Германия е новият световен шампион по баскетбол. Бундестима пренаписа историята си и стъпи за първи път на световния връх след победа с 83:77 над Сърбия на финала в Манила. Възпитаниците на Гордън Хърбърт стигнаха до трофея по безапелационен начин - с осем победи от осем мача.

Двата тима, които на полуфиналите победиха САЩ и Канада, изиграха страхотен двубой в столицата на Филипините. Първото полувреме премина равностойно, като тимовете се оттеглиха на почивка при равен резултат 47:47. Германия изигра страхотна трета четвърт в защита, а освен това нападението на отбора продължи да върви и влезе в последната част с 12 точки аванс. Алекса Аврамович държеше Сърбия в мача, като в последните две минути вкара шест точки, за да свали разликата до две точки, но в крайна сметка класата на Денис Шрьодер си каза думата в края и Бундестима ликува.

Шрьодер изигра феноменален мач, в който реализира 28 точки. Франц Вагнер добави още 19 точки, а Йоханес Фойтман завърши с 12 точки. Мо Вагнер добави още 8 точки, а Айзък Бонга завърши със 7 точки.

За Сърбия Алекса Аврамович вкара 21 точки, а Богдан Богданович добави още 17 точки. Гардът обаче реализира едва две точки през второто полувреме.

Gulliver/GettyImages
81 снимки

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ

Срещата започна с тройка с доза късмет на Стефан Йович. Германия пропусна, а сърбите организираха бърза атака, при която Стефан Йович завърши за 0:5. Франц Вагнер отбеляза първите точки за Бундестима във финала за 2:5. Денис Шрьодер пък намали изоставането на своя тим на 4:5. Две минути и 20 секунди след началото на мача Огниен Добрич обърна глезена си и напусна терена с подкрепата на хора от щаба на Сърбия. Йоханес Фойтман изравни резултата с тройка, а веднага след това Богдан Богданович вкара за 7:9.

Малко преди да са изминали 4 минити игра Германия за първи път излезе напред в резултата след два успешни наказателни удари на Франц Вагнер, а след това и с успешна стрелба на Андреас Обст за 12:11. Сърбия си върна водачеството след тройка с табло на Богдан Богданович 4:32 преди края на частта. Ваня Маринкович и Андреас Обст вкараха по една тройка за 19:19. С кош на Алекса Аврамович сърбите поведоха с 24:21, а Ваня Маринкович вкара от средна дистанция за 21:26. Моритц Вангер върна две точки, а в последната секунда Аврамович пропусна от зоната за три точки.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ

Играта продължи на високи обороти в началото и на втората четвърт. Филип Петрушев вкара два наказатели удара, а Франц Вагнер върна двете точки за 25:28. Айзък Бонга направи успешно поднасяне, а Германия затегна защитата. Франц Вагнер беше фаулиран при стрелба за три точки и вкара и трите си опита от наказателната линия, но Богданович отговори с тройка. След това Деян Давидовац вкара лесни две точки от транцизия за 31:33. Бонга обаче възстанови равенството с точна стрелба от нула градуса.

Шрьодер вкара тройка за 36:33, а малко преди да бъде преполовена втората част Богданович отново даде аванс на Сърбия с поднасяне - 36:37. Мо Вагнер и Петрушев размениха по един кош. А след грешка на Шрьодер и тройка на Богданович Гордън Хърбърт взе прекъсване при 38:42. Германия си върна водачеството след два успешни наказателни удара на Франц Вагнер, след което последва добра защита и тройка на Денис Шрьодер 2:26 преди полувремето. Алекса Аврамович вкара един от два наказателни удара, за да изравни - 45:45. А след това Шрьодер открадна топката и заби за 47:45. С два успешни наказателни удари Богданович оформи равенството след края втората част - 47:47.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ

Третата четвърт започна с кош на Шрьодер. Последваха няколко несполучливи атаки на двата отбора, а Войтман с два успешни наказатели опита от наказателната линия изведе Германия напред - 51:49. Пропуските и за двата тима зачестиха, а 4 минути след подновяването на играта Шрьодер направи страхотен пробив и реализира с поднасяне за 53:51. Бундестима продължи да играе по-добре и Фойтман реализира след успешна атака за 55:51. 4:09 преди края на третата част Шрьодер беше фаулиран от Аврамович при стрелба за три точки. Гардът вкара два от трите си опита за 57:53. Бундестима се откъсна с шест точки напред след нова успешна стрелба на Шрьодер. След това Бонга блокира Милутинов, след което превзе целия терен с топката и си спечели нарушение, а освен това Марко Гудурич си изпроси техническо нарушение. Шрьодер го реализира, а след това Бонга вкара и своите наказателни удари - 62:53.

Страхотно раздаване на топката между Шрьодер, Обст, Фойтман завърши с две точки под коша на Мо Вагнер, като за първи път в мача разликата стана двуцифрена - 64:53. Минута преди края на периода Франц Вагнер вкара тройка от върха за 67:55. След това Петрушев върна две точки след борба в атака. 18 секунди преди края Мо Вагнер пропусна поднасяне, след което се пребори за топката и успя да се реваншира.

ЧЕТВЪРТА ЧЕТВЪРТ

Последните десет минути на мача започнаха с пропуск на Франц Вагнер под коша, след което Алекса Аврамович заби на бърза атака - 69:59. Германия си върна аванса от 12 точки след пробив на Мо Вагнер. Аврамович вкара тройка, а след това изпроси фал в атака на Бонга. Добрите минути на сърбите продължиха с кош на Петрушев, което принуди Гордън Хърбърт да вземе прекъсване при 71:64. Андреас Обст спря серията на Сърбия с успешна стрелба от средна дистанция след таймаута. Аврамович продължи силната си игра и реализира след самостоятелен пробив - 73:66. Германците на три пъти не успяха да реализират пред противниковия кош, след което Мо Вагнер спечели фал в атака при нападението на сърбите.

Сърбия намали изоставането си на четири точки след тройка на Алекса Аврамович. Последва блок при атаката на Шрьодер, но топката остана в германците, а в последната секунда на атаката Фойтман върна тройката - 76:69. 127 секунди преди края Никола Йович пропусна под коша, след което Франц Вагнер беше фаулиран, след което вкара два пъти от наказателната линия. Тройка на Аврамович задържа Сърбия в мача минута и 50 секунди преди края 78:72. Мо Вагнер фаулира Аврамович при стрелба за три точки 1:21 преди края. Гардът на Партизан вкара и трите си опита - 78:75.

Богданович открадна топката от Бонга след таймаута, който взеха германците, при което Гудурич стреля от зоната за три точки, но пропусна. Шрьодер беше фаулиран при 48 секунди до края, но вкара само един от наказателните удари. Гудурич проби и беше фаулиран от Франц Вагнер, а при поднасянето пропусна. Крилото реализира и двата си опита - 79:77. Шрьодер взе нещата в свои ръце и със страхотен пробив реализира изключителни две точки за 81:77 при 21.4 секунди до края. Грешка на Гудурич, който не успя да намери Милутинов под коша като че ли реши изхода от сблъсъка. Шрьодер беше фаулиран. Гардът не сбърка при двата си опита за шест точки разлика - 83:77. Аврамович пропусна от тройката и това беше краят на срещата.

Германия - Сърбия 83:77 (23:26, 24:21, 22:10)

Германия: Денис Шрьодер, Андреас Обст, Франц Вагнер, Йоханес Фойтман, Даниел Тайс (Айзък Бонга, Нилс Гифи, Маодо Ло, Юстус Холац, Дейвид Крамер, Йоханес Тийман, Моритц Вагнер)

Селекционер: Гордън Хърбърт

Сърбия: Стефан Йович, Никола Йович, Богдан Богданович, Огниен Добрич, Никола Милутинов (Алекса Аврамович, Деян Давидовац, Марко Гудурич, Ваня Маринкович, Филип Петрушев, Душан Ристич, Бориса Симанович)

Селекционер: Светислав Пешич