Националният отбор на Литва си осигури участие в мача за петото място на световното първенство по баскетбол за мъже във Филипините, Япония и Индонезия.

В мачовете за разпределение на местата от пето до осмо в Манила литовците се наложиха над Словения със 100:84 (33:21, 20:22, 22:20, 25:21) и в последния си двубой ще срещнат комшиите си от Латвия, които по-рано днес надиграха Италия с 87:82.

Литовците взеха ранен аванс срещу Словения и още след първата четвърт отвориха двуцифрен аванс при 33:21.

Водени от звездата си Лука Дончич словенците успяваха да поддържат разликата около десетина точки до края на третата четвърт. Най-близо те се доближиха до съперниците си в началото на второто полувреме, когато след серия от 10:2 свалиха разликата до две точки при 55:57. Литва обаче бързо възстанови позициите си, като в началото на последната четвърт разликата за пръв път стигна 20 точки при 88:68.

За победителите най-резултатен бе центърът Йонас Валанчиунас, който направи "дабъл-дабъл" от 24 точки и 12 борби. Още 15 точки вкара Игнас Браздейкис, а за Словения с 29 точки завърши Лука Дончич.

Мачът за петото място между Литва и Латвия е в събота, а също тогава е и срещата за седмата позиция между Словения и Италия./ БТА