Сърбия и Португалия завършиха 2:2 в квалификационен мач за Мондиал 2022 в Катар, игран в Белград.

Двата отбора си размениха по едно силно полувреме, след като през първата част европейските шампиони поведоха с два гола аванс, благодарение на Диого Жота. Попадения на Митрович и Костич през вторите 45 минути обаче възстановиха паритета. В последните секунди на срещата Кристиано Роналдо можеше да донесе трите точки на тима си, но Митрович изчисти в последния възможен момент топката от голлинията, макар и португалското крило да претендираше, че попадение има.

Така „белите орли“ остават на първо място в група „А“ с 4 точки, колкото имат и днешните гости, но головата разлика на западните ни съседи е по-добра.

В седмата минута Седрик Соареш се хвърли пожертвователно в наказателното поле и блокира удар на Костич.

Две минути по-късно Жота изведе Бернардо Силва в пеналтерията, той върна малко назад към Роналдо, но капитанът на гостите пропусна от удобна позиция да открие.

В 11-ата минута CR7 увлече двама съперници в дясната част на наказателното поле, след което бутна хитро топката наляво към Бернардо Силва, който намери с центриране на далечната греда непокрития Жота и звездата на Ливърпул откри с глава за 0:1.

Европейските шампиони владеят топката в 54% от времето и рядко позволяват подстъпи към своята врата.

В 30-ата минута Костич центрира от левия фланг към Влахович, който засече от воле, но изстрелът му мина безкрайно неточно над очертанията.

5 минути след това Лазович също отправи шут от воле без подготовка, ала и той не намери целта.

Още в ответната атака Седрик се включи в атака, необезпокоявано по дясното крило, видя Диого Жота, който бе сам в наказателното и сложи топката на главата му с ювелирно центриране за 0:2.

Влахович отговори с идентичен опит за гол с глава, но коженото кълбо профуча встрани от лявата греда.

Едва в 42-ата минута Сърбия стигна до първия си точен удар. Александър Митрович реши да пробва рефлекса на Лопеш от далечна дистанция, но стражът внимаваше и улови с лекота.

В 44-ата минута Кристиано Роналдо би пряк свободен удар, спечелен от Фернандеш след нарушение на Гудел, но изпълнението мина както над стената, така и над напречната греда.

Още на старта на втората част Александър Митрович намали, след като Раденич го намери с подаване от фланга в малкото наказателно поле, където стрелецът се вклини между двама защитници и прониза от непосредствена близост Лопеш за 1:2.

В 54-ата минута Душан Тадич намери прекрасно топката от воле с левия крак от границите на наказателното поле, но Лопеш се намеси и избри в корнер. След него Милинкович-Савич отигра на първа греда остро по диагонала, но изстрелът му мина агониращо близо до дясната греда.

3 минути по-късно Кристиано отново изпълни пряк свободен удар, ала след рикошет в стената, топката излезе в ъглов удар. Той обаче не доведе до нищо опасно пред Дмитрович.

В 60-ата минута след мъниеносна контраатака, подхваната от Гудел, завърши с прострелен удар на Филип Костич, който изравни за 2:2 след точно подаване от Радонич.

5 минути след това Радонич напредна през центъра и си освободи място за стрелба, но този път Лопеш бе на висота и парира.

В 76-ата минута Роналдо напредна по лявото крило след отнета топка от Санчес, навлезе малко навътре и отправи опасен удар към вратата, но в аут.

В 93-ата минута петкратният носител на Златната топка изпревари Марко Дмитрович и засече центриране на Нуно Мендеш, но в последния момент Митрович направи шпагат и изчисти от голлинията. Португалският капитан имаше претенции, че коженото кълбо е влязло с пълния си обем във вратата, но така и не стана ясно дали това е факт.

Сърбия (3-4-3): 1. Марко Дмитрович, 4. Никола Миленкович, 13. Стефан Митрович, 2. Страхиня Павлович, 22. Дарко Лазович (Максимович 45'), 20. Сергей Милинкович-Савич, 8. Неманя Гудел, 17. Филип Костич (Ристич 72'), 10. Душан Тадич (к.) (Джуриджич 82'), 18. Душан Влахович (Радонич 45'), 9. Александър Митрович (Йович 88')

Резерви: 12. Предраг Райкович, 23. Джордже Николич, 3. Марко Петкович, 5. Урош Спашич, 6. Неманя Максимович, 7. Неманя Радонич, 11. Лука Йович, 14. Андрия Живкович, 15. Ненад Кръстичич, 16. Марко Гружич, 19. Михайло Ристич, 21. Филип Джуриджич

Старши треньор: Драган Стойкович

Португалия (4-3-3): 12. Антони Лопеш, 20. Жоао Кансело (Мендеш 72'), 4. Рубен Диаш, 6. Жозе Фонте, 21. Седрик Соареш, 8. Бруно Фернандеш (Палхиня 91'), 14. Серхио Оливейра (Санчес 72'), 13. Данило Перейра, 17. Диого Жота (Феликс 85'), 7. Кристиано Роналдо (к.), 10. Бернардо Силва

Резерви: 1. Жозе Са, 22. Руй Силва, 2. Нето, 3. Домингос Дуарте, 5. Нуно Мендеш, 9. Андре Силва, 11. Жоао Палхиня, 15. Рафа Силва, 16. Ренато Санчес, 18. Рубен Невеш, 19. Педро Нето, 23. Жоао Феликс

Старши треньор: Фернандо Сантош

Стадион: "Райко Митич", Белград

Главен арбитър: Дани Маккели, Нидерландия