Световният шампион Полша стартира с победа защитата на титлата си на провеждащото се в Италия и България Световно първенство по волейбол за мъже. Полските национали надделяха над Куба с 3:1 гейма /18:25, 19:25, 25:21, 14:25/, като срещнаха трудности единствено в третия гейм.

Световните шампиони започнаха отлично срещата, поведоха с 3 точки още в началото, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:3 за Полша. Сервизът на поляците бе на ниво и максимално затрудняваха посрещането на кубинците. Полша показа и страхотна игра на блокада и започна да трупа преднина, която при второто техническо прекъсване вече бе 8 точки 16:8. До края на първата част, независимо че изпуснаха един гейм бол, поляците спечелиха я без никакви проблеми с 25:18.

Втората част започна по-равностойно и резултатът бе изравняван три пъти. След 4:4 поляците направиха серия от четири точки и поведоха с 8:4 при техническото прекъсване, като отново най-силното им оръжие бе блокадата. Световните шампиони успяваха да поддържат преднината си и при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:12 в тяхна полза. До края на гейма отново поляците доминираха и го затвориха след успешна атака на Михал Кубяк с 25:19.

В началото на третия гейм кубинците поведоха с 3:0 с голяма доза късмет при две от точките. Благодарение на атаката и блокадата си Полша веднага отвърна с 6 поредни точки и поведе с точки при 6:3, но след грешки на световните шампиони Куба изравни при 6:6. Последва още едно равенство, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:7 за символичните домакини. След прекъсването последваха две изравнявания на резултата, след които Полша поведе с 2 точки при 11:9. Кубинците отвърнаха с три поредни точки и отново поведоха при 12:11. След нови 4 изравнявания на резултата, а второто прекъсване бе при 16:15 за поляците. Кубинците веднага изравниха, а след две страхотни атаки поведоха с 2 точки при 18:16, а малко по-късно и с 3 точки - 20:17. Куба показа страхотна игра в края на гейма, пропусна един гейм бол, но успя да спечели третата част с 25:21.

В началото на четвъртата част кубинците показаха коренно различна игра от първите две части. Те поведоха с 4:1, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:4 в тяхна полза. Поляците успяха да изравнят при 9:9. След още едно равенство и след грешки на кубинците и три страхотни блокади Полша поведе с 6 точки при второто техническо прекъсване 16:10. До края на четвъртата част Полша бе безпощадна и безгрешна, кубинците не успяха да повторят играта си от предишната част, и световните шампиони спечелиха гейма с 25:14 и съответно мача с 3:1.

След изиграването на първите три мача в групата България, Иран и Полша са с по една победа, а отборите на Финландия, Пуерто Рико и Куба - с по една загуба. След изиграните срещи единствено тимовете на България и Иран нямат загубен гейм.

Срещите от групата продължават утре. От 17.00 часа играят Пуерто Рико и Полша, а от 20.30 часа България излиза срещу тима на Иран./БТА