Словакия и Румъния направиха равенство 1:1 в последния си мач от група Е на UEFA EURO 2024. Така румънците осъществиха една от изненадите на турнира, печелейки групата си, в която са още Белгия и Украйна.

Изненадващо и четирите отбора имат равен брой точки - 4, но головата разлика е това, което ги разделя. Втори минават именно "червените дяволи" след нулево равенство по същото време с Украйна.

Новините и за Словакия са добри, като тимът, воден от Франческо Калцона, ще премине към осминафиналите като един от най-добрите трети отбори.

Румъния пък сложи край на 24-годишно чакане, тъй като последно преминаха груповата фаза на европейско през 2000-ата година, а сега отново го сториха.

Gulliver/GettyImages
32 снимки

Срещата започна динамично с няколко положение в първите десет минути. На два пъти словаците стреляха към вратата на Флорин Ница, като веднъж стражът успя да спаси, а при вторият случаи – удар на Давид Ханцко, топката прелетя високо над напречната греда.

Румънците веднага отговориха и след добра комбинация Андрей Рациу се озова на добра стрелкова позиция в наказателното. Той шутира с десния крак, но Мартин Дубравка изби.

Все пак именно Словакия нанесе първия удар и излезе напред в резултата в 24-ата минута. Юрай Куцка изпрати чудесно центриране отдясно, а в наказателното поле Онджей Дуда се извиси, за да стреля с глава. Ударът му влетя в мрежата на румънците.

Румънците поискаха дузпа, след като техен футболист бе препънат от Давид Ханцко. Решението на главния съдия Даниел Зиберт бе пряк свободен удар като останаха съмнения, че контактът е извън наказателното. ВАР обаче се намеси и в крайна сметка беше отсъдена дузпа. Разван Марин се нагърби с изпълнението и се справи чудесно от бялата точка, за да изравни - 1:1.

През второто полувреме оборотите спаднаха, тъй като равенството напълно устройваше и двата тима. Все пак положения не липсваха. В 60-ата минута Разван Марин стреля от границата на наказателното поле, но ударът му бе избит от стража на Словакия. Атаката на Румъния продължи като на свой ред Денис Драгус си опита късмета с изстрел от дистанция. Той мина опасно близо над напречната греда.

Три минути по-късно и възпитаниците на Франческо Калцона потърсиха гола. Давид Стрелец получи в наказателното и веднага шутира силно, като изпълнението му бе отразено от вратаря Флорин Ница с крак.

Попадения обаче нямаше до края на срещата и двата тима взеха по точка.

FT .

1 : 1

• 24’ Ондрей Дуда
  • 37’ (д) Разван Марин
Излъчва се по
  • Край на мача

90+5'
  • Жълт картон! Получава го Георге Пушкаш.

88'
  • Смяна - Михал Дюриш заменя Иван Шранц.

78'
  • Далечен удар на Денис Вавро, който обаче прелетя встрани от целта.

76'
  • Лукаш Хараслин получи и стреля от ръба на наказателното поле, но ударът му мина покрай десния страничен стълб.

68'
  • Добър шанс! Давид Стрелец получи в наказателното и веднага шутира силно, като изпълнението му бе отразено от вратаря Флорин Ница с крак.

64'
  • Атаката на Румъния продължи като на свой ред Денис Драгус си опита късмета с изстрел от дистанция. Той мина опасно близо над напречната греда.

61'
  • Разван Марин стреля от границата на наказателното поле, но ударът му бе избит от стража на Словакия.

60'
  • Смяна - Деян Сореску влиза в игра на мястото на Флоринел Коман.

58'
  • Начало на второто полувреме!

46'
  • Край на първата част!

45+3'
  • Жълт картон! Още един играч на Румъния бе официално предупреден, това е Никушор Банку.

45+2'
  • Жълт картон! Получава го Андрей Бурка.

45+1'
  • Денис Драгуш стреля с десния крак, а топката мина встрани от целта.

43+1'
  • 38'
  • ГООООЛ! Разван Марин изпълни отлично от бялата точка и изравни резултата - 1:1.

37'
  • Румънците поискаха дузпа, след като техен футболист бе препънат от Давид Ханцко. Според главният съдия Даниел Зиберт обаче нарушението беше извън наказателното и затова отсъди пряк свободен удар. ВАР обаче се намеси и в крайна сметка беше отсъдена дузпа.

35'
  • ГООООООЛ! Юрай Куцка изпрати чудесно центриране отдясно, а в наказателното поле Ондрей Дуда се извиси, за да стреля с глава. Ударът му влетя в мрежата на румънците за 1:0.

24'
  • Капитанът на Румъния Станчу стреля извън наказателното на противника, а топката попадна право в ръцете на Дубравка.

23'
  • Опасно центриране от пряк свободен удар затрудни защитата на Румъния, но и трима от играчите на Словакия се разминаха на сантиметри от топката.

22'
  • Лазар Марин стреля от дистанция, но много неточно.

13'
  • Първа ситуация и пред вратата на Словакия! След добра комбинация на румънците Андрей Рациу се озова на добра стрелкова позиция в наказателното. Той шутира с десния крак, но Мартин Дубравка изби.

11'
  • Нов корнер и нов удар на словаците. Този път Ханцко стреля, но много разочароващо - кълбото прелетя високо над противниковата врата.

10'
  • При последвалия ъглов удар Юрай Куцка стигна до топката и стреля с глава, но не затрудни стража Флорин Ница.

9'
  • Давид Ханцко изпрати добро центриране към Иван Шранц в наказателното поле на румънците. Точно преди той да стреля с глава, топката бе избита в корнер от защитник на Румъния.