Националният отбор на България по волейбол победи Финландия с 3:0 гейма /25:21, 25:19, 25:22/ в първия си мач от Световното първенство.

Повече от 4 500 зрители подкрепиха българските волейболисти в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна. Там родните национали ще играят мачовете си от първата фаза на шампионата, на който България е домакин съвместно с Италия. Следлващият мач на националите водени от Пламен Константинов е срещу Иран на 13-и септември.

България показа стабилна игра срещу Финландия и държеше контрола върху целия мач. Националите взеха крехка преднина в средата на първия гейм и постепенно дръпнаха с 19:16, след което спечелиха с 25:21. Последва още по-убедителен втори гейм. Авансът на България стигна до 16:11 и 19:13, като до края на втората част нашите нямаха проблеми да задържат преднината си и след 25:19 да поведат с 2:0 гейма. В третата част волейболистите ни също не допуснаха разколебаване, поведоха с 14:11 и 16:13. Финландците така и не успяха да затруднят сериозно домакините в зала "Конгресна" и така България стигна до 25:22 точки и превърна доминацията си в победа с 3:0 гейма.

Вижте развитието на двубоя:

Първи гейм - 25:21

България поведе с 1:0 след хубав сервис на Валентин Братоев и след размяна на няколко успешни атаки националите поведоха с 5:4. Нова точка за волейболистите доведе резултата до 6:4 след добра блокада на Вальо Братоев. Последва равенство 7:7, а първото техническо пресване дойде при 8:7 точки в полза на гостите.

Успешна блокада на финландците и грешка на българите направи резултата 11:9 за съперника.

С атака на Николай Николов националите намалиха до 11:12, а последва и стабилна блокада, за да обърнем до 13:12 в наша полза.

Второто техническо пресъкване дойде при точка аванс за България - 16:15 след атака в аут за Финландия. Добър сервис за националите и преднина от 2 точки при 17:15, а впоследствие нашите поведоха с 19:16 точки след страхотна атака на Виктор Йосифов през центъра.

Блокадата на гостите проработи и те намалиха до 18:19. Последва зрелищно разиграване, спечелено от българите за 20:18. Тодор Скримов направи резултат 21:18, а последва и аванс от 4 точки при 23:19.

Пак Скримов завърши успешна атака за 24:20, Финландия намали до 21:24, а нашите затвориха гейма при 25:21 точки след грешка от сервис на Саули Синконен!

Втори гейм - 25:19

Националният ни отбор по волейбол поведе с 1:0 точки, а по-късно и с 3:2 точки. С успешна атака на Валентин Братоев, България поведе с 4:3, а впоследствие и с 5:3 точки.

България дръпна с 3 аванс при първата техническа пауза във втория гейм при 8:5 след добър сервис на Братоев. Ефективна атака на наите им донесе преднина от 9:6, финландците намалиха при 9:7, а сгрешен сервис на гостите направи резултата 10:7. Националите допуснаха изравняване при 10:10, но пак поведоха при 11:10.

Националите продължиха с по-стабилната игра и взеха аванс от 4 точки при 15:11, а техническото прекъсване дойде при 16:11. Вальо Братоев демонстрира чудесна техника и България поведе с 18:12 точки във втория гейм, предизвиквайки треньорът на Финландия да вземе прекъсване.

Добра комбинация Сеганов-Скримов и преднина от 19:13 за националите във Варна. Българите дръпнаха с 21:17, а впоследствие и с 23:17 точки. Финландците намалиха до 19:24, а наите затвориха гейма при 25:19 и поведоха с 2:0 гейма!

Трети гейм - 25:22

Третият гейм също започва обещаващо за България и националите поведоха последователно с 2:0 и 3:1 точки. Гостите изравниха до 5:5 и 6:6. Грешка на нашите даде възможност на Финландия да поведе при 7:6 и после при 8:7.

Играта продължи да бъде оспорвана и ново равенство дойде при 10:10 точки, а след добра атака на Николай Учиков, България поведе с 11:10. Пак Учиков направи резултата 12:11, а сервис аут за Финландия даде 2 точки аванс за нашите 13:11 и впоследствие - 14:11.

Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 точки в полза на националите. Българите запазиха концентрация и след изравняване от страна на гостите, пак поведоха с 20:18 и 22:19 точки.

Авансът от 3 точки се запази при 23:20, а Финландия намали до 23:21. Тодор Скримов не остави шансове на съперника за 24:21, а националите затвориха гейма с 25:22 точки и съответно спечелиха мача с 3:0 гейма!

51 снимки

Съставът на България: 7.Николай Учиков, 9. Георги Сеганов, 8. Тодор Скримов, 10. Валентин Братоев, 12. Виктор Йосифов, 18. Николай Николов и 13. Теодор Салпаров-либеро

Резерви: Николай Пенчев, Добромир Димитров, Мирослав Градинаров, Розалин Пенчев, Теодор Тодоров, Светослав Гоцев и Петър Каракашев-либеро

Съставът на Финландия: Ееми Тервапорти, Урпо Сивула, Елвис Крастинс, Анти Ронкайнен, Томи Сиирила, Саули Синконен и Лаури Керминен-либеро

След откриващия двубой с Финландия българите се изправят последователно срещу Иран (13 септември), Пуерто Рико (14 септември), Куба (16 септември) и Полша (18 септември).

Другият домакин на Световното първенство за мъже - Италия също стартира с успех, побеждавайки Япония с 3:0 гейма - 25:20, 25:21 и 25:23.

Кралев към феновете: Наслаждавайте се на този празник

Избрани кадри: Страхотна атмосфера за българския старт на Световното