Италия се класира за четвъртфиналите на Световното първенство по баскетбол за мъже в Япония, Индонезия и Филипините. За първи път от 25 години Италия достига до тази фаза на подобен форум.

Италианците надиграха Пуерто Рико със 73:57 (25:15, 14:21, 12:11, 22:10) в последния си мач от група I в Манила от втората фаза на шампионата и с четвъртата си победа от пет срещи заслужиха място в топ 8. Техен съперник на четвъртфиналите ще бъде САЩ или Литва.

Стефано Тонут и Джампаоло Ричи отбелязаха по 15 точки за италианския състав, който доближи най-доброто си класиране на Световно първенство – шестата позиция от 1998 година. Тимът бе девети през 2006-а и десети през 2019-а. Симоне Фонтекио добави 12 точки и 12 борби за успеха срещу Пуерто Рико, който приключи с две три победи и две загуби.

Латвия също намери място сред четвъртфиналистите след победа над Бразилия със 104:84 (22:20, 23:22, 36:21, 23:21) в група L в Джакарта при дебюта си на Световно първенство за мъже. За латвийците успехът бе четвърти от пет двубоя. Андрейс Гражулис отбеляза 24 точки, 3 борби и 5 асистенции за Латвия, а Бруно Кабокло завърши с 20 точки и 7 борби за Бразилия, чийто тим завърши с актив 3-2.

В среща от група К в Окинава Пати Милс реализира 19 точки, 2 борби и 5 асистенции за победата на Австралия над Грузия 100:84 (23:17, 31:20, 25:30, 21:17). И двата тима вече бяха загубили шансове за влизане в топ 8. Бронзовият олимпийски медалист от Токио Австралия завърши с актив 3-2, но постигна основната си цел на първенство, печелейки квота за следващата Олимпиада в Париж. Гога Битадзе бе най-резултатен с 20 точки и 5 борби за грузинския отбор, който записа два успеха и общо три поражения.

Гърция отстъпи пред Черна гора с 69:73 (14:19, 16:17, 12:14, 27:23) в последния си мач от група J, допускайки трета загуба от пет срещи. Черна гора постигна третия си успех, но и двата отбора нямаха шансове за класиране на четвъртфиналите.

Никола Вучевич се отличи с 19 точки, 7 борби и 2 асистенции за черногорците, които са сред съперниците на България в квалификациите за Евробаскет 2025, а за Гърция с 16 точки се отчете Йоанис Папапетру.

По-късно ще бъдат определени и последните два отбора на четвъртфиналите, като Сърбия играе срещу Доминиканска република в група I, Испания срещу Канада в група L. Последните си срещи от втората групова фаза на шампионата изиграят и САЩ срещу Литва в група J, както и Германия срещу Словения в група К./ БТА