Българският шампион Лудогорец записа втори пореден успех под ръководството на Захари Сираков. След победата над Левски в efbet Лига, този път „орлите“ се разправиха с молдовския шампион Петрокуб и го победи с категоричното 4:0 в първи мач от плейофната елиминация за Лига Европа.

Първите два гола за „орлите“ реализираха нападателите – Квадво Дуа и Руан Секо, като и двете попадения дойдоха през двете части на „Хювефарма Арена“. В самия край на мача пък Диниш Алмейда реализира две попадения за родния шампион и улесни максимално своята задача за ответния сблъсък. Лудогорец създаде множество добри комбинации, които бяха завършени, но вратарят на молдовците спаси каквото можа. Аслак Фон Витри пък нацели и гредата на Петрокуб в края на първото полувреме.

Дебют за разградчани с фланелката на отбора направи Агибу Камара, а Георги Русев записа пъри минути с екипа на "орлите" в европейските клубни турнири.

Реваншът на стадион „Зимбру“ в Кишинев е следващият четвъртък, след който Лудогорец трябва да затвърди участието си в основната фаза на втория по сила футболен турнир в Европа.

Лудогорец контролира повече топката от първите минути на срещата, докато молдовците приеха играта изцяло в своята половина с мисъл за контранападения, които не се срещнаха често. В седмата минута Рик Джонатан даде вертикален пас към Якуб Пьотровски, който овладя на границата на наказателното поле. Полският национал обстрелва вратата на Петрокуб с десния крак, ала неточно. Четири след това след разбъркване и лошо изчистване от гостите последва шут на Кайо Видал, ала Мудрак блокира.

startphoto.bg
68 снимки

Четвърт час след началото шут на Кайо Видал пак беше блокиран от Мудрук, а след това бразилецът върна към Квадво Дуа. Швейцарецът стреля с глава и останаха известни съмнения за игра с ръка на молдовски бранител, но играта беше продължена. В средата на първото полувреме след статично положение Лудогорец откри резултата. "Орлите" стигнаха до корнер, който беше изпълнен късо към Кайо Видал. Бразилецът се надигра срещу защитник на Петрокуб и центрира с левия крак към Квадво Дуа, а нападателят с глава направи безпомощен Смаланеа - 1:0.

Три след това отново Дуа можеше да се разпише след ново центриране на Квадво Дуа, но този път Силвиу Смаланеа спаси. След половин час игра Пьотровски даде ефектно подаване отляво за Квадво Дуа. Бразилецът остана непокрит след добра игра с тяло от Едвин Куртулуш, но ударът на бразилеца не затрудни Смаланеа.

В 34-ата минута Мудрик изпусна набега на Кайо Видал и пред фланговия футболист на Лудогорец се отвори възможност за шут, ала стражът на "лъвовете от Хинчещи" отби удара. Две след това Петрокуб разви добро нападение отляво и топката накрая се озова вдясно при халфбека Йон Жордан, чийто удар беше неточен.

Четири преди края стражът на Петрокуб лиши Пьотровски от попадение. Аслак Фон Витри пусна по земя към Рик Джонатан, който хитро пусна топката за поляка с пета. Халфът шутира с левия крак, но Смаланеа с една ръка изби в ъглов удар. В 44-ата минута Аслак фон Витри стреля с десния крак от свободен удар добре, но за съжаление на норвежеца, то той уцели напречната греда на Петрокуб.

Още със старта на второто полувреме Михаил Платика атакува българската врата от въздуха, но неточно. В 49-ата минута "орлите" създадоха добра акция. Аслак Фон Витри центрира, а Якуб Пьотровски свали с глава към Квадво Дуа. Той върна с глава към Руан Крус, който шутира със задна ножица, но не уцели вратата на молдовците.

