Отборът на Канада е последният полуфиналист на световното първенство по баскетбол за мъже във Филипините, Япония и Индонезия.

В залата в Пасай, Филипините, канадците се наложиха над Словения със 100:89 в последния четвъртфинал на турнира и за първи път достигнаха до топ 4 на световни финали по баскетбол.

Двубоят започна равностойно и двата отбора се оттеглиха на почивка при равен резултат 50:50. В третата четвърт "кленовите листа" доминираха и взеха девет точки аванс, а последната част не допуснаха да бъдат доближени в резултата и заслужено се поздравиха с успеха.

Най-резултатен в мача бе канадецът Шей Гилджъс-Александър с 31 точки.

Лидерът на словенците Лука Дончич отбеляза 26 точки, но не завърши мача, след като бе отстранен от игра в последната четвърт заради технически нарушения. Няколко минути по-рано канадският нападател Дилън Брукс бе дисквалифициран поради същата причина.

На полуфиналите Канада ще се срещне с отбора на Сърбия, който вчера победи Литва (87:68). В другия полуфинал ще играят САЩ и Германия. /БТА