д.

2:1 Кевин Лонг 83'

3:1 Джеймс Колинс 86'

Ирландия (4-3-3): 16. Марк Травърс (75' - Киърън О'Хара) – 7. Сайръс Кристи, 15. Джон Игън /к/, 21. Кевин Лонг, 14. Конър Хърихейн (68' - Джеймс Маклейн) – 8. Алън Браун, 19. Алън Джъдж (60' - Джак Бърн), 20. Джош Кълън – 18. Калъм О’Дауда (76' - Енда Стивънс), 10. Скот Хоган (60' - Джеймс Колинс), 17. Ронан Къртис (84' - Джеф Хендрик);

резерви: 1. Киърън О’Хара, 23. Дарън Рандълф; 2. Шеймъс Коулман, 3. Енда Стивънс, 4. Шейн Дъфи, 5. Ричард Кио, 6. Глен Уилън, 9. Джеймс Колинс, 11. Джеймс Маклейн, 12. Джак Бърн, 13. Джеф Хендрик.

Селекционер: Мик Макарти

България (4-1-4-1): 1. Христо Иванов – 4. Георги Пашов, 3. Кристиян Димитров (80' - Георги Терзиев), 14. Антон Недялков /к/ (59' - Васил Божиков), 20. Иван Горанов – 6. Симеон Славчев – 19. Даниел Младенов (68' - Кирил Десподов), 17. Георги Миланов (46' - Ивелин Попов), 16. Кристиян Малинов (81' - Васил Панайотов), 22. Николай Димитров (59' - Вандерсон) – 12. Божидар Краев;

резерви: 13. Мартин Луков, 23. Пламен Илиев; 2. Георги Терзиев, 5. Николай Бодуров, 7. Марселиньо, 8. Георги Сърмов, 9. Вандерсон Фариас, 10. Ивелин Попов, 11. Кирил Десподов, 15. Васил Божиков, 18. Галин Иванов, 21. Васил Панайотов.

Селекционер: Красимир Балъков

Стадион: "Авива Стейдиъм" (Дъблин, Ирландия)

Главен съдия: Тобиас Велц (Германия)

-----

Най-интересното минута по минута:

90+2' - КРАЙ НА МАЧА.

2 минути продължение на срещата.

86' - ГОЛ ЗА ИРЛАНДИЯ - 3:1! България тотално рухна. Енда Стивънс получи добро подаване отляво и изпрати перфектното полувисоко центриране в зоната пред вратарското поле. Там резервата Колинс беше изпреварил и Терзиев, и Божиков, за да ни накаже.

83' - ГОЛ ЗА ИРЛАНДИЯ - 2:1! Христо Иванов с кошмарно излизане при ъглов удар за противника улесни максимално Кевин Лонг. Нисичкият страж на Етър се засили към границата на вратарското си поле, ала бързо осъзна, че няма никакъв шанс да играе с топката. Тя стигна при Лонг на далечната греда и той безгрижно я забоде в мрежата.

81' -  Нови две смени в редиците на България - Малинов и Кристиян Димитров излязоха, вместо тях Васил Панайотов и Георги Терзиев.

74' -  Много хубава атака за България. Кристиян Димитров превзе доста пространство пред себе си, след което даде дълъг пас за Десподов отляво. Нападателят финтира пазача си и опита силен диагонален шут, който спря в тялото на Лонг.

68' - Още една смяна в нашите редици - Кирил Десподов замени Даниел Младенов.

67' - ГОООООООЛ ЗА БЪЛГАРИЯ - 1:1! Ивелин Попов беше безупречен при изстрела, а топката влетя точно под гредата. Никакви шансове за вратаря Тревърс.

66' - ДУЗПА ЗА БЪЛГАРИЯ! Божидар Краев с хубав финт принуди Джон Игън да го фаулира. Иван Горанов свърши страхотна работа, като отмъкна топката от Кристи пред наказателното поле на Ирландия и се устреми навътре. С пас по земя той остави Краев сам срещу Игън, който не успя да смени посоката навреме и просна нашия играч с шпагат на земята.

