Отборът на ЦСКА постигна много важна победа над швейцарския Базел в първи плейофен сблъсък от Лига на конференциите. „Червените” се наложиха с 1:0 на стадион „Васил Левски” и взеха минимална преднина преди реванша в Швейцария след седмица. Единствения гол в мача падна през второто полувреме и бе дело на защитника Серхио Лопес, който си отбеляза автогол.

Базел пропусна най-чистото си положение в мача в продължението на първото полувреме, когато в герой за домакините се превърна Густаво Бусато, който се справи по блестящ начин, останал очи в очи с нападател на гостите.

В края на мача футболистите на ЦСКА имаха сериозни претенции за дузпа, след като Адам Шалай игра с ръка в наказателното си поле, но главният рефер не посочи бялата точка.

Още по темата:

Звездата на Стойчо Младенов бе засипана с жълти стотинки

Феновете на ЦСКА започнаха да пълнят Сектор "Г"

LAP.bg
82 снимки

Още във втората минута гостите стигнаха до корнер отдясно на Бусато, след като Амос Юга пресече подаване към наказателното поле на „червените”. След разиграването от ъгловия удар, футболистите на швейцарците организираха нова атака, този път отдясно на нападението на гостите, но след удар от малък ъгъл, вратарят на ЦСКА спаси, а след това топката отново излезе в корнер. Минута по-късно Бусато действа рисковано и излезе да изчисти топката с глава извън наказателното поле, а след това Мено Кох изчисти в корнер.

Саша Илич: Искам да играем още по-умно в реванша

Петров: Отиваме там, побеждаваме и всичко е наред

ЦСКА празнува с феновете си

ЦСКА отговори с опасна контраатака след добър авантаж от главния рефер на срещата. Вион бе фаулиран пред наказателното поле на „червените”, но хърватският арбитър остави играта да продължи, след като топката попадна в Линдсет. Той намери отдясно Морено, който напредна отдясно и след финт, стреля с левия крак. Топката се отби от бранител на Базел и излезе в първи ъглов удар за домакините.

В 7-ата минута ЦСКА отново стигна до корнер пред вратата на своя противник. Този път след центриране, Юрген Матай успя да играе с глава, но не и да насочи топката във вратата. Четири минути по-късно Линдсет опита много хитро да изведе Браян Морено, но пасът му се оказа дълъг и попадна в ръцете на вратаря на гостите.

Първият точен удар във вратата на Базел отправи Георги Йомов. След добра преса от домакините, играчите на Александър Фрай бяха принудени да сгрешат, а топката попадна в краката на Йомов, който напредна и стреля от дистанция. Вратарят на швейцарците обаче внимаваше и успя да спаси.

Десислава Комарова
100 снимки

В 22-ата минута „червените” стигнаха до отлична възможност след статично положение. Домакините получиха правото да изпълнят свободен удар след наивна грешка на бранителя на Базел Адамс Нуху, който игра с ръка при наглед една безобидна топка. В крайна сметка той получи жълт картон, а след центрирането на Тибо Вион, Гарсес стреля опасно с глава, но прати топката в аут. Малко след половин час игра, Маурисио Гарсес направи отличен пробив отляво, но при паса към него, страничният рефер вдигна флага за засада. Телевизионните повторения обаче показаха, че такава няма.

Следващият шанс в мача отново бе на сметката на „червените”. След нападение отдясно, Линдсет получи и центрира на далечната греда, където Маурисио Гарсес надскочи Серхио Лопес и успя да стреля с глава по посока вратата, но топката не попада в целта.

В последната минута на първото полувреме Мено Кох пропусна страхотна възможност да открие резултата. След поредния корнер пред вратата на Базел, топката бе центрирана в наказателното поле, където бранителят се извиси над всички, но и той не успя да отправи точен удар. Гостите отговориха с бърза атака, която обаче бе спряна от Юрген Матай в пеналта.

В даденото от съдията продължение на първата част, ЦСКА буквално оцеля! Уникален пропуск за гостите направи Лиъм Милар. Крилото на гостите бе изведе очи в очи с Бусато,  но ударът му бе париран от стража на „червените”. Топката отново попадна в Милар, който този път пробва да комбинира със свой съотборник, но бе притиснат от бранител на ЦСКА и не успя да стреля. В крайна сметка топката попадна в Амдуни отляво, но ударът му бе избит в корнер.

Втората част започна без промени в двата състава, а играта от първото полувреме не се промени особено. Футболистите на ЦСКА владееха топката в по-голям период от време, но без да застрашават вратата на швейцарците.

В 55-ата минута Базел стигна до добра възможност за гол, но Фрай не успя да засече топката след центриране отдясно. Атаката на швейцарците обаче бе организирана след явно нарушение срещу Мено Кох в центъра на терена. Бранителят на „червените” получи удар в глезена и имаше нужда от лекарска помощ, но в крайна сметка успя да продължи двубоя.

ЦСКА нанесе своя удар в 70-ата минута на мача. След продължителна атака на „червените”, топката се озова в Турицов на десния фланг. Бранителят задържа много добре и хитро изведе Маурсио Гарсес зад отбраната на Базел. Нападателят напредна и отправи остро подаване към Бамба във вратарското поле, който не успя да засече. Това обаче направи Серхио Лопес, който заби топката в собствената си мрежа.

Три минути преди края на редовното време играчите на ЦСКА имаха сериозни претенции за дузпа. След центриране на Туфегджич от фал, Адам Шалай игра откровено с ръка в наказателното поле, но вместо дузпа, главният рефер на мача отсъди нарушение на Юрген Матай срещу играча на швейцарците. В продължението на двубоя Адам Шалай имаше възможност да изравни резултата, но ударът му бе блокиран от Юрген Матай.

FT ЦСКА - БАЗЕЛ 1:0

1:0 Серхио Лопес 70' (автогол)