Президентът на Бразилия Дилма Русеф и водещи представители на китайския бизнес ще поставят началото на наплива от световни лидери, които ще пристигнат в Лондон за политически и търговски форуми, организирани успоредно с Олимпийските игри, пише британският вестник "Индипендънт".
Русеф ще бъде сред лидерите на най-бързо растящите икономики в света, към които се е прицелило британското правителство във време, когато Великобритания се опитва да си възвърне част от похарчените за олимпиадата 9 милиарда лири.
Британският министър-председател Дейвид Камерън ще бъде домакин на най-голямото събиране на чуждестранни ВИП-гости, които ще посетят спортното състезание. Сред тях е първата дама на САЩ Мишел Обама, която ще присъства на церемонията по откриването и ще се срещна с кралица Елизабет Втора и със съпругата на Камерън - Саманта.
Невижданото струпване на стотина държави лидери, равняващо се на пет срещи на върха на Г-20, предоставя златна възможност за подписване на търговски споразумения.
То обаче заплашва да предизвика и противоречия, тъй като в Лондон ще пристигнат и лидери с не толкова добра слава. Сред тях са азербайджанският президент Илхам Алиев, който има съмнителна репутация в областта на правата на човека, бахрейнският принц Насер бин Хамад ал Халифа, който е обвиняван за репресии, и президентът на Руанда Пол Кагаме, чието управление е критикувано като все по-авторитарно.
Британското правителство заяви, че използва Олимпийските игри, за да подкрепи бизнеса в страната и да насърчи инвестициите. Външното министерство е уверено, че тазгодишното състезание в Лондон ще привлече най-големия брой чуждестранни висши представители от всички олимпиади до момента.
Очаква се през 17-те дни на турнира да пристигнат близо 110 държавни лидери. За сравнение Олимпийските игри в Атина през 2004 г. привлякоха 48 държавни лидери, а олимпиадата в Пекин през 2008 г. беше посетена от 82 лидери, отбелязва "Индипендънт".
Коментирай