Германия хвърли бомбата на световното първенство по баскетбол, след като изхвърли САЩ от мача за титлата. Сензацията стана факт, след като американците загубиха със 111:113 (31:33, 29:26, 24:35, 27:19) във втория полуфинал от шампионата във Филипините. Така Бундестима ще играе исторически първи финал, а негов съперник в спора за златото ще е Сърбия. Американците записаха провал на второ поредно Световно първенство, след като преди четири години отборът завърши на седмо място. В спор за бронзовите медали САЩ ще се изправи срещу Канада.

БГНЕС
48 снимки

За Германия Андреас Обст завърши с 24 точки и 6 асистенции, Франц Вагнер с 22 точки и 5 борби, а Даниел Тайс с 21 точки и 7 овладени топки.

За САЩ Антъни Едуардс приключи с 23 точки и 8 борби, а Остин Рийвс прибави 21 точки.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ

Минути преди началото на мача стана ясно, че крилото на американците Брандън Инграм няма да играе в срещата заради здравословен проблем. Двубоят запона с кош за американците, но германците отговориха впечатляващо със 7 точки. Стрелбата на гарда Андреас Обст потръгна,  Франц Вагнер пък взриви трибуните с мощна забивка за 9:14. Веднага след това селекционерът на САЩ Стив Кър поиска таймаут, след който Джарън Джаксън-младши върна две точки. Обст обаче продължаваше да  бъде неуловим за американците и си спечели три наказателни удара след фал на Джейлън Брънсън. Денис Шрьодер пък направи аванса на Германия двуцифрен в средата на първата четвърт - 15:25. Американците обаче бързо възстановиха половината от своето изоставане в следващите минути. След още една минисерия разликата стана само 3 точки и този път Германия поиска прекъсване. След подновяването на играта Остин Рийвс наниза тройка и изравни - 29:29. В крайна сметка първата четвърт завърши с две точки аван за Бундестима - 31:33.

Gulliver/GettyImages
12 снимки

ВТОРА ЧЕТВЪРТ

Американците натиснаха със сирената, но германците противодействаха успешно. Франц Вагнер и Остин Рийвс изригнаха с две поредни тройки, но все пак страхотна тройка на Антъни Едуардс даде аванс на САЩ. Равенството обаче бързо бе възстановено - 41:41. Отборът на САЩ вдигна оборотите и поведе с четири точки при 45:41. Германците обаче не отстъпиха и  Даниел Тайс изравни за пореден път - 48:48. В следващите минути Антъни Едуардс показа огромната си класа, а тройка на Тайрийз Халибъртън даде 3 точика аванс на САЩ - 60:57. Кош на Даниел Тайс оформи резултата на почивката - 60:59.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ

Франц Вагнер продължава да дърпа Бундестима напред и с третата си тройка в мача, а след това индивидуален негов пробив завърши с кош и преднината е шест точки -  64:70. В първите три минути кошовете на американците дойдоха от наказателната линия, а освен това допуснаха три грешки в нападение. Антъни Едуардс блесна с фантастична забивка, но Денис Шрьодер с осмата си точка в мача направи 68:76. Тройка на Джош Харт намали изоставането на САЩ - 71:76. Андреас Обст продължаваше да показва точния си мерник зад дъгата и с 19-ата си точка увеличи аванса на Германия на девет точки - 80:89. Мориц Вагнер блесна отново с тройка, а частта бе затворена при 84:94.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ

Обст отново си спечели фал от тройката, а след изпълнението на наказателните удари разликата набъбна на 12 точки в полза на германците - 84:96. Джейлън Брънсън направи резултата 90:98 при оставащи осем минути до края на редовното време. Двата тима не спираха да си разменят точки, което подхождаше на германците, тъй като те се справяха с лекота със защитата на съперника - 94:104. Йоханес Тийман донесе нова 12-точкова преднина на своя тим при 94:106. Остин Рийвс отговори с тройка за САЩ, а Антъни Едуардс намали дистанцията до шест точки при 100:106. Ключова тройка на Едуардс накара германците да изтръпнат - 103:106. Антъни Едуардс пропусна тройка за изравняване и двата тима влязоха в последните две минути игра при 105:108 за Германия. С два изстрела от наказателната линия Остин Рийвс направи 107:108 с оставащи 90 секунди до края. Андреас Обст обаче вкара тройка за 107:111. Американците не успяха да завършат с кош атаката си, а Бундестима направи още една крачка до победата -  107:113. Отново Остин Рийвс върна две точки, но нямаше повече време и Германия ликува - 113:111.

САЩ - ГЕРМАНИЯ 111:113  (31:33, 29:26, 24:35, 27:19)

САЩ: Джейлън Брънсън, Антъни Едуардс, Майкел Бриджис, Джош Харт, Джарън Джаксън-младши (Банкеро, Джонсън, Инграм, Кеслър, Портис, Рийвс, Халибъртън)

Селекционер Стив Кър

ГЕРМАНИЯ: Денис Шрьодер, Андреас Обст, Франц Вагнер, Йоханес Фойтман, Даниел Тайс (Бонга, Вагнер, Гифей, Крамер, Ло, Тийман, Холац)