Достъпът до Туитър бе възстановен в Пакистан, след като бе блокиран за кратко заради "богохулно съдържание", предаде Асошиейтед прес, като се позова на представител на властите.

Мярката бе наложена "по указания на министерството на информационните технологии. Причината е богохулно съдържание", съобщи вчера председателят на националната комисия за телекомуникации Мухамад Ясин.

Достъпът до социалната мрежа за микроблогове бе възстановен в Пакистан малко преди полунощ - около осем часа след като бе блокиран. Възможна причина за това е обществената критика, на която бяха подложени властите заради наложената цензура, отбелязва АП.

Говорителят на Туитър Гейбриъл Стикър увери, че американската компания не е премахнала никакво съдържание от социалната мрежа, нито пък е предприела каквото и да било друго действие, преди достъпът до сайта да бъде възстановен в Пакистан.

Мухамад Ясин обясни вчера, че пакистанските власти преговарят от известно време с Туитър за премахване на определено съдържание от социалната мрежа. Забраната ще бъде отменена, след като се намери решение на въпроса, даде да се разбере той, цитиран от БТА.

Причината достъпът до социалната мрежа да бъде блокиран в Пакистан са туитове за състезание във Фейсбук за публикуване на изображения на пророка Мохамед. Мнозина мюсюлмани смятат всяко изобразяване на пророка за богохулно и противоречащо на исляма.

Туитър става все по-популярен в Пакистан през последните години. Сред потребителите на социалната мрежа за микроблогове са държавни ръководители и политици.

Пакистанските власти блокираха достъпа до Туитър, Фейсбук, ЮТюб и още около хиляда други сайта за близо две седмици през май 2010 година заради съдържание, определено като богохулно.