Новак Джокович ще вземе участие в предстоящия турнир Australian Open. Вчера световният №1 сподели новината на страницата си в “Инстаграм”, като разкри, че се е възползвал от едно от медицинските изключения, които са възможни за неваксинирани играчи.
 
Както Джокович, така и организаторите обаче не разкриха въз основа на кое от тях световният №1 е получил правото да играе на турнира в Мелбърн. Според Австралийския технически съвет по имунизациите (ATAGI) – органът, който изготвя националната здравна програма на Австралия относно ваксинациите, въпросните изключения биват следните:
 
1. Ако играчът е страдал от възпалително сърдечно заболяване през последните три месеца: миокардит, перикардит, ревматична треска, остра ревматична болест на сърцето или остра сърдечна недостатъчност.
 
2. Ако играчът се е намирал в състояние, налагащо сериозна операция. В този случай трябва да бъде предоставен доклад от лекуващия лекар, както и болничен лист.
 
3. Ако играчът е дал положителна проба за Covid-19 след 1 август 2021 г. При заболяване ваксинационният процес би могъл да се забави с до 6 месеца.
 
4. Ако играчът е получил усложнения след ваксиниране с предходна доза в случай, че за тях не е имало друго основание, както и че друга от одобрените ваксини не е била налична.
 
5. Ако играчът би могъл да бъде опасен за себе си и околните в хода на ваксинационния процес. Визират се случаите, в които ваксинираният страда от хронични психични отклонения.
 
В специално изявление по темата ръководството на Tennis Australia разкри, че молбите за позоваване на медицинско изключение се разглеждат на два етапа от две различни комисии. В първата влизат експерти от областта на имунологията и инфекциозните болести, както и общопрактикуващи лекари. Ако те одобрят молбата, тя бива придвижвана към втора комисия, наречена Независим съвет по медицински изключения, в която влизат назначени от правителството здравни експерти.
 
От ръководството на австралийската федерация са категорични, че молбата на Джокович е разгледана също толкова стриктно, колкото всички останали. Те изтъкнаха още, че за да бъде защитено правото на неприкосновеност, документите, предоставени от федерецията на медицинската комисия, са били анонимни и лекарите не са знаели чие здравословно състояние анализират, когато са вземали решенията си./ТенисКафе