Министърът на Физическото възпитание и спорта Свилен Нейков за пореден път заяви, че България е можела да спечели между 5 и 6 медала от олимпийските игри в Лондон.
Нейков гостува в предаването на Би Ти Ви - "Тази сутрин".
"За мен е по-важно да се направят анализите и да си кажем, че състоянието е такова. Значи, аз продължавам да си държа на тезата, че България имаше потенциал да вземе между 5 и 6 медала на олимпийските игри. В крайна сметка това не се случи, но този потенциал, който има България, ще го използва и в бъдеще, в което съм убеден, и ние трябва да направим всичко възможно да го запазим. Успехите на тази олимпиада, свързани са със Станка Златева, отново на косъм от златния медал, Тервел Пулев, волейбола, момчетата, които се класираха в първата четворка, отстраниха отбори като Полша, които се смятаха за фаворит след финала на волейболна лига и си мислехме, че ще бъдат олимпийски шампиони, Щатите, както и Аржентина, Германия. Това са едни много силни страни, които отпаднаха извън първата четворка, така че волейболът наистина се представи подобаващо. На следващо място искам да отбележа представянето на бокса, което е възход. Срещнахме, трима от нашите състезатели, англичани или пък тайландец, който стана сребърен медалист, англичаните, които ни победиха, при Стойка и при Детелин Далаклиев, станаха олимпийски шампиони", заяви Нейков.
"На следващо място вдигането на тежести, които липсваха в Пекин, в момента са с две пети места. Това са успехите. Неуспехите, за които и вчера се загатна, така, и аз искам да говоря повече за тях. Къде се крият? Значи, ние казваме малшанс. След като не сме достигнали до отличията, значи сме нямали възможност, т.е. ние трябва да влезем дълбоко в проблемите, в анализите. Самите федерации трябва да ги потърсят, за да видим къде е точната грешка. Според мен е време вече или пък всички тези треньори, които се занимават с елитния спорт, да обърнат внимание на периодизацията на спортна тренировка, т.е. как е разделен годишният тренировъчен цикъл и какви са задачите във всеки един период и етап. Нека да погледнем не спазването, а някои от треньорите пренебрегват принципите на спортната подготовка, които са заложени в основата на успеха. И не на последно място управлението на спортната форма. Значи, ето аз говоря само в момента за тренировъчния процес и за задачите на самите треньори, които се занимават с нашите елитни състезатели, които трябва да ги реализират на световните първенства и на олимпийските игри. Къде е причината? Аз, на мен ми е много мъчно и ми е много тъжно за два отбора. Това е борбата и художествената гимнастика, защото тези хора с постигнали резултати на световно ниво, те са световни шампиони, те са медалисти от олимпийски игри и в момента при мъжете знаете, че нямаме нито един медал в борбата. Къде са причините? Художествената гимнастика - световни шампионки, медалистки в Атина, в Пекин и в Лондон нямаме олимпийски медал. Къде са причините? След като не сме постигнали този резултат, ние трябва дълбоко да влезем в тренировъчния процес и да се замислим какво не сме направили, какво не сме постигнали, т.е. това, което казах - периодизацията, участието в състезания. Значи, дали сме пресолили, както се казва, ястието, или не сме му сложили достатъчно сол, за да бъде то такова", допълни Свилен Нейков.
Министърът съобщи още, че са повишени заплатите двойно на доктори, масажисти, треньори и други. Нейков обяви, че заплатата на Симеон Щерев е 2200 лева от Министерството на спорта.
"И на Станка Златева е същото. Всеки един старши треньор получава сто процента от това, което получава състезателя. Допълнително те са военизирани, състезателите, имам предвид и при военните или пък в "Левски". Така че много от нашите състезатели намериха място. И аз благодаря на колегите министри, които обърнаха внимание, за да подкрепяме елитния спорт, за да може той да се развива. На следващо място сме осигурили държавен отбор в началото на годината, който беше с всички условия. Каквото са поискали от нас, ние сме го изпълнили. При художествената гимнастика нова музика си поръчахме в. . . поръчахме си допълнителни машинки, които трябва да служат за възстановяване на състезателите, възстановяване и други. Искахме лагер в Австрия за Силвия Митева, имаше лагер в Австрия преди олимпийските игри. Ансамбълът се подготви в Париж три седмици преди олимпийските игри и стъпиха в Лондон на 6-и, за да участват в олимпийските игри. Каквото е поискано от държавния отбор, всичко е изпълнено. Финансиране, подготовка, каквото е поискано от нас, ние сме се опитали да го направим. Причините не са във финансирането", коментира още Нейков.
Коментирай