Финландия спечели първа победа в група D на Световното първенство по волейбол, което се провежда в Италия и България. В зала "Конгресна" във Варна скандинавците надделяха на тима на Куба с 3:1.

Кубинците започнаха страхотно срещата. След едно равенство в началото на първия гейм, с отлична игра в атака и защита те започнаха да трупат преднина, която достигна до 5 точки при 7:2, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:3 за Куба. След прекъсването латиноамериканците започнаха да допускат много грешки. Финландците показаха друго лице, заиграха доста по-добре и изравниха при 10:10. Куба отново успя да дръпне с 3 точки преднина при 13:10, но след 14:11 скандинавците реализираха 5 поредни точки и водеха при второто техническо прекъсване с 16:14. Кубинците изравниха при 16:16, но символичните домакини, след отлична игра на мрежата и ас, реализираха 4 поредни точки и поведоха с 20:16. До края на гейма финландците бяха безупречни и след като пропуснаха един геймбол взеха първата част с 25:19.

Финландия продължи с добрата си игра и през втората част и набързо поведе с 5:2, но допусна изравняване при 6:6. След две грешки на кубинските волейболисти при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:6 за скандинавците. Заради грешки на Финландия Куба изравни при 9:9, но последва страхотна игра на символичните домакини, които след страхотни атаки и две грешки на кубинците при второто техническо прекъсване водеха с 16:11. До края на втората част финландците, независимо че позволиха на Куба да стопи част от пасива си, спечелиха безпроблемно гейма с 25:19.

В началото на третия гейм кубинците показаха по-добра игра и поведоха със 7:4, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:5 в тяхна полза. Куба поведе с 4 точки при 13:9 и запази тази разлика до второто техническо прекъсване 16:12. С отличната си игра през третата част кубинците успяха да поведат със 7 точки при 19:12. Финландците успяха да намалят част от изоставането си, но Куба успя да затвори гейма с 25:20 и намали резултата на 1:2.

Играта в началото на четвъртата част бе равностойна и резултатът бе изравняван 4 пъти, след което Финландия поведе с 3 точки при 7:4, а при първото техническо прекъсване водеше с 8:5. Последва страхотна серия на Финландия от 7 поредни точки и преднината им набъбна до 10 точки - 15:5. При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:6 за скандинавците. До края на гейма Финландия не остави шансове на Куба и спечели гейма с 25:16 и съответно мача с 3:1.

В класирането в групата лидери са Полша и Иран с по 6 точки от две победи в два мача и геймово съотношение 6:1, пред България /4:3 гейма/ и Финландия /3:4/ с по 3 точки от 2 мача, Куба има 0 точки от 2 мача и геймово съотношение 2:6, а последен е тимът на Пуерто Рико без точка след 2 загуби от 2 мача и без спечелен гейм.

По-късно от 20.30 часа е втората среща от програмата за деня между отборите на България и Пуерто Рико./БТА