Португалия спечели с 3:2 срещу Гана в страхотен мач от група „H“ на Световното първенство в Катар. Второто полувреме остави зрителите без дъх, а в края на 9-минутното продължение "черните звезди" пропуснаха да стигнат до равенството. Резултатът бе открит от Кристиано Роналдо, който се разписа от дузпа в 65-ата минута и стана първият футболист с голове на пет световни първенства. Капитанът на африканския тим Андре Аю изравни в 72-ата минута и това като че ли ядоса португалците, които вкараха две бързи попадения чрез Жоао Феликс (78) и резервата Рафаел Леао (80). Усман Букари върна надеждите на Гана в 89-ата минута, но Иняки Уилямс пропусна да накаже грешка на вратаря Диого Коща в последните секунди на 9-минутното продължение.

Интересен факт е, че за първи път от 2006 г. Португалия стартира с победа на Световното първенство. Тогава отборът стигна до полуфиналите, където загуби от Франция.

Португалия Гана

източник: sofascore.com

Срещата започна спокойно и играта се водеше между двете наказателни полета. Едва в 10-ата минута се стигна до първата голова възможност и тя бе в полза на Португалия. Грешка на Томас Партей бе последвана от извеждащ пас към Кристиано Роналдо, който излезе очи в очи със стража на Гана. Ати-Зиги обаче предвидливо скъси дистанцията и не позволи на мегазвездата да отправи удар. Три минути по-късно Рафаел Герейро центрира в наказателното поле, където Роналдо скочи най-високо, но не успя да уцели вратата на африканския тим.
В 31-ата минута Кристиано най-накрая успя да прати топката в мрежата на Гана, но реферът отмени попадението, тъй като секунда преди това прозвуча съдиъски сигнал за нарушение в атака. Повторенията показаха, че Роналдо си е помогнал с ръце във въздушното единоборство с Александър Джику преди да стреля към вратата на Ати-Зиги. Отново португалецът бе замесен в хубава атака три минути преди почивката и опита удар, който обаче бе блокиран от ганайския бранител Амартей.

"Черните звезди" влязоха доста по-уверено във втората част и в 55-ата минута стигнаха до първата си възможност в мача. Мохамед Кудус пробяга почти половината терен с топка в краката, след като Рубен Невеш не успя да го спре. Ганаецът шутира мощно от границите на наказателното поле, но топката мина покрай левия стълб на Диого Коща.

Португалия обаче първи стигна до гол 10 минути след това. Роналдо бе съборен в наказателното поле от Мохамед Салису и реферът Исмаил Елфат не се поколеба да посочи бялата точка. Зад топката застана Кристиано, който не трепна и със силен шут не остави шансове на Лоурънс Зиги - 1:0.

Радостта на поругалците обаче бе кратка. В 72-ата минута капитанът Андре Аю завърши отлична атака на Гана, след като получи страхотен пас от Мохамед Кудус и отблизо направи 1:1.

Роналдо и съотборниците му обаче бързо отвърнаха на удара. Жоао Феликс получи в 78-ата минута чудесен пас, който го изведе сам срещу Зиги и той не сгреши - 2:1!

В 80-ата минута появилият се от резервната скамейка Рафаел Леао получи извеждащ пас отляво, нахлу в наказателното поле и хладнокръвно преодоля Зиги за 3:1!

Минута преди края на редовното време центриране от левия фланг стигна до Усман Букари в наказателното поле и резервата на Гана с глава върна интригата в мача - 3:2.

В последните секунди на 9-минутното продължение Гана можеше да стигне до равенството след рядко срещана грешка на вратаря. Диого Коща пусна топката на тревата, след катоявно не бе видял, че зад него има игра на съперника. Иняки Уилямс се втурна към топката, но се подхлъзна и не успя да отправи топката към опразнената врата.

ПОРТУГАЛИЯ – ГАНА 3:2

Стартовите състави

ПОРТУГАЛИЯ (4-2-3-1): 22. Диого Коща – 20. Жоао Кансело, 4. Рубен Диаш, 13. Данило Перейра, 5. Рафаел Герейро – 18. Рубен Невеш, 25 Отавио – 10. Бернардо Силва, 8. Бруно Фернандеш, 11. Жоао Феликс – 7. Кристиано Роналдо
Селекционер Фернандо Сантош

ГАНА (5-4-1): 1. Лоурънс Ати-Зиги – 17. Абдул Баба Рахман, 4. Мохамед Салису, 23. Александър Джику, 18. Даниел Амартей, 26. Алиду Сейду – 5. Томас Партей, 21. Салис Абдул Самед, 10. Андре Аю, 20. Мохамед Кудус  – 19. Иняки Уилямс