Италия започна с категорична победа участието си на световното първенство за мъже, което се провежда в Китай. В среща от група D на турнира тимът очаквано се справи без проблеми с тима на Филипини, като спечели мача със 108:62.

Италианците на практика си решиха мача още през първото полувреме. Те направиха впечатляваща серия от 19:0 в средата на първата част, а след десет минути игра водеха с категоричното 37:8. През втория период европейският тим продължи да увеличава аванса си и на почивката вече бе напред с 62:24.

След паузата филипинците оказаха малко по-сериозна съпротива на своя съперник. Италия обаче нямаше проблем да поддържа комфортен аванс, а след силни финални минути на третата четвърт поведе с 86:39. Последната част бе доста по-равностойна, но крайният победител отдавна бе ясен.

Старши треньорът на италианците Мео Сакети разпредели игровите минути между всички свои играчи. Луиджи Датоме и Амедео Дела Вале бяха най-резултатни за успеха с по 17 точки, а 16 добави Данило Галинари. За Филипини по 15 точки отбелязаха Андре Блач и Си Джей Перес.

Домакинът Китай също стартира с победа участието си на шампионата, макар и тя да не дойде толкова лесно. Азиатците надвиха Кот д‘Ивоар със 70:55 в група А, като успехът дойде след по-силно второ полувреме.

Китайците поддържаха крехка преднина в началните минути на срещата, но в края на първата част Кот д‘Ивоар излезе напред за първи път при 16:14. Ниската резултатност се запази и през втория период, а двата тима оставиха всичко за второто полувреме, което започна при резултат 29:29.

След паузата домакините стартираха много силно и започнаха да трупат разлика, като преди заключителната четвърт вече водеха с 51:41. Те продължиха да увеличават аванса си и в оставащото време, като спечелиха още по-убедително.

Ий Дзянлян бе най-резултатен за победителите с 19 точки, 17 има Гуо Айлун. За Кот д‘Ивоар единствен с двуцифрен актив бе Ги Ландри Йоди с 10 точки. Бившият играч на Берое Аджеи Бару така и не се появи в игра./БГ Баскет