В страхотен полуфинален сблъсък отборът на Сърбия победи Франция с 90:85 точки и се класира за финала на Световното първенство по баскетбол в Испания. Така Сърбия ще спори с големия фаворит САЩ за титлата на шампионата в неделя, а Франция ще излезе срещу Литва в събота в мача за бронзовите медали. Това е първо класиране на сръбския национален тим на финал на Световно първенство след 2002-а година, когато Югославия печели титлата в Индианаполис.

Двата отбора изиграха изключителен двубой с много интрига за зрителите особено в последната четвърт. Уникално първо полувреме изигра Милош Теодосич, който завърши с общо 24 точки, а Никола Батум от Франция почти обърна двубоя с 8 тройки и реализира общо 35 точки.

Първото полувреме бе изцяло за Сърбия след като водени от Милош Теодосич те започнаха много уверено и дръпнаха с 21:15 след първата четвърт. До почивката сърбите стреляха отлично и увеличиха аванса си до 46732 след 20 минути игра. Плеймейкърът на Сърбия Теодосич вече имаше 18 точки в актива си, след като реализира 3 от 4-те си опита от тройката.

Отново Сърбия бе по-стабилният тим на паркета в Мадрид в третата четвърт, като задържаха преднината си и преди четвъртата част водеха с 61:46 точки. Франция тръгна на щурм в началото на последната четвърт с по-агресивна защита и най-вече благодарение на усилията на Никола Батум, който с 20-ата си точка намали на 10 точки пасива на своите при 51:61.

Повече от две минути без кош увеличиха напрежението в сръбския лагер. Две поредни тройки за французите намалиха разликата на 6 точки. Мирослав Радулица вкара уникален кош без да гледа към коша, а нова тройка на Франция свали аванса на Сърбия до 4 точки – 61:65 в средата на частта. „Петлите“ продължиха да натискат и шестата тройка на Батум направиха резултата 66:72 само 3 минути преди сирената.

Стефан Маркович получи петото си лично нарушение, а двата тима си размениха по една тройка до 71:77 точки. Нова тройка на Франция дело на Борис Диау завърза още повече мача при 74:78 точки. Богданович реализира, но още една тройка на французите доведе резултата до 79:82 само минута преди края. При 81:84 точки Милош Теодосич пропусна, а Томас Йортел бе фаулиран 17 секунди преди сирената. Той вкара единия наказателен удар и последва фаул срещу Никола Калинич, който реализира и двата изстрела до 82:86.

При последвалата атака французите пропуснаха, а Неманя Биелица бе фаулиран 7.3 секунди преди края. Биелица бе точен на два пъти, а Никола Батум отговори със светкавична тройка и направи изоставането на своя тим само 3 точки - 85:88 точки. Нарушение за части от секундата изпрати Марко Симонович на наказателната линия при оставаща точно 1 секунда. Симонович вкара и двата и подпечата успеха на Сърбия и класирането на отбора на големия финал.