59' - Две смени за България - Вандерсон и Васил Божиков заеха местата съответно на Николай Димитров и Антон Недялков.

56' - ГОЛ ЗА ИРЛАНДИЯ - 1:0! Алън Браун вкара един от най-лесните си голове в кариерата. Грешка на Симеон Славчев доведе до контраатака за Ирландия, преминала отляво. Къртис получи при ъгъла на пеналта и шутира силно към близкия долен ъгъл. Христо Иванов не успя да затисне топката, която отскочи към Скот Хоган. Таранът неегоистично заради нулевия ъгъл просто я чукна успоредно на голлинията към съвсем непокрития Браун.

53' - Отлична атака на българите, но Дани Младенов нямаше късмет! Недялков с отличен пас по земя намери Горанов отляво на позиция за центриране. Играчът на Левски центрира ниско към точката на дузпата, където Младенов получи непокрит. Голаджията опита изстрел, а веднага и втори, но всеки те бяха парирани последователно от Кевин Лонг.

46' - НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Футболистите на Макарти подновиха играта от центъра.

Смяна на почивката в България - титулярният капитан Ивелин Попов замени Георги Миланов.

45+1' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ.

45' - Първото качествено спасяване от Христо Иванов! Ронан Къртис получи добър пас по левия фланг и опита центриране с десния крак. Хоган не успя да стигне до топката, която тупна и опасно се насочи към долния ляв ъгъл на Иванов. Стражът на Етър реагира светкавично и изби в ъглов удар.

35' - Конър Хърихейн центрира силно от пряк свободен удар, а на около 11-12 метра от вратата Хоган стигна първи до кълбото и опита интересен изстрел с плонж. Топката отлетя високо над гредата, но пък играчите на Ирландия си заслужиха аплодисменти от техния наставник Мик Макарти.

34' - Добри действия на Георги Миланов отляво. Халфът от аутлинията с ниско центриране намери Краев на около 8-9 метра по диагонал спрямо вратата. Бившият играч на Левски опита изстрел от движение, който беше избит в корнер.

32' - Крайно неточен шут от Воле на Алън Браун. Халфът опита нещо интересно от около 22 метра, но в крайна сметка по никакъв начин не притесни Христо Иванов.

17' - Добра атака на Ирландия. Сайръс Кристи напредна отляво и с пас по земя намери Хоган при границата на пеналта. Таранът отклони към намиращия се зад него Алън Джъдж, чийто силен изстрел срещна тялото на ирландски играч и отведе топката далеч от целта. Христо Иванов имаше време да изчита и улови.

14' - Изстрел с глава от Алън Джъдж, нанесен почти от границата на наказателното поле. Параболата отведе топката върху мрежата зад напречната греда на Христо Иванов.

12' - Нов шанс пред нашите след изпълнение на ъглов удар. Този път центрирането дойде отдясно по атаката, а Кристиян Димитров остана малко под топката в мига на контакта. Това я отведе високо над напречната греда.

6' - Първа добра атака за нашия тим. Краев и Миланов размениха няколко паса помежду си, след което играчът на МОЛ Види метна хубав пас за Николай Димитров зад гърба на бранителите. Димитров достигна топката отляво в пеналта, а центрирането му беше отклонено в корнер. Той пък донесе първият точен изстрел в мача, след като Георги Пашов взе високата топка на метър-два пред точката на дузпата, а Травърс улови.

2' - Опасен набег на О'Дауда отляво по атаката на Ирландия. Той премина покрай Георги Пашов и с пас по земя намери Хоган при точката на дузпата. За късмет Иван Горанов беше на точното бясто, за да парира изстрела.

НАЧАЛО НА МАЧА. Първият удар по топката бе за родните национали.