Още един от фаворитите на световното първенство започна с победа участието си в турнира. На старта на шампионата Испания се наложи над Тунис, където помощник е ИванКостурков, със 101:62. Африканският тим оказа много сериозна съпротива на именития си противник през първото полувреме, след което обаче европейците контролираха събитията на терена. Те имаха предимство по най-важните статистически показатели и отбелязаха впечатляващите 17 тройки.

Испанците поведоха със 7:0 в самото начало на срещата, но след десет минути игра съперникът им стигна до обрат за 17:16 в своя полза. Подемът в играта на Тунис продължи и през втория период, като тимът дръпна с двуцифрена разлика при 29:19. Баскетболистите на Серджо Скариоло обаче отвърнаха с 14 безответни точки и си върнаха водачеството, а на почивката бяха напред с 42:39.

След паузата Испания взе инициативата. Тимът заздрави защитата и същевременно показа много точен мерник, като преди последната четвърт водеше със 72:58. До края отборът от Стария континент нямаше проблем да задържи аванса си и спечели още по-убедително.

Шестима баскетболисти на Испания завършиха с двуцифрен точков актив. Най-резултатен бе Рики Рубио със 17 точки и 9 борби, Серхио Люл вкара 16 точки, с 13 е Хуанчо Ернангомес. По 12 добавиха Пау Рибас и Виктор Клавер, а с 10 се отчете Марк Гасол.

За Тунис Салех Меджри наниза 15 точки, 12 има Мохамед Хедидан.

В среща от група D Аржентина очаквано нямаше затруднения срещу Южна Корея и спечели мача с 95:69. Баскетболистите на Серхио Ернандес доминираха почти през целия двубой, като подобно на испанците, отбелязаха 17 тройки (55% успеваемост), което бе ключово за убедителния им успех.

Началото на срещата бе много оспорвано, но след това аржентинците вкараха 13 поредни точки и поведоха с 22:1, като близо четири минути съперникът им бе без кош. Те продължиха да увеличават разликата в своя полза и на почивката бяха напред с 43:28.

Символичните домакини не намалиха темпото и след паузата, а преди заключителната четвърт разликата в тяхна полза достигна 27 точки. Това окончателно сложи точка на спора, а до края мачът се доиграваше.

Николас Лапровитола вкара 17 точки за победителите, с 15 точки и 9 борби е Луис Скола, а още трима завършиха с двуцифрен актив.

За Южна Корея над всички бе натурализираният американец Рикардо Ратлиф, който се отчете с 31 точки и 15 борби. Ли Чун-Хюн добави 15./БГ Баскет