Швейцария победи Камерун с минималното 1:0 в първи двубой от група G на Мондиал 2022. Единственото попадение за „кръстоносците“ отбеляза Брийл Емболо три минути след почивката, когато засече отблизо подаване на Джердан Шакири.

През първата част африканският тим стоеше по-добре от своя съперник на терена, но не материализира шансовете си. Второто полувреме пък бе доста по-силно за възпитаниците на Мурат Якин, които в средата на частта едва не вкараха и второ попадение с атака, идентична на тази от попадението на Емболо. Тогава обаче Андре Онана отрази изстрела на Рубен Варгас. В добавеното време и Харис Сеферович пропусна чудесна възможност за удвояване на резултата.

За европейската страна предстои мач с фаворита в групата Бразилия, а „неукротимите лъвове“ ще мерят сили със Сърбия.

Gulliver/GettyImages
100 снимки

Швейцария - Камерун

източник: Sofascore.com

ГЛЕДАХТЕ СРЕЩАТА ТУК

ВИЖТЕ КОЙ Е ИГРАЧ НА МАЧА ТУК

Десетина минути след началото Брайън Мбемо се отскубна от швейцарската отбрана и стреля от малък ъгъл, но Зомер спаси. При добавката Токо Екамби намери топката със силен удар, фронтално срещу вратата, ала не бе точен.

Две минути по-късно Емболо бе изведен сам срещу Онана, но точно преди да завърши атаката на своя тим, бе съборен. В същия момент се оказа, че и таранът е бил в засада. Почти огледална ситуация се получи и пред вратата на символичния домакин. Чупо-Мотинг отне и излезе очи в очи със Зомер, но бе маркирана засада. Така или иначе ударът на нападателя на Байерн бе отразен.

Малко преди изминаването на половин час игра страхотна комбинация на африканския тим изведе Хонгла на стрелкова позиция, макар и леко по диагонал от вратата. Полузащитникът стреля слабо, а Зомер не убеди особено с намесата си. Атаките на Камерун продължиха - Фай се включи по дясното крило и отправи страхотен пас към връхлитащия вратарското поле Токо Екамби, но Силван Видмер изпревари нападателя на Лион.

Пет минути преди края на първото полувреме Емболо имаше добър шанс, но се забави и топката бе избита от краката му. Чупо-Мотинг пък си намери позиция за стрелба в ответната атака и нанесе удар, ала Елведи застана на пътя на топката. В добавеното време Аканджи засече хубаво центриране от корнер, но няколко сантиметра не му стигнаха, за да нанесе по-хубав завършващ удар.

100 снимки

Три минути след почивката "кръстоносците" откриха. Емболо намери мрежата на Онана, засичайки от точката на дузпата ниско подаване на Джердан Шакири от десния фланг.

"Неукротимите лъвове" можеха бъзо да изравнят - Чупо-Мотинг излъга Аканджи на самата аутлиния и от нулев ъгъл пробва да промуши топката между Зомер и гредата, но стажът на Гладбах отрази. Швейцария отговори чрез Варгас, който навлезе в пеналта и опита изстрел от малък ъгъл, но не намери вратата под натиска на камерунски бранител.

Точно като ситуацията при гола, швейцарците разтеглиха надясно в 67-ата минута и Шакири опита пас към точката на дузпата, където Варгас стреля, но Онана показа феноменален рефлекс и запази резултата 1:1.

Влезлият от пейката Харис Сеферович пропусна да направи 2:0 в самия край, като само тялото на Кастелето спря нападателя от отбелязване на гол.

FT / Швейцария - Камерун 1:0

1:0 Брийл Емболо 48`

Швейцария: Ян Зомер, Силван Видмер, Мануел Аканджи, Нико Елведи, Рикардо Родригес, Гранит Джака, Ремо Фройлер, Рубен Варгас, Джибрил Соу, Джердан Шакири, Брийл Емболо

Селекционер: Мурат Якин

Камерун: Андре Онана, Колинс Фей, Жан-Шарл Кастелето, Николас Нкулу, Ную Толо, Андре Замбо Ангиса, Самуел Гоуе, Мартин Хонгла, Брайън Мбемо, Ерик Максим Чупо-Мотинг, Карл Токо Екамби

Селекционер: Ригоберт Сонг