Сърбия се класира за полуфиналите на Световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините за трети път в последните четири издания на шампионата.

Сърбите надиграха Литва с 87:68 (24:25, 25:13, 24:17, 14:13) в първия четвъртфинал в Манила и при победи на Канада и САЩ в следващите четвъртфинали, ще си гарантира място за Олимпийските игри в Париж догодина. На полуфиналите Сърбия ще играе срещу победителя от мача между Словения и Канада утре. Тимът достигна до полуфиналите и през 2010 година, пред 2014-а игра финал, а през 2019 година в Китай завърши на пето място.

Отборът на Литва, който в неделя нанесе поражение на олимпийския шампион САЩ в груповата фаза, продължава битката за разпределение на местата от пето до осмо.

Снимки: Gulliver/GettyImages
100 снимки

Сърбия изоставаше с точка след първите 10 минути игра – 24:25, но след отлична защита и по-добра втора част поведе с 49:38 на почивката. Литва не успя да се противопостави и през второто полувреме, когато в един момент изоставаше с 25 точки.

Най-полезен за успеха на сръбския тим бе Богдан Богданович с 21 точки, 4 борби и 3 асистенции. Богданович е отбелязал поне една тройка във всеки от 23-те си мача на Световно първенство, изравнявайки рекордната серия на Кърк Пени в турнира в последните 30 години. Това бе и деветият му мач с 20 и повече точки от началото на последния шампионат пред 2019 година, а премина и границата от 400 точки, ставайки шестият играч с подобно постижение през този век.

Филип Петрушев реализира 17 точки и 6 борби, а 11 точки и 5 асистенции добави Стефан Йович.

За Литва Тадас Седекерскис завърши с 14 точки и 9 борби, Рокас Йокубайтис се отчете с 13 точки и 9 асистенции.

БТА / Автор: Кремена Младенова