С вой на сирени точно в 12.00 ч. беше отбелязана 136-тата годишнина от гибелта на Христо Ботев. По традиция всяка година сирените оповестяват в продължение на две минути отдаването на почит към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България.

Единствено в Перник днес не се чуха сирени. Задействането на сиренната система на територията на областта беше отменено по искане на областния управител на Перник Иво Петров и на кмета на общината Росица Янакиева. Те поискаха мярката във връзка със земетресението и последващите трусове в края на май.

С всенародно поклонение на връх Околчица беше отбелязана годишнината от подвига на Ботев и неговата чета. Поклонението започна в 11.00 ч. с възстановка на последния бой на четата, представена от Национално дружество „Традиция”.

Молебен за България отслужи от Негово Високопреосвещенство Врачанския Митрополит Калиник. Актьорът Борислав Борисов изпълни Ботево стихотворение. Бяха поднесени венци и цветя пред паметника на връх Околчица, а в параклиса на върха бе отслужен „Трисагиум” - църковно служение за загиналите за свободата на България. За първи път беше организирана и дневна заря.

В похода към връх Околчица (на снимката в текста) се включи и вътрешният министър Цветан Цветанов.

В София имаше тържествена церемония при паметника на поета в Борисовата градина. В нея участваха вокална формация „Юлангело” с диригент Йосиф Герджиков и хор „България” с диригент Валентин Бобевски. Водещ беше актрисата Красимира Кузманова. Столичният кмет Йорданка Фандъкова поднесе цветя на паметника на поета-революционер.

Българите в Украйна също ще почетат Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. С поклонение и поднасяне на цветя пред паметника на Ботев на Прохоровския площад в Одеса българската общност ще отбележи годишнината. Паметникът на великия поет и революционер в Одеса бе открит по инициатива на Конгреса на българите в Украйна през 2009 г. Негов архитект е Владимир Глазърин, а скулптор - Таисия Судбина, отбелязват инициаторите на проявата.

2 юни се отбелязва от 1901 г., когато на тържествата на връх Вола присъстват и живи Ботеви четници. 

В годините се правят промени в наименованието на деня. От 1953 до 1988 г. 2 юни се отбелязва като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма, и в Отечествената война. През следващите две години (от 1988 до 1990 г.) се организират чествания за Деня на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, а от 1991 до 1993 г. се отбелязва Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България. 

Настоящата формулировка е дадена на 31 май 1993 г. с решение на Министерския съвет. За първи път сигнал за едноминутно мълчание в цялата страна е даден през 1948 г.