Манчестър Сити е шампион на Англия за четвърти пореден път. Това стана факт след победа с 3:1 над Уест Хем в последния кръг на Висшата лига. Така възпитаниците на Хосеп Гуардиола пренаписаха историята на Висшата лига, след като се превърнаха в първия отбор, който печели титлата в четири поредни години.

Фил Фодън откри резултата на "Етихад" във 2-ата минута, а в 18-ата удвои. В края на първата част Мохамед Кудус върна "чуковете" в мача със страхотен гол, но в 59-ата минута Родри оформи крайния резултат.

Така Сити събра 91 точки и завоюва десета шампионска титла в историята си. Арсенал остана втори с 89 точки, а третата позиция е за Ливърпул с 82. Уест Хем завърши девети с 52 точки.

Gulliver/GettyImages
45 снимки

Срещата започна страхотно за домакините, като поведоха още във 2-ата минута. Фил Фодън получи пред наказателното поле и със страхотен удар в горния десен ъгъл не остави шансове на Алфонс Ареола.

В 6-ата минута шут на Кевин де Бройне от далечна дистанция не затрудни френския вратар на "чуковете". Девет минути след това Ареола отново трябваше да се намесва. Жереми Доку проби отляво, навлезе навътре и тества рефлекса на противниковия вратар с удар в далечния ъгъл, но стражът изби в корнер. Малко след това отново Ареола се намеси след шут на Доку в близкия ъгъл.

Натискът на "гражданите" продължи и минута след това Кевин де Бройне се пребори за топката до аутлинията и подаде към Родри. Испанецът овладя и нанесе силен удар, който премина покрай вратата.

В 18-ата минута Сити стигна до втори гол. Йошко Гвардиол пое труден пас в средата на терена и подаде кън Доку отляво. Белгиецът напредна и с успореден пас намери Фодън на точката за изпълнение на дузпа. Англичанинът с прецизен удар в средата на вратата вкара за 2:0.

В 23-ата минута Ерлинг Халанд направи огромен пропуск. Де Бройне центрира към далечната греда за Рубен Диаш. Португалецът продължи към норвежеца, който от движение от няколко метра не успя да уцели топката и да я прати в опразнената вратата. Малко след това Ареола спаси мощен щут на Фодън от над 20 метра.

Манчестър Сити продължи да бъде изключително опасен в атака. В 27-ата минута Ареола с върха на пръстите си изби страхотен удар на Де Бройне от границата на наказателното поле. Гвардиол беше оставен непокрит при последния корнер и с глава от чиста позиция не успя да намери очертанията на вратата.

Едва след 35-ата минута Уест Хем погледнаха по-смело към вратата на Сити. Мохамед Кудус получи в наказателното поле, обърна се и нанесе удар, с който Ортега се справи.

В 43-ата минута "чуковете" се върнаха в мача с фамозен гол. След центриране от корнер Аарън Кресуел игра с глава на далечната греда. Топката се озова в Кудус, който успя да си я вдигне и със страхотна задна ножица реализира 2:1.

В продължението на първата част Жереми Доку се справи със съперник отляво, навлезе в наказателното поле и намери Халанд, а норвежецът от границата на вратарското поле прати топката над вратата.

Втората част започна с далечен шут на Де Бройне, но топката премина на метър-два покрай вратата. Малко след това удар на Фодън от около 20 метра профуча покрай вратата.

Успокоението за Сити дойде в 59-ата минута. Де Бройне проби отдясно и подаде към Бернардо Силва в наказателното поле. Португалецът върна към оставения непокрит Родри, който с шут от около 15 метра вкара за 3:1.

В 66-ата минута Ареола изби в корнер удар на Халад. След изпълнението на ъгловия удар Диаш отклони топката към норвежкия нападател, но той се размина с нея. Малко по-късно Фодън потърси хеттрик с шут от пряк свободен удар, но топката премина покрай вратата.

В 82-ата минута пореден пробив на Доку завърши с удар към близкия ъгъл, който след рикошет в крака на Владимир Цуфал премина опасно покрай вратата и излезе в корнер. Две минути по-късно Халанд не успя да засече безупречно центриране на Де Бройне и отигра топката с рамото си, а кълбото премина покрай вратата.

В 88-ата минута Уест Хем прати топката във вратата на Сити за втори път, но попадението беше отменено. След центриране в наказателното поле Томас Соучек засече във вратата, но го направи с ръка и голът не беше признат.

Ман Сити - Уест Хем 3:1

1:0 Фил Фодън (2)

2:0 Фил Фодън (18)

2:1 Мохамед Кудус (43)

3:1 Родри (59)

Ман Сити: Щефан Ортега, Кайл Уокър, Рубен Диаш, Мануел Аканджи, Йошко Гвардиол, Родри, Бернардо Силва, Кевин де Бройне, Жереми Доку, Фил Фодън, Ерлинг Халанд

Уест Хем: Алфонс Ареола, Курт Зума, Константинос Мавропанос, Аарън Кресуел, Емерсон, Владимир Цуфал, Томаш Сучек, Джеймс Уорд-Праус, Лукас Пакета, Мохамед Кудус, Михаил Антонио