Чехия запази шансове да продължи в следващия етап на световното първенство в Китай, след като записа първа победа в групата си. В днешния си мач тимът се наложи над Япония с 89:76 и вече е с баланс 1-1, докато поражението бе второ за страната на изгряващото слънце, пише Bgbasket.com.

Чехите водеха почти през целия мач, като направиха едва пет грешки в него срещу 14 за опонента си. Те имаха предимство по почти всички останали показатели, като отбелязаха 11 тройки срещу само 4 за Япония.

Последният двубой на Чехия е срещу Турция, а в случай, че южните ни съседи претърпят поражение от САЩ по-късно днес, мачът ще е директен сблъсък за второто място в групата. На Япония пък предстои среща с американците.

Двубоят започна с леко предимство за европейския тим, но след десет минути игра резултатът отново бе равен при 18:18. Чехите постепенно започнаха да трупат разлика през втория период. За кратко тя бе и двуцифрена, а на почивката Япония намали при 35:40.

Само няколко минути след началото на второто полувреме Чехия поведе с 14 точки, което бе и най-голямата разлика в мача до момента. Тимът поддържаше аванса си и преди заключителната четвърт водеше с 64:55. До края баскетболистите на Ронен Гинцбург нямаха проблем да задържат аванса си и спечелиха убедително.

Яромир Бохачик и Блейк Шилб нанизаха по 22 точки за победителите, с 15 е Томаш Саторански.

За Япония най-резултатен бе Руи Хачимура с 21 точки, 15 добави Юта Ватанабе. С 12 точки и 10 борби се отчете НикФазекас, а 10 точки има Макото Хиеджима.