Месец април 2013 година бе горещ за българския футбол. И 30-те дни бяха изпълнени със скандали. Левски и Лудогорец се захапаха по върховете, като се стигна до преки нападки между Иво Тонев и Тодор Батков от една страна и Кирил Домусчиев от друга. Двата отбора вървяха ръка за ръка в борбата за титлата, а надцакването бе ожесточено. Една грешна стъпка на Левски в Гоце Делчев коства главата на Илиан Илиев, който бе сменен с Николай Митов. Съдийската комисия бе поставена под обстрел заради някои меко казано дискусионни решения на арбитрите в решаващите напечени мачове.

Двубоите, около които през април напрежението бе най-голямо, са: Ботев Враца – ЦСКА (3:4), Лудогорец – Литекс (0:0), ЦСКА – Лудогорец (0:0), Левски – Локо Сф (2:1), Пирин Гоце Делчев – Левски (1:1), Литекс – Левски (1:2), Левски – ЦСКА (2:1). ЦСКА и Лудогорец не впечатлиха в сблъсъка помежду си. За сметка на това Левски удари драматично ЦСКА във Вечното дерби. Победата още повече стимулира „сините” в борбата за титлата. Тези сблъсъци предизвикаха реакциите на Христо Стоичков, Кирил Домусчиев, Тодор Батков, Иво Тонев, Никола Джугански и още, и още.

Типично по български, скандалите, разправиите и напрежението взеха връх. Колкото повече приближаваше края на сезона, толкова повече загрубяваше играта. На европейската футболна сцена Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд сразиха Барселона и Реал Мадрид. Двата германски отбора бяха безапелационни срещу своите съперници. Байерн скри топката на смятания за хегемон отбор на Барселона, докато Реал Мадрид не успя да спре Роберт Левандовски.

Април 2013 година  скандали, оставка, сеч на съдии

източник: Gulliver/Getty Images, LAP.bg, БГНЕС

Съдиите в центъра на вниманието – скандали, отстранявания, оставка

Многото възлови мачове през април увеличиха неимоверно много напрежението върху съдиите. Техните грешки излязоха на преден план. Април може да бъде определен като месеца от годината, в който имаше най-мног сеч на съдии. Паднаха неколцина.

За има-няма един месец изгоряха опитни и познати рефери като Ахмед Ахмед, Ивайло Стоянов, Стефан Спасов и Николай Йорданов. Изгоряха, но не за да светят, а паднаха жертва на футболните боричкания и на собствените си страхове и грехове. Борбата за титлата и равностойното първенство породиха голямото напрежение, както по горните, така и по долните етажи на футбола. Малко са мачовете, които можем да наречем „протоколни“. Преплитането на интереси води до това, че сетивата са изострени, а всяка една сериозна съдийска грешка накланяше везните нечестно в една или друга посока, а това може да се окаже фатално за потърпевшия. Епидемията от съдийски гафове стана безпрецедентна, а сгъстеният цикъл от срещи само мултиплицира напрежението и грешките.

Та така си заминаха и Ахмед, и Пастата и Сватбата.

Дори шефът на съдийската комисия Никола Джугански призна, че веднага след мача ЦСКА – Локо Сф за Купата на България е изразил готовност пред президента на БФС Боби Михайлов да напусне поста си. Михайлов обаче отклонил това желание на съдийския началник.

Президентът на Славия Венцислав Стефанов направи дисекция на съдиите в България, която ще бъде помнена дълго време. „Грешките се допускат, но е човешко да се сбърка. Лошото е, когато нещата стават, като с Дюран Дюран. Аз за него отдавна предупреждавах, че е услужлив и винаги щом му поискаш услуга, той веднага застава на колене“, коментира Стефанов. „Има и други услужливи съдии. Не знам защо шуменският (б.р. Станислав Тодоров) е определен за международен съдия. Освен, че е услужлив, той е и много нагъл, в пълния смисъл на думата нагъл“, добави босът на „белите“. „Дано Таско Тасков си вземе бележка. Той е млад и много кадърен съдия, но ориентацията му към Разград е толкова очевадна,че... Дано има предвид всички тези неща и не се случват подобни работи.“ „Аз лично много съжалявам затова, което се случи с Ботев Враца на мача с ЦСКА. Момчетата играха много мъжки и много се бореха, но съм съгласен с това, което отсъди Александър Костадинов. Коце Стоянов не можеше да знае дали топката влиза във вратата или излиза навън. Големият съдия се изгражда с много мачове и много опит. Аз мисля, че от младите съдии има кадърни момчета. Между по-младите и кадърни има бъдеще.“ „И аз искам купата. Всички искаме купата. Всичко зависи от футболистите. Невъзможно е футболистите да играят немотивирани в мачовете от първенството.

