Абсолютният дебютант на европейски футболни финали – Грузия, поднесе една от най-големите изненади на UEFA EURO 2024. Тимът на селекционера Вили Саньол победи с 2:0 един от фаворитите за титлата в Германия, а именно състава на Португалия.

В другия мач от група F Турция победи Чехия с 2:1. При така стеклите се обстоятелства, освен Португалия към осминафиналите се класират още тимовете на Турция и Грузия, а тимът на Чехия приключва участието си на европейското първенство.

Попаденията за Грузия срещу Португалия реализираха Хвича Кварацхелия изведе тима си напред в резултата с точен изстрел още във 2-ата минута, а през втората част Жорж Микаутадзе удвои от дузпа.

В следващата фаза на турнира Грузия ще има за съперник тима на Испания, докато Турция ще мери сили с отбора на Австрия. Съперник на Португалия на осминафиналите е Словения.

Gulliver/GettyImages
41 снимки

Мачът в Гелзенкирхен започна по изключителен начин за символичните домакини от Грузия. Тимът на Вили Саньол успя да поведе в резултата след само две минути игра, но не и без помощта на играчите на Португалия. Антонио Силва сгреши фатално при опит да намери свои съотборник в центъра на терена. Пасът му бе пресечен от Микаутадзе, който напредна през централната зона и веднага комбинира с Хвича Кварацкелия отляво. Звездата на грузинците овладя и стреля по диагонала в далечния ъгъл, оставяйки безпомощен вратаря на Португалия.

Веднага след попадението на Грузия, тимът на Португалия взе инициативата и наложи териториален натиск над своя противник. Първата възможност за изравняване на резултата се разкри пред Кристиано Роналдо, който се нагърби с изпълнението на пряк свободен удар от 30 метра. Въпреки сериозната дистанция, Роналдо стреля със 130 км/ч, но стражът на Грузия боксира в корнер.

Малко преди да изтече половин час игра, „мореплавателите” стигнаха до корнер след чието изпълнение бяха близо до изравняването на резултата. След центрирането, Мамардашвили боксира топката, която попадна в Консейсао. Той стреля незабавно, пращайки топката от външната страна на мрежата. Малко преди изстрела на Консейсао, Кристиано Роналдо претендира, че е бил задържан и поиска дузпа. Освен, че не получи наказателен удар, нападателят бе декориран в жълто за спорове със съдията.

Минути по-късно Роналдо също имаше възможност да обстрелва грузинската врата, но ударът му бе блокиран от бранител.

До края на първото полувреме играчите на селекционера Роберто Мартинес имаха още няколко възможности да обстрелват вратата на Грузия, но късметът не бе на тяхна страна.

Втората част започна с отличен шанс за Португалия. След центриране от корнер отбраната на Грузия не се справи по най-добрия начин и топката попадна в Роналдо на границата на вратарското поле. Португалецът стреля от близка дистанция, но бранител на грузинците успя да блокира с крак. Тимът на Вили Саньол отговори с удар на Хвича Кварацхелия, който обаче бе слаб и не затрудни Коща на вратата на „мореплавателите”.

В 55-ата минута грузинците получиха право да изпълнят дузпа. Антонио Силва препъна в собственото си наказателно поле Лука Лочошвили, който само това и чакаше, за да падне на земята. Главният съдия Шерер остави играта да продължи в реално време, но след сигнал от колегите му, отговарящи за системата за видеоповторения (ВАР), прегледа ситуацията и отсъди наказателен идар. Зад топката застана Жорж Микутадзе, който бе точен за 2:0, а с това записа и третия си гол от началото на UEFA EURO 2024, с което поведе еднолично в класирането при голмайсторите.

Малко след това старши треньорът на Португалия Роберто Мартинес реши да извади от игра Кристиано Роналдо и на негово място влезе Гонсало Рамош. Това обаче не внесе нужната свежест в представянето на "мореплавателите", които до края на мача стигнаха до голови положения, но така и не успяха да преодолеят брилянтния Гиорги Мамардашвили.

Грузия прие с радост играта в своята половина, а ударите на Нелсон Семедо, Франсиско Консейсао и Диого Далот така и не намериха мрежата.

FT .

2 : 0

• 2’ Хвича Кварацхелия
  • 57’ (д) Георгес Микаутадзе
Излъчва се по
  • Край на мача!

90+6'
  • Блестящо спасяване на Мамардашвили, който избива в корнер.

90+4'
  • Поредна възможност за "мореплавателите". След изстрел по посока вратата на Грузия, Диого Жота игра с пета, но не успя да насочи топката в очертанията на вратата.

90+3'
  • Шанс за Португалия! Семедо излиза на стрелкова позиция и отправя удар, но вратарят на Грузия отново е на мястото си и отразява.

90+1'
  • Нов шанс за Грузия. Зураб Давидаташвили излиза на стрелкова позиция и отправя мощен удар, но покрай вратата.

85'
  • Кверквелия заменя Гвелесиани.

76'
  • Матеуш Нунеш заменя Жоао Невеш.

75'
  • Страхотен шанс за Грузия! Гиорги Чакветадзе е изведен само отдясно, стреля много силно, топката профучава над гредата.

71'
  • Нелсон Семедо заменя Антонио Силва.

66'
  • Гонсало рамош заменя Кристиано Роналдо.

66'
  • Цитаишвили заменя Лука Лохошвили за Грузия.

63'
  • ГОООЛ за Грузия! Жорж Микаутадзе е точен от бялата точка за 2:0!

57'
  • ДУЗПА за Грузия! Главният рефер на срещата е привикан да преразгледа ситуация в наказателното поле на Португалия, при която Антонио Силва удари в крака Лука Лохошвили при опит да изчисти топката. Контактът между двамата не бе сериозен, но след като прегледа ситуацията, съдията посочи бялата точка.

55'
  • Много хубав на Диого Дало, който е отразен от Мамардашвили.

54'
  • Жълт картон за Рубен Невеш.

53'
  • Атака за Грузия отдясно, топката е центрирана в наказателното поле, където Кварацхелия стреля слабо и вратарят лови.

50'
  • Отличен шанс за Португалия! След центриране от ъглов удар, отбраната на Грузия не се справи по най-добрия начин и топката попадна в Роналдо на границата на вратарското поле. Португалецът стреля с левия крак, но бранител на Грузия успя да блокира и топката излезе в нов ъглов удар.

47'
  • Рубен Невеш заменя Жоао Палиня на почивката.

46'
  • Начало на втората част.

45+3'
  • Край на първото полувреме.

45+3'
  • Пореден удар към вратата на Грузия. Този път Жоао Феликс пробва да затрудни Мамардашвили, но стражът на грузинците отново е на мястото си.

45+1'
  • Жълт картон за Педро Нето за симулация.

44+2'
  • Удар на Палиня от гграницата на наказателното поле, но и той е неточен.

43'
  • Остро центриране на Кварацхелия от фал, топката профучава покрай вратата на Португалия без да бъде засечена от футболист на Грузия.

36'
  • Възможност за Кристиано Роналдо! Нападателят получи в наказателното поле и стреля с левия крак, но изстрелът му бе блокиран от бранител в червено.

35'
  • Изстрел на Кварацхелия минава покрай левия страничен стълб.

33'
  • Силен шут на Жоао Феликс минава покрай вратата на Грузия.

30'
  • Кристиано Роналдо продължи да апострофира главния рефер и да претендира за нарушение за дузпа. Реферът обаче не му остана длъжен и му показа жълт картон.

28'
  • След центрирането от ъгловия удар, Мамардашвили не успя да боксира добре топката и тя попадна в Консейсао, който стреля, но топката спря от външната страна на мрежата. Малко преди това Роналдо претендира, че е бил фаулиран и поиска дузпа.

28'
  • Корнер в полза на Португалия.

27'
  • Далечен удар на Палиня, топката попада право в ръцете на грузинския вратар, който лови.

23'
  • След центрирането от свободния удар, Антонио Силва изпревари Кристиано Роналдо и стреля, но неточно.

21'
  • Нов фал в полза на Португалия в близост до наказателното поле на Грузия.

20'
  • Удар на Диого Дало с глава, но топката излиза в аут.

18'
  • Бомбен шут на Роналдо от прекия свободен удар. Гиорги Мамардашвили боксира в корнер. Топката бе отправена към вратата от 30 метра със скорост 130 км/ч.

16'
  • Пряк свободен удар в полза на Португалия. Кристиано Роналдо застава зад топката.

15'
  • Победа на Грузия над Португалия праща тима на Вили Саньол в следващата фаза на турнира. В зависимост от резултата в другия мач между Чехия и Турцуя, Грузия може да се класира втори или трети в крайното класиране. Португалия вече си осигури място на осминафиналите като лидер в група F.

9'
  • ГОООЛ за Грузия!  Силва сгреши подаване в центъра на терена, от което се възползва Микаутадзе. Той напредна и изведе отляво Хвича Кварацхелия, който с удар по диагонала не остави шансове на вратаря на Португалия.