Президентът на Европейската атлетическа асоциация Свен Арне Хансен похвали най-силно представилите се български атлети на Световното първенство в Пекин. Новоизбраният ръководител на континенталната организация посочи Ивет Лалова и Габриела Петрова като пример, от който всички европейски атлети трябва да се учат. Г-н Хансен бе в България за заседание на Изпълнителното бюро на Европейската атлетика. Ето и специалното интервю с него:

Г-н Хансен, вие сте президент на Европейската атлетика от пролетта на тази година. За краткото време на тази позиция, доволен ли сте от свършената работа?

-       Да, много съм доволен, защото разполагам с много добър екип. А според мен работата, която трябва да се свърши, трябва да е колективно изпълнена. Екипът ни е изграден от компетентни лица като първия вицепрезидент Добромир Карамаринов, Франк Хенсел от Германия, Жан Грасия, които са другите вицепрезиденти. Членовете на Съвета също са много компетентни. Това са хора, които имат желание за работа.  Затова мисля, че стартът ни е добър.

 Каква е вашата най-амбициозна цел като президент на Европейската атлетика? 

-       „Моята основна цел е, че трябва да променим нещо в през тези  4 години. През целия си живот съм се занимавал с организирането на състезания и бих искал да направя някакво подобрение в тях, което да се отрази позитивно на първа място на атлетите, на телевизията, на зрителите, на медиите – да накараме хората наистина да искат да гледат, да идват на стадионите и да се наслаждават. Също така тези състезания са позитавна пропаганда към младите, защото докато гледат лека атлетика, някои от тях биха пожелали също да участват в подобни надпревари, защото леката атлетика е олимпийски спорт №1. Мисля, че мнозина биха искали да се пробват в спринт на 60 метра, на 100 метра, в скоковете или хвърлянията. Бих казал, че най-амбициозната ми цел е да увелича интереса към леката атлетика и да накарам повече хора да се осъзнаят в тази посока.

  В последните месеци бе въведена платформата "Runnig for all" или "Бягане за всички". Разкажете ни малко повече за тази идея?

-       В днешно време думи като фитнес, здравословен начин на живот и масово участие са много важни. Именно тези надпревари с масово участие са от голямо значение и съм щастлив, че България ще организира две от тях. Надявам се, че след време ще се включите и в още състезания. "Бягане за всички" е един огромен проект за Европа, в който се очертава да се включат около 300-хиляди участници в тези 120, близо 130 състезания. Много добри професионалисти работят по тази идея и в крайна сметка всички членове дори на моето семейство бягат, с изключение на мен. Радвам се, че съм в България, а в събота ще посетя Беларус – страна, която също не е известна с масовото участие. В неделя там също ще се проведат такива надпревари и смятам, че това е доста важно.

Само 2 седмици след края на световното първенство по лека атлетика, как бихте оценил представянето на европейските атлети?

-       „Доволен съм от представянето им в Пекин. Имаше приятни изненади, имаше и разочарования, разбира се. Забелязва се прогрес при някои нации, а при други, които в миналото са разчитали на незаконната употреба на допинг нещата не се получиха. Като цяло съм щастлив от броя медали, които донесоха европейските атлети и класиранията, които записаха. Дори мисля, че за пръв път в историята толкова много различни европейски страни си тръгнаха с медал от надпреварата. Имайки предвид сериозната конкуренция, това е невероятно постижение. Да бягаш 44 секунди и 11 стотни и да не вземеш медал на финала на 400 метра означава, че е имало невероятни резултати!”

Какво мислите за основните идеи на новия президент на IAAF Себ Коу. Той иска да осъществи множество реформи, но дали той ще получи достатъчна подкрепа за тях?

-       Себастиан ми е приятел от 36 години и съм му обещал, че ще получи пълна подкрепа за нововъведенията, които е намислил. Себастиан Коу е човек, който може да „отворя врати”, нещо което, мнозина знаят, че предишният президент не умееше да прави. Идеите му, които бяха представени в неговия манифест преди избирането са много добри. Да, трябва да кажа, че и Сергей Бубка имаше сходни идеи, но човекът, който може наистина да направи промени на световно ниво е Себастиан Коу и той ще получи цялостна подкрепа от Европа. Той трябва да гледа повече към Европа, не трябва да ни оставя и аз вярвам, че ще имаме много добро сътрудничество с Международната асоцация на атлетическите федераци в следващите 4 години.

Какъв трябва да бъде пътят за развитие на леката атлетика в следващите години? Имам предвид следващите 10 години.

-   Това е доста труден въпрос, защото разполагаме с много идеи, но за целта се нуждаем и от доста ресурси. Трябват ни спонсори, помощ от медии и доброволци. Освен атлетите ни трябват и много други хора, които да помогнат. За мен най-важното все пак е обучението на всички нива и това е нещото, което се опитваме да разпространим из цяла Европа. Навсякъде трябва да има обучения за рефери, стартери и други съдии, медийни презентации. Искаме всички атлети да приличат на вашите Габриела и Ивет. Те говорят перфектен английски език, а това е много важна част от работата ни, да обучаваме атлетите в тази посока. Вашите състезателки са фантастични и аз съм много щастлив, да бъда тук в България.