В историята остава и невероятното изпълнение на бившия треньор на Ботев Враца Тони Здраков. Той бе изгонен от главния съдия Александър Костадинов, след като протестира бурно срещу решението му да отсъди дузпа за ЦСКА и да отстрани Николай Маринов от игра. Минути по-рано в аналогична ситуация реферът вдигна само жълт картон на Костадин Стоянов от „армейците“, който по същия начин спря с ръка удар, който влизаше в празната врата. Тони Здравков взе падналите от джоба на съдията картони и ги скъса демонстративно, след което ги хвърли.

Изобщо съдиите през април бяха подложени на артилерийски огън от всички страни, но и те не успяха да си помогнат сами, а допълнително нажежиха напрежението с изключително спортни и тенденциозни решения.

Април 2013 година  скандали, оставка, сеч на съдии

източник: Gulliver/Getty Images, LAP.bg, БГНЕС

Битката Левски – Лудогорец се премести извън футболния терен

Нападките и напрежението между основните съперници за титлата в А група Левски и Лудогорец се премести извън футболния терен. Стигна се до там, че Тодор Батков, Иво Тонев и Кирил Домусчиев се захапаха ожесточено. Батков и Тонев от една страна и Домусчиев от друга извадиха торбата с компромати и обвинения.

През април възелът около борбата за титлата и купата бе максимално заплетен, а заканите бяха безмилостни, към съдии, към съперници. Имаше дори заплахи за изваждане на някои отбори от групата. На главните герои не им издържаха нервите.

Да, забавляваха аудиторията с лафове и изказвания, но дотук приключваше забавлението.

Собственикът на Лудогорец Кирил Домусчиев заяви, че от Левски са обещали премии от по 7 хиляди лева на играчите на Миньор Перник, ако успеят да спрат Лудогорец. Домусчиев обяви, че изпълнителният директор на Левски Иво Тонев влияе на футбола. Той също така се закани да извади отбора на Лудогорец от А група.

Изпълнителният директор на Левски Иво Тонев отговори на обвиненията на собственика на Лудогорец Кирил Домусчиев. Тонев бе категоричен, тимът му до този момент е играл феърплей, въпреки нападките към клуба от „Герена“. Шефът на „сините” се защити и каза, че никога по никакъв начин не е разговарял със съдии.

Президентът на Левски, Тодор Батков също заяви, че никой от клуба нито влияе на съдии, нито предлага премии на други отбори. Батков се застъпи за своя изпълнителен директор Иво Тонев, който бе обвинен от собственика на Лудогорец Кирил Домусчиев, че купува съдии.

В крайна сметка въпреки избухванията на водещите фактори в Левски и Лудогорец напрежението между двата отбора не спадна до последния кръг, в който бе определен шампионът.

Април 2013 година  скандали, оставка, сеч на съдии

източник: Gulliver/Getty Images, LAP.bg, БГНЕС

Илиан Илиев – поредният наставник, който попадна в гробницата за треньори - Левски

През април Левски се провали при гостуването си на Пирин Гоце Делчев и това доведе до уволнението на Илиан Илиев. На негово място бе назначен Николай Митов, който през май бе на минути от това да се превърне в герой за Левски, но в крайна сметка „сините” не спечелиха нито купата, нито титлата.

Илиан Илиев се превърна в поредната треньорска жертва на „Герена“. В месеците на „Георги Аспарухов“ треньорът работеше достойно и няма от какво да се срамува. Остави Левски на две точки от първото място и полуфиналист в турнира за купата Специалистът от Варна имаше своите прилични моменти. В края на есента Левски играеше сносно, но стартът на пролетния дял бе пълен провал. Илиан не овладя кризата, но в интерес на истината не се намериха и много хора, които да му помогнат. Не го направиха футболистите, не го сториха и останалите в клуба.

