Тимът на САЩ спечели четвърта поредна титла на Световното първенство по баскетбол за жени, побеждавайки Китай с 83:61 (18:13, 25:20, 25:14, 15:14) във финала, игран в Сидни. Ейджа Уилсън реализира 19 точки и 5 борби, а Келси Плъм добави 17 точки и 3 асистенции за успеха на американките, чийто отбор натрупа историческите 11 трофеи.

Победата над състава на Китай бе най-голямата във финал, подобрявайки предишните победи на САЩ с по 20 точки. Освен това успехът бе 30-и пореден за САЩ на световни първенства, като тимът няма поражение от загубения полуфинал през 2006-а от Русия. Рекордът за най-много поредни победи се държи от СССР – 56 в периода 1959-1986 година.

История, която започна с легендите Сю Бърд и Диана Таураси, продължи с Уилсън и Бриана Стюарт, а най-възрастната състезателка в настоящия отбор на САЩ е едва 30-годишната Алиша Томас, което предвещава също толкова успешно бъдеще за състава.

Американките завършиха Световното първенство с 8 поредни успеха, записвайки средно 98,8 точки и победи със средно 40,8 точки разлика. Финалният двубой срещу Китай се игра пред 16 хиляди души, с което бе подобрен рекордът за най-голяма посещаемост на мач от шампионатите при жените от 1953-а в Чили.

Китайските баскетболистки се доближиха до 28:33 към края на втората четвърт, но на почивката вече изоставаха с 33:43. След още по-силна трета част тимът на САЩ поведе с 68:47 преди заключителния период. За отбора на Китай това бе първи медал от 1994 година насам.

Юежу Ли бе най-полезна за вицешампионките с 19 точки и 12 борби, а Тунтун У добави 13 точки и 3 асистенции преди да контузи коляното си в четвъртата част.

Gulliver/GettyImages
97 снимки

Домакините от Австралия спечелиха бронзовите медали след успех над Канада с 95:65 (27:21, 24:22, 20:11, 24:11) в срещата за третата позиция по-рано на шампионата. Легендата на австралийския тим Лорън Джаксън реализира 30 точки и овладя 7 борби за победата, завършвайки впечатляващата си международна кариера с изравнен рекорд за най-много изиграни мачове на световни първенства. Толкова срещи има и бразилката Жанет Аркайн.

Това бе 43-и двубой за 41-годишната Джаксън на шампионатите при петото й участие, а последното беше през 2010-а. Тя се завърна в националния тим на Австралия след като се бе отказала през 2016-а заради натрупалите се контузии и спечели трети бронзов медал, а има и злато от 2006 година.

„В този тим е събрана най-добрата група от момичета. Забавлявах се страхотно. Това е най-хубавото ми приключение в спорта“, коментира Лорън Джаксън, която бе обявила в социалните мрежи, че това ще бъде последният й мач с екипа на Австралия.

Стеф Талбот добави 16 точки, 8 борби и 8 асистенции.

За Канада Киа Нърс завърши с 19 точки и 3 асистенции в двубоя, отбелязвайки 17 точки още през първото полувреме.

Австралийките поведоха с 51:43 на почивката, а преди последната част резултатът бе 71:54. Тимът на Канада се бореше за първи медал от 1986-а насам, когато спечели бронз.

Генералният секретар на ФИБА Андреас Загклис изрази задоволството си, че половината от официалните лица на първенството са били жени, както и пет от 12-те старши треньори. Сред комисарите бе и българката Сандра Велчева-Хънт.