Малко след това мощен удар на Рик Джонатан отляво не затрудни Смаланеа. В 57-ата минута Петрокуб реализира гол чрез Йон Жардан, ала той беше отменен. След центриране Платика игра с глава и де факто продължи към Йон Жордан, който прати топката във вратата на Серджио Падт, но отбелязалият попадението беше в положение на засада.

Отговорът на "орлите" беше мигновен и Лудогорец удвои своята преднина срещу молдовския претендент. Рик Джонатан овладя в половината на Петрокуб и пусна пас вдясно за Руан Секо. Той си бутна топката на левия крак, с което елиминира Сергиу Платика и със страхотен изстрел остави безпомощен Смаланеа - 2:0.

След малко повече от час игрово време Захари Сираков направи две промени. Руан Секо напусна, а на негово място дебют направи халфът Агибу Камара. Антон Недялков пък зае мястото на Сон. Двадесет преди края пък Георги Русев замени Рик Джонатан и направи и той дебют в Европа, а Дерой Дуарте смени Педро Нареси.

73 снимки

Малко след това пък мощен удар на Аслак фон Витри от дистанция беше отразен от Смаланеа, който показа уверени ръце в тази ситуация. В 75-ата минута Дерой Дуарте намери с вертикален пас Кайо Видал, който беше останал на върха на лудогорското нападение. С второто си докосване шутира с десния крак, ала неточно.

Седем преди края пред Петрокуб се откри най-добрата възможност за отбелязване на гол. Топката беше пратена вляво по нападението на молдовците и с пас по земя беше намерен Михай Лупан. Резервата стреля от движение, но не успя да уцели вратата на Лудогорец. В добавеното време на двубоя Лудогорец вкара трети гол във вратата на съперника. Тодор Неделев изпълни страхотен пряк свободен удар и затрудни максимално стража на Петрокуб. Той все пак изби топката с помощта на гредата, ала тя се върна у Диниш Алмейда, а за бранителя остана най-лесното - отблизо да вкара третото попадение в срещата.

В 93-ата минута Лудогорец стигна до ъглов удар след бързо реализирана контраатака, а след него Диниш Алмейда записа името си на светлиното табло за втори път сред голмайсторите. Бившият бранител на Локомотив Пловдив се извиси при корнер и с глава матира Салманеа за втори път в срещата за крайното 4:0.

FT / ЛУДОГОРЕЦ - ПЕТРОКУБ 4:0

1:0 Дуа 23', 2:0 Руан 59', 3:0 Алмейда 90+', 4:0 Алмейда 90+4

Рефер: Анастасиос Папапетру (Гърция)

Стадион: "Хювефарма Арена" (Разград)

Лудогорец: 1. Серджио Падт – 16. Аслак Фон Витри, 15. Едвин Куртулуш, 4. Диниш Алмейда, 17. Сон – 6. Якуб Пьотровски (К), 30. Педро Нареси – 7. Рик Джонатан, 12. Руан Круз, 9. Квадво Дуа, 11. Кайо Видал

Резерви: 39. Хендрик Бонман, 67. Дамян Христов – 3. Антон Недялков, 8. Тодор Неделев, 14. Дени Групер, 18. Ивайло Чочев, 19. Георги Русев, 20. Агибу Камара, 23. Дерой Дуарте, 24. Оливие Вердон, 82. Иван Йорданов, 90. Спас Делев

Треньор: Захари Сираков

Петрокуб: 1. Силвиу Смаленеа – 66. Йон Борс, Виктор 4. Мудрак, 11. Сергиу Платика – 90. Йон Джордан, 19. Михаил Платика, 39. Теодор Лунгу, 94. Корнелиу Корунту, 30. Василе Джордан – 9. Владимир Амброс (К), 22. Марин Корунту

Резерви: 31. Виктор Додон, 32. Думитру Ковал – 5. Жилберт Джангма Нар, 6. Бубакар Диало, 8. Думитру Демиан, 23. Михай Лупан, 71. Думитру Бивол, 93. Константин Санду