8 февруари е обявен за ден на национален траур заради трагичната гибел на български граждани при наводнението в хасковското село Бисер. През целия ден националният флаг на държавните институции ще бъде свален наполовина. Планираните тържества се отменят, а при невъзможност те следва да започнат с минута мълчание или слово в памет на жертвите. Скъсана стена на язовир „Иваново" потопи в понеделник сутринта харманлийското село Бисер, в което живеят над 800 души. Още няколко села в района бяха засегнати от водната стихия. По последни данни осем души са загинали, а двама се издирват.
Тежка остава ситуацията в харманлийското село Бисер, където водната стихия взе четири жертви, а двама са в неизвестност. Спасителната операция там започна в понеделник и продължи през целия вчерашен ден. Измръзналите хора се евакуираха в болницата в Харманли, а жителите на селото си помагаха с каквото можеха. В Бисер беше изпратена храна, а църквата и болницата събираха дрехи, обувки и покъщнина. Критичната обстановка в селото отмина, но щетите за хората там са големи.
Ден на национален траур в съвременната българска история се обявява от правителството заради големи човешки трагедии и в памет на жертвите от тях. Това е 15-ият ден на траур, обявен от правителството на страната, след 1990 г., когато на Коледа почетохме удавените 10 военнослужещи в река Върбица (край Момчилград) по време на учение.
Пет години по-късно беше обявен ден на траур в памет на 14 загинали войници от Транспортните войски при катастрофа на околовръстното шосе на София на 11 август. Ден на траур беше обявен и на 2 септември 1997 г. - в памет на загиналите 11 миньори от експлозията на 1 септември същата година в мини Бобов дол. Два бяха траурните дни през 2001 г. Един на 13 септември, в памет на жертвите от терористичните атентати от 11 септември 2001 г. Траурен ден по същия повод бе обявен в повечето страни по света. На 23 декември същата година почетохме и паметта на загиналите (два дни по-рано) седем деца от смачкване и задушаване от тълпата в столичната дискотека „Индиго". 30 декември 2003 г. - ден на траур беше обявен в памет на петима загинали военнослужещи при атентата срещу българската база в Кербала, Ирак, на 27 декември същата година. 8 април 2004 г. отново имаше ден на траур - в памет на 12 загинали деца от Свищов при падане на автобус в река Лим (Черна гора) на 4 април с.г. Траур в памет на българските жертви обявяват българските градове Свищов и Смолян (откъдето са шофьорът и фирмата собственик на автобуса), и съседните на мястото на катастрофата градове - Биело поле (Черна гора) и Приеполе (Сърбия).
10 декември 2006 г. пък почетохме паметта на 18-те загинали в катастрофа край град Бяла на 7 декември. На 9 декември община Бяла обяви 5-дневен траур в памет на жертвите - всички от града. 5 март 2008 г. - ден на траур беше обявен в памет на деветима загинали пътници при пожар във влака София - Кардам от 28 февруари с. г. Община Шумен обявява траур на 4 март, а община Добрич също на 5 март. 2009 г. също беше траурна година. На 29 май почетохме паметта на 16 загинали при катастрофа в област Ямбол. В общината е обявен 3-дневен траур. Три месеца по-късно, на 7 септември, ден на траур беше обявен и в памет на 15-те загинали при потъване на туристически кораб в Охридското езеро.
На 18 април 2010 г. ден на траур бе обявен по повод трагичната смърт на президента на Република Полша Лех Качински, неговата съпруга и полската делегация край руския град Смоленск на 10 април същата година при самолетна катастрофа. Миналата година траурен за страната беше 16 юни, в памет на трагично загиналите осем души при катастрофа на автомагистрала „Тракия", станала на 15 юни.
Коментирай