Отборът на Ботев Пловдив постигна така жадуваната победа над ЦСКА в последен мач за двата тима от 22-ия кръг на редовния сезон в А група. „Канрчетата“ надделяха над столичани с 2:0 след голове на Милен Гамаков и Лъчезар Балтанов.

С победата си днес Ботев си извоюва място в първата шестица на първенството за сметка на Левски, който ще продължи в плейофите в долната половина на таблицата.

>Вчера „сините“ бяха категорични срещу Марек, побеждавайки с 4:0 на „Георги Аспарухов“, но с днешния си успех, Ботев изпревари „сините“ с две точки в класирането. „Червените“ пък остават на второто място в подреждането, но вече на три точки от шампиона Лудогорец, който също записа успех в своя двубой срещу Славия.

Така до края на сезона родния футболен фен няма да има възможността да наблюдава повече „вечното дерби“ между ЦСКА и Левски, както и „битката за Пловдив“ между Ботев и Локомотив.

Наставникът на домакините Петър Пенчев предприе интересен ход, разменяйки местата на Иван Цветков и Момчил Цветанов. Ветеранът Цветков започна мача по дясното крило, докато Цветанов зае мястото му на върха на атаката на „канарчетата“. В редиците на „червените“ пък се завърнаха Луис Соарес и Апостол Попов, като първият започна срещата като титуляр.

Очаквано мачът в Коматево започна с домакински натиск, като футболистите на Ботев взеха инициативата веднага след първия съдийски сигнал. В първите няколко минути двубоят се води предимно в половината на гостите от София, въпреки че чистите положения пред вратата на Дивиш Липсваха.

В 9-ата минута дойде първата по-интересна ситуация в мача. След центриране от корнер пред вратата на ЦСКА и последвалото разиграване, топката попадна в Йордан Христов, който стреля незабавно, но прати коженото кълбо над вратата.

Няколко минути по-късно „червените“ имаха възможност да сътворят нещо опасно пред вратата на домакините, но Стефан Николич игра опасно и изрита в главата Даниел Златков, за което нападателят логично получи жълт картон.

В 18-ата минута груба грешка на Денис Причиненко позволи на Ботев да стигне до свободен удар в близост до вратата на гостите. Защитникът изпусна Момчил Цветанов и се наложи да го спира непозволено с ръце. Именно след изпълнението на фаула, Ботев успя да се възползва максимално и да отбележи така жадувания гол.

Иван Цветков центрира към далечната греда, където цели трима играчи в „жълто-черни“ екипи бяха оставени непокрити. Лъчо Балтанов успя да отиграе топката, която попадна при Даниел Златков на аутлинията. Защитникът овладя и центрира остро в малкия пеналт, където Милен Гамаков с глава стреля неспасяемо в горния десен ъгъл на вратата, бранена от Дивиш.

ЦСКА трудно успя да отговори след полученото попадение, а домакините продължиха да атакуват по-опасно. В 31-ата минута Венцислав Василев имаше възможност да стреля към вратата на Ботев, но прати топката в аут.

Домакините нанесоха своя решителен удар в 39-ата минута. След висока топка, центрирана в половината на ЦСКА, Стивън Сънди сгреши фатално, след като не успя да овладее и позволи на Лъчезар Балтанов да му отнеме топката. Халфът на „канарчетата“ пое и навлезе мощно отдясно и след като се освободи от Сънди, стреля покрай вратаря на „червените“.

Проблемите за Стойчо Младенов и щаба му продължиха с пълна сила. Централният защитник на тима Александър Тунчев получи травма и трябваше да бъде заменен от Марин Оршулич.

На почивката в редиците на гостите бе извършена още една смяна, като от игра излезе дефанзивният полузащитник Марио Бъркляча, а на негово място се появи нападателят Орелиен Жоаким.

Първата опасност през втората част отново дойде пред вратата на ЦСКА. След центриране от корнер, Пламен Николов успя да стреля от близко разстояние, но неточно. „Червените“ отговориха с два далечни удара на Соарес и Сънди, които минаха далеч от целта.