Отборът на Наполи изигра превъзходен мач и напълно заслужено разби гостуващия на "Стадио Диего Армандо Марадона" тим на Ливърпул с гръмкото 4:1 в интригуващ двубой от първия кръг на група A в Шампионската лига. Всичко започна още в петата минута, когато Пьотр Жиелински откри от дузпа, а Андре Замбо Ангиса удвои в 31-ата минута. Джовани Симеоне направи резултата класически в 44-ата минута с първия си гол в турнира, а Жиелински вкара второто си попадение в 47-ата минута. Луис Диас върна един гол за гостите в 49-ата минута, което обаче се оказа единствено като почетно попадение. Вратарят на "червените" - Алисон, пък спаси втора дузпа в 19-ата минута, този път изпълнена от Виктор Осимен.

Gulliver/GettyImages
79 снимки

"Партенопеите" направиха пореден силен мач от началото на сезона и продължават да са без загуба и в Серия А, и на международната сцена. Всички играчи на Лучано Спалети заслужават похвали за силните си изяви, но отново на преден план изпъкна грузинската звезда Хвича Кварацхелия. На обратен полюс продължават да са нещата при мърсисайдци. Те записаха пореден разочароващ мач и остават със само две победи от седем мача във всички турнири. Трябва да се отбележи, че тази вечер, освен проблемите с контузени играчи в халфовата линия, тимът на Юрген Клоп игра покъртително слабо и в защита.

За Наполи предстои домакинство на Специя в шампионата през уикенда, а след това гостува на Рейнджърс във втория кръг на ШЛ. Ливърпул пък ще се опита да забрави тежката вечер в Неапол при домакинството си на Уулвърхемптън във Висшата лига, а следавщата седмица ще приеме и Аякс в следващия си мач от най-силния европейски клубен турнир.

Мениджърът на гостите - Юрген Клоп, бе направил три промени от дербито с Евертън (0:0) в събота. Роберто Фирмино замени на върха на атаката Дарвин Нунес, Анди Робъртсън се завърна в защитата за сметка на Константинос Цимикас, а Джеймс Милнър бе в халфовата линия за сметка на Фабио Карвальо, който е контузен. Тиаго Алкантара бе възстановен, но започна мача на резервната скамейка, където бе и новото попълнение Артур.

Лучано Спалети пък заложи на възстановения Виктор Осимен от първата минута, а Хвича Кварацхелия също стартира от началото.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ МАЧОВЕТЕ В ШЛ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

БГНЕС / BGNES
33 снимки

Домакините стартираха много силно и още преди да е изтекла и първата минута можеха да поведат в резултата. Тогава Виктор Осимен получи на десния фланг, напредна на скорост, преодоля излезлия напред Алисон и стреля от малък ъгъл, но топката се отби от лявата греда на бразилския страж. Малко по-късно нападателят отново бе потърсен с дълго подаване, но този път вратарят на "червените" излезе навреме и изби топката.

Голът обаче стана факт в петата минута. Пьотр Жиелнски получи подаване от Хвича Кварацхелия и полякът стреля пред наказателното поле, а топката се отклони от ръката на Джеймс Милнър и съдията отсъди дузпа. Зад топката застана именно Жиелнски, който отбеляза, пращайки Алисон в обратния ъгъл.

Ливърпул опита да вдигне темпото, но вместо това опасните контраатаки на Наполи отново създадоха проблеми на гостите. В 16-ата минута Осимен беше изведен отляво, влезе в наказателното поле и беше застъпен от Върджил ван Дайк, след което падна на тревата, превивайки се от болка. Първоначално не беше отсъдено нарушение, но след това съдията беше извикан да преразгледа ситуацията със системата ВАР и в крайна сметка отсъди втора дузпа три минути по-късно. Този път зад топката застана Осимен, но ударът му беше отразен от Алисон в десния му ъгъл. При добавката Джовани Ди Лоренцо стреля високо над вратата от малък ъгъл.

Това даде импулс на мърсисайдци, които изнесоха играта в по-предни позиции и в 22-ата минута Трент Александър-Арнолд стреля опасно от пряк свободен удар, но вратарят Алекс Мерет изби над гредата в ъглов удар.

„Партенопеите“ продължиха да са по-опасния тим и в 28-ата минута бяха на сантиметри от втори гол. Джо Гомес сбърка в неврологична зона и Осимен му отне топката, след което влезе в наказателното поле, Алисон излезе да го пресрещне, но нападателят комбинира с Кварацхелия, който стреля на празна врата, но Ван Дайк дотича и изчисти пред голлинията.

След половин час Мохамед Салах се завъртя и стреля в наказателното поле, но право във вратаря.

Първата грешка явно не му беше за урок, защото Гомес допусна нова такава в 31-ата минута, когато загуби от Кварацхелия, след това кълбото се озова в Андре Замбо Ангиса отляво в наказателното поле. Камерунецът направи двойно подаване с Жиелински, след което прати топката покрай Алисон за 2:0.

В 35-ата минута Милнър центрира отляво, Ким чукна топката на далечната греда, а тя се отби от Елиът и премина на сантиметри покрай гредата.

Три минути преди края на първата част Ван Дайк засече центриране от ъглов удар, но твърде слабо, за да затрудни Мерет. Точно тогава обаче Осимен се контузи и беше заменен принудително от Джовани Симеоне, който дебютира в Шампионска лига.

Аржентинецът ознаменува това и с гол само три минути след появата си на терена. Много активният Хвича Кварацхелия развинти неубедителния Гомес отляво в наказателното поле и поднесе топката на Симеоне на парзна врата, който отбеляза за 3:0 в 44-ата минута.

За началото на второто полувреме мениджърът на гостите Юрген Клоп направи промяна и пусна в игра Жоел Матип на мястото на сбъркалия фатално на два пъти Джо Гомес.

Именно Матип засече с глава центриране от корнер в 46-ата минута, но право в обятията на Мерет.

Само минута след това обаче Наполи удари за четвърти път. Хварацкелия отново се оказа нерешим ребус за защитниците на Ливърпул и предостави топката отляво за Жиелнски, който стреля, но Алисон отрази. При добавката обаче полякът нямаше прошка и отблизо отбеляза – 4:0.

Мърсисайдци все пак успяха да върнат едно попадение в 49-ата минута чрез Луис Диас, който беше на левия фланг, влезе навътре и стреля отлично към далечния ъгъл, като не остави шансове на Мерет – 4:1.

В 61-ата минута „червените“ бяха много близо до втори гол. Трент Александър-Арнолд центрира отлично в наказателното поле, а Луис Диас засече с много сила топката с глава, но Мерет инстинктивно изби кълбото над гредата в корнер.

БТА / BTA
26 снимки

Малко след това на терена за Ливърпул се появиха Дарвин Нунес, Диого Жота и Тиаго Алкантара, които замениха Роберто Фирмино, Мохамед Салах и Джеймс Милнър.

Двадесет минути преди края на редовното време Ървинг Лозано шутира от границата на наказателното поле, но покрай дясната греда на Алисон.

В 77-ата минута Артур направи своя дебют за гостите, след като замени Харви Елиът. "Червените" обаче вече изглеждаше, че са се примирили с поражението, след като импулсът в играта им след попадението на Диас спадна драстично.

Три минути преди края на редовното време Алесио Дзербин превзе пространство в половината на Ливърпул, преодоля няколко играчи и шутира от границата на пеналтерията, но в ръцете на Алисон.

До края на мача Ливърпул така и не измисли нещо в атака и записа тежка загуба на старта си в Шампионска лига.

FT | НАПОЛИ – ЛИВЪРПУЛ  4:1

1:0 Пьотр Зиелнски (дузпа) 5'

2:0 Андре Замбо Ангиса 31'

3:0 Джовани Симеоне 44'

4:0 Пьотр Жиелински 47'

4:1 Луис Диас 49'