Саутхемптън победи Евертън като гост със 7:6 след изпълнение на дузпи в драматичен мач от 1/16-финалите на турнира за Купата на лигата. Редовното време завърши наравно при резулатт 1:1, след като двамата капитани се разписаха. Първо това стори Абдулай Дукуре, който откри в 20-ата, но Тайлър Харууд-Белис изравни в 32-ата минута. Така победителя от мача трябваше да се определи след изпълнение на дузпи.

При изпълненията от 11-те метра футболистите на Ръсел Мартин бяха безпогрешни и при шестте си изпълнения, докато фаталният пропуск за "карамелите" направи ветеранът Ашли Йънг и по този начин прати "светците" на 1/8-финалите в турнира.

Снимки: Gulliver/GettyImages
47 снимки

Като цяло, домакините от Ливърпул трябва да съжаляват много, защото имаха повече ситуации, но те бяха пропуснати, в частност това направи норвежецът Йеспер Линдстрьом на два пъти. Победата пък носи глътка въздух за Саутхемптън, който все още няма победа от началото на сезона във Висшата лига, но въпреки това вече отстрани два противника за Купата на лигата и това може да му донесе нужния импулс, за се подобри и в първенството.

За "карамелите", които също нямат актив в шампионата от началото на кампанията нещата продължават да се влошават и напрежението върху мениджъра Шон Дайш расте сериозно. За мърсисайдци сега предстои гостуване на новака в елита Лестър Сити, докато "светците" приемат друг новак в лицето на Ипсуич Таун.

Евертън Саутхемптън

източник: Sofascore.com

Срещата стартира с опит за натиск от страна на домакиинте, които стигнаха до първата опасна ситуация в 12-ата минута, когато Йеспер Линдстрьом проби и влезе отдясно в наказателното поле, след което намери Бето. Нападателят се шмугна между трима играчи на Саутхемптън и стреля силно в близкия ъгъл, но вратарят Алекс Маккарти парира в корнер.

„Карамелите“ продължиха да нападат и откриха резултата в 20-ата минута. След центриране от корнер на Дуайт Макнийл вратарят на „светците“ Маккарти не се намеси по най-добрия начин, а играч на Евертън върна топката от аутлинията в наказателното поле. Там Майкъл Кийн отклони с глава за капитана Абдулай Дукуре, който също с глава прати топката отблизо във вратата за 1:0.

В 25-ата минута Джо Арибо засече с глава една отбита в наказателното поле на домакините, но над вратата в аут.

Минута по-късно Евертън пропусна страхотна възможност да удвои преднината си. Макнийл намери Дукуре в половината на „светците“, след което капитанът изведе отлично зад защитата Линдстрьом. Норвежецът се измъкна от засадата, напредна и влезе отляво в наказателното поле, но буквално подаде топката на вратаря Маккарти с удара си.

Саутхемптън, обаче, изравни резултата в 32-ата минута. Чарли Тейлър центрира от свободен удар отляво на наказателното поле, а на далечната греда Дукуре и Макнийл изпуснаха капитана на „светците“ Тайлъл Харууд-Белис, който с глава прати топката отблизо във вратата на Жоао Вирджиния за 1:1.

Минута преди края на първата част Максуел Корне получи топката отдясно в половината на Евертън, след което влезе навътре и стреля от границата на наказателното поле към далечния ъгъл, но завъртя кълбото малко над вратата в аут.

На почивката мениджърът на "светците" Ръсел Мартин направи една промяна, като пусна в игра Матеуш Фернандеш на мястото на Адам Лалана.

Евертън можеше отново да поведе в резултата в 54-ата минута, но домакините пропуснаха страхотна възможност. Бето успя да отклони една топка, изпратена по въздуха, и изведе Линдстрьом на скорост отдясно. Норвежецът излезе сам срещу вратаря в наказателното поле, но Маккарти излезе много добре и блокира удара, спасявайки отбора си от сигурно попадение.

Три минути по-късно и Саутхемптън имаше шанс за гол. Резервата Матеуш Фернандеш разигра добре с Райън Фрейзър отляво, като португалецът влезе в наказателното поле и след това комбинира шотландеца, който се измъкна от защитник на „карамелите“ и от малък стреля към вратата, но Вирджиния спаси.

Играта в следващите минути се поуспокои, макар че домакините продължиха да владеят повече топкатат.

В 81-ата минута Саутхемптън погледна към вратата на противника си, като резервата Бен Бреретон Диас стреля от дъгата пред наказателното поле, но в ръцете на вратаря.

„Карамелите“ отговориха две минути след това, когато Тим Ироегбунам засече с глава центриране от корнер, но над гредата в аут.

Евертън натисна в края и секунди след изтичането на четирите добавени минути стигна до корнер. Топката беше изчистена от играч на „светците“, но попадна на левия крак на Ашли Йънг, който шутира силно от въздуха, но покрай дясната греда на Маккарти в аут. Така победителят трябваше да бъде определен след дузпи.

При първите си пет изпълнения и двата отбора бяха безпогрешни. За Евертън се разписаха Майкъл Кийн, Дуайт Макнийл, Илиман Ндиайе, Йеспер Линдстрьом и Джак Харисън, докато за Саутхемптън точни бяха Матеуш Фернандеш, Рос Стюрат, Бен Бреретон Диас, Тайлър Харууд-Белис и Джо Арибо. За "светците", които първи изпълняваха дузпите, след това Джеймс Брий даде нов аванс за тима си, преди вратарят Алекс Маккарти да спаси удара на ветерана Ашли Йънг и да прати южняците към 1/8-финалите за Купата на лигата.

FT  | ЕВЕРТЪН – САУТХЕМПТЪН  1:1 (5:6 СЛЕД ДУЗПИ)

1:0 Абдулай Дукуре (к) 20'

1:1 Тайлър Харууд-Белис (к) 32'