Арсенал победи Евертън с 2:1 на "Емирейтс" в двубой от последния 38-и кръг на Висшата лига. Попадението за "карамелите" бе дело на Идриса Гей, а за "артилеристите" точни бяха Татекихо Томиясу и Кай Хаверц. Арсенал бе по-добрият отбор, като обаче липсваха многото чисти голови положения. "Червените" завършиха на второ място във Висшата лига с 89 точки, като бяха само на две от титлата и приключват кампанията с най-добрата защита, допускайки само 29 гола в собствената врата. Евертън, от своя страна, финишира 15-и с 40 точки на сметката си, макар и да му бяха отнети 8 пункта по-рано през сезона след наказание от английската федерация.

Getty/Gulliver images
31 снимки

През първите десет минути нямаше сериозни голови положения, като Арсенал владееше топката и опитваше да установи контрол върху двубоя. В 32-а минута Доминик Калвърт-Люин овладя точно подаване в пеналтерията и нанесе удар, който разтресе лявата греда.

Веднага след това защитата на домакините не се справи и след рикошет отново Калвърт-Люин можеше да се разпише, но изстрелът му премина малко встрани от целта.

В 40-а минута Идриса Гей изпълни пряк свободен удар, при който обаче се получи голям рикошет в главата на Деклан Райс, който изненада Давид Рая, а стражът не успя да реагира и топката влетя във вратата му - 1:0 за Евертън.

Само три минути по-късно "артилеристите" реагираха. Мартин Йодегор попаде страхотно в наказателното поле, а Томиясу връхлетя върху топката, като със силен удар изпрати топката в противниковата врата - 1:1.

Арсенал не успя през второто полувреме да създаде сериозни голови положения, като продължаваше да контролира събитията на терена, но до 80-а минута "артилеристите" имаха едва пет удара през втората част.

В 83-а минута Емил Смит Роу овладя с добро първо докоссване и стреля от точката на дузпата, но опитът му удари единствено напречната греда. В 89-а минута Евертън допусна груба грешка в средата на терена, а Габриел Жезус пое топката, след което я пусна към Мартин Йодегор, който бе сам срещу Пикфорд, но се забави със завършека на атаката, като отигра нескопосано, но за негов късмет Кай Хаверц се ориентира добре и завърши уверено във вратата на "карамелите" - 2:1 за Арсенал.

Арсенал: 22. Давид Рая, 6. Габриел, 2. Уилям Салиба, 18. Такехиро Томиясу, 4. Бен Уайт, 5. Томас Партей, 41. Деклан Райс, 8. Мартин Йодегор, 19. Леандро Тросар, 11. Габриел Мартинели, 29. Кай Хаверц

Евертън: 1. Джордан Пикфорд, 32. Джаред Брайнтуейт, 18. Ашли Йънг, 6. Джеймс Тарковски, 23. Шеймъс Коулман, 8. Андре Онана, 16. Абдулай Дукуре, 27. Идриса Гей, 37. Джеймс Гарнър, 7. Дуайт МакНийл, 9. Доминик Калвърт-Люин