Направената треньорска рокада подейства положително на Левски, който успя да спечели дербито срещу ЦСКА и да се класира за финала за Купата на България. „Сините” дори бяха на 90 минути от спечелването на титлата, но се провалиха.

Финалът за Купата – Левски - Берое

Някак си между другото минаха полуфиналите за Купата на България. Те останаха в сянката на голямото съревнование между Левски и Лудогорец. Берое развали стогодишнината на Славия и се класира за финала, а Левски не срещна сериозни затруднения срещу Локомотив София и също взе билет за двубоя на стадиона в град Ловеч.

Април 2013 година  скандали, оставка, сеч на съдии

източник: Gulliver/Getty Images, LAP.bg, БГНЕС

Шампионска лига – Байерн и Борусия Дортмунд изнесоха открит урок на Барселона и Реал Мадрид

В Шампионската лига през април господстваха германските отбори – Байерн Мюнхен и Борусия Дортмунд. Барселона и Реал Мадрид обратно на очакванията играха поддържаща роля и то много посредствено. Байерн и Борусия демонстрираха супер класа и закономерно стигнаха до финала на „Уембли”.

Баварците се подиграха с Барселона. Каталунците не изглеждаха на себе си. Барса имаше много проблеми с контузени играчи, а липсата на Масчерано, Пуйол и най-вече на Меси се оказа решаваща. Аржентинецът бе рискуван, но определено си личеше, че не бе на 100% готов за мачовете с Байерн. Германският гранд смаза като машина своя съперник и в двете срещи, въпреки че в първата остана горчивият вкус на поредните слаби съдийски решения. Байерн загатна още срещу Барселона сериозните си претенции да се качи на европейския футболен връх. Байерн разби Барселона и то по повече от категоричен начин. Доминацията на баварците остави много въпроси относно развитието на каталунците.

Април 2013 година  скандали, оставка, сеч на съдии

източник: Gulliver/Getty Images, LAP.bg, БГНЕС

В другия сблъсък, Борусия Дортмунд благодарение най-вече на Марио Гьотце, Роберт Левандовски и Марко Ройс, не дадоха никакъв шанс на Реал Мадрид и Кристиано Роналдо. Левандовски остави в своята сянка португалската мегазвезда. Полякът вкара и четирите гола за Борусия Дортмунд при победата с 4:1. Борусия показа, че не са необходими много финансови средства, за да играеш красив и ефективен футбол. Старши треньорът Юрген Клоп показа, че е един от водещите специалисти и тотално надигра Жозе Моуриньо в прекия сблъсък между двамата.

Април 2013 година  скандали, оставка, сеч на съдии

източник: Gulliver/Getty Images, LAP.bg, БГНЕС

Луис Суарес – канибалът

Нападателят на Ливърпул Луис Суарес определено е един от големите нападатели. Уругваецът обаче е доста сложен характер и трудно успява да сдържа нервите си. Суарес стига и до крайности, които само влошават реномето му. През април 2013 година, нападателят на Ливърпул показа едно от черните си лица – това на канибал.

При равенството 2:2 между Ливърпул и Челси на „Анфийлд“ - което уругваецът подпечати с гол в 7-ата минута на добавеното време - „седмицата“ на мърсисайдци буквално захапа Бранислав Иванович. В средата на второто полувреме Суарес получи топката в наказателното поле на противника и направи неуспешен опит да премине покрай защитника. Иванович обаче се справи, което предизвика остра реакция от страна на южноамериканеца. Той хвана сърбина за ръката и го ухапа в областта на лакътя. Иванович веднага се обърна към съдията Кевин Френд, като искаше картон за Суарес, но инцидентът явно бе убягнал от очите на рефера, който дори не отсъди нарушение.

Това не е първият подобен случай в кариерата на Сураес, който през 2010 година, като футболист на Аякс, захапа по рамото полузащитника на ПСВ Айндховен Отман Бакал.

В крайна сметка Футболната асоциация на Англия наказа Суарес за 10 мача.

Суарес е великолепен футболист, но само толкова.