Първенството през 2002 г. е необичайно. За първи път в историята ФИФА поверява домакинството на две държави - Южна Корея и Япония. Азиатските страни се справят блестящо с организацията. Големите тревоги в навечерието на шампионата са други. След терористичния акт в САЩ на 11 септември 2001 г. светът е друг. Голям форум като световното първенство е идеална възможност за "Ал Кайда" и други организации да напомнят за себе си. През 2004 г. пленени терористи признават, че наистина са разработвани планове за бомбени атаки по време на мондила в Япония и Южна Корея.

В предварителните групи голямата изненада поднася световният първенeц от 1998 г. Франция. Тимът на Роже Леме не успява да запише победа, нито пък да отбележи гол. Голям скандал избухва в двубоя между Бразилия и Турция. Отборът на Саньол Гюнеш показва добра игра и съвсем заслужено повежда в резултата с гол на Хасан Шаш. Бразилците успяват да изравнят чрез Роналдо, но изглежда, нямат сили да пробият за втори път стабилния вратар Реджбер. Четири минути преди края обаче се намесва корейският рефер Ким Юн Чжу, който свири дузпа за нарушение извън наказателното поле. На всичкото отгоре вдига червен картон на Алпай. Ривалдо е точен - 2:1, а безобразията на терена продължават. Бразилецът започва да бави играта и ядосаният Хакан Юнсал го замеря с топката. Въпреки че е ударен леко в крака, Ривалдо пада на земята и разиграва театър. Чжу гони и Юнсал.

Неприятно впечатление прави и мощната подкрепа на съдиите към домакините от Южна Корея. На 1/8-финалите срещу Италия в ролята на 12-ия играч влиза еквадорският рефер Байрон Морено. Той отменя два гола на адзурите заради съмнителни засади и гони несправедливо звездата на тима Тоти. Южна Корея побеждава със златен гол на Ан Чжун Хван. На Апенините е страшно. Италианската прокуратура завежда углавно дело срещу Морено, а телевизия RAI обявява, че ще съди ФИФА. Президентът на Перуджа Лучано Гаучи пък изхвърля от тима голмайстора за корейците Хван. В мача с Испания реферът отново отменя два гола във вратата на домакините. Европейските медии започват разследