Франция започна защитата на световната си титла с убедителна победа. "Петлите" разбиха с 4:1 Австралия в мач от група D на Мондиал 2022. Крейг Гуудуин изведе напред "кенгурата" на стадион "Ал Джануб" в 8-ата минута. Адриен Рабио изравни резултата в 27-ата минута, а в 32-ата Оливие Жиру направи пълен обрат. През втората част се разписаха Килиан Мбапе (68) и Оливие Жиру (72), с което изравни рекорда на Тиери Анри за най-много голове с националната фланелка. Двамата вече имат по 51.

Възпитаниците на Дидие Дешан бяха пълни господари на терена след 25-ата минута, като Тео Ернандес и Килиан Мбапе правеха каквото си поискат отляво на атаката на "петлите". Световните шампиони пропуснаха още няколко добри възможости за гол чрез Мбапе, Жиру и Антоан Гризман. Тимът даде и поредната си жертва, след като Люка Ернандес беше заменен принудително в 12-ата минута.

Gulliver/GettyImages
83 снимки

ВИЖТЕ КОЙ Е ИГРАЧ НА МАЧА

Срещата започна страхотно за Австралия. Хари Сутер със страхотен диагонален пас намери Матю Леки отдясно. Крилото се справи с Люка Ернандес, след което центрира успоредно в наказателното поле, където Крейг Гуудуин не остави шансове на Юго Лорис за 0:1. В ситуацията защитникът на Байерн Мюнхен получи контузия в коляното и беше заменен от брат си Тео Ернандес.

Следващата голова възможност отново се откри пред "кенгурата". В 22-ата минута Тео Ернандес сбърка, което позволи на Митчъл Дюк да овладее топката и да отправи коварен удар от границата на наказателното поле, който премина опасно над вратата.

В 27-ата минута Франция стигна до изравнителен гол. Първоначално защитата на австралийците успя да изчисти топката след изпълнение на корнер. Кълбото обаче остана в притежение на световните шампиони. Тео Ернандес получи отляво и с прецизно центриране намери Адриен Рабио, който беше оставен непокрит и с глава вкара за 1:1.

След половин час игра Жиру от трудна позиция опита удар с глава след центриране на Ернандес, но стреля в аут. В 32-ата минута Франция стигна до пълен обрат. Австралия сбърка при изнасянето на топката, като Натаниъл Аткинсън я подари на съперник. Кълбото се озова в Адриен Рабио отляво, а той с прецизен пас намери Жиру на празна врата, а нападателят не сбърка за 2:1.

"Петлите" продължиха да са по-настоятелни и в 37-ата минута Дембеле намери Мбапе в наказателното поле, а десетката пусна към Жиру. Нападателят стреля силно от дузпата, но над вратата. Две минути по-късно пробив на Мбапе отляво завърши с центриране към Дембеле, но крилото не успя да намери очертанията на вратата.

Натискът на Франция не спираше и в 42-ата минута Дембеле и Мбапе отново комбинираха, а последният с пета намери Гризман, който шутира от пеналта, но прати топката покрай вратата. В 45-ата минута Мбапе направи непростим пропуск. Чуамени изведе Гризман отдясно, който намери оставения непокрит футболист с №10 на няколко метра пред вратата, но нападателят прати топката над вратата.

В продължението на първата част Азиз Бехич проби отляво и центрира в наказателното поле, където Джаксън Ървайн засече, но топката срещна гредата.

Второто полувреме започна с нова заплаха за вратата на Матю Райън. Ернандес проби отляво и намери Чуамени, чийто силен шут беше блокиран. Кълбото отново се озова в Ернандес, който този път центрира, а Жиру опита ефектен удар, който не намери очертанията на вратата. В 63-ата минута Ибрахима Конате се извиси след центриране от корнер, но стреля неточно.

В 66-ата минута Франция беше близо до трети гол. "Петлите" вдигнаха темпото, а Мбапе и Ернандес комбинираха отляво, а топката стигна до Гризман пред наказателното поле. Нападателят на Атлетико Мадрид отправи силен удар, който беше избит от голлинията. Третият гол във вратата на "кенгурата" беше въпрос на време и две минути по-късно топката се оплете в мрежата. Мбапе отново проби отляво и опита пас, който не намери негов съотборник. Топката стигна до Дембепе отдясно, който финтира защитник и центрира в наказателото поле, където Мбапе се вклини между двама съперникови играчи и отправи удар с глава, а топката срещна гредата и влезе във вратата за 3:1.

В 72-ата минута Жиру вкара втория си гол в мача и четвърти за своя отбор. Мбапе отново беше неуловим за "кенгурата" отляво и центрира остро, а в за Жиру не представляваше трудност с глава да вкара за 4:1. Така нападателят на Милан изравни рекорда на Тиери Анри от 51 гола за националния отбор.

В 82-ата минута Мбапе можеше да увеличи аванса на Франция. Нападателят получи страхотен извеждащ пас от Гризман, но не успя да овладее топката и позволи на Райън да улови. В 90-ата минута Конате можеше да се разпише, след като отправи удар с глава след центриране от корнер, но Райън успя да спаси.

Франция - Австралия 4:1

0:1 Крейг Гуудуин (9)

1:1 Адриен Рабио (27)

2:1 Оливие Жиру (32)

3:1 Килиан Мбапе (68)

4:1 Оливие Жиру (72)

Франция: 1. Юго Лорис, 2. Бенжамен Павар (89 - 5. Жул Кунде), 24. Ибрахима Конате, 18. Дайо Упамекано, 21. Люка Ернандес (12 - 22. Тео Ернандес), 8. Орелиен Чуамени (77 - 13. Юсуф Фофана), 14. Адриен Рабио, 7. Антоан Гризман, 11. Усман Дембеле (77 - 20. Кингсли Коман), 9. Оливие Жиру (89 - 26. Маркюс Тюрам), 10. Килиан Мбапе

Селекционер: Дидие Дешан

Австралия: 1. Матю Райън, 3. Натаниъл Аткинсън (85 - 2. Милош Дегенек), 19. Хари Сутер, 4. Кий Роулс, 16. Азиз Бехич, 13. Аарън Муй, 14. Райли Макрий (73 - 11. Авер Мабил), 22. Джаксън Ървайн (85 - 26. Кийну Бакус), 23. Крейг Гуудуин (73 - 21. Гаранг Куол), 7. Матю Леки, 15. Мичъл Дюк (56 - 23. Джейсън Къмингс)

Селекционер: Греъм Арнолд

Ж.к.: Митчъл Дюк, Джаксън Ървайн, Аарън Муй (Австралия)

Съдия: Виктор Гомес

Стадион: "Ал Джануб", Ал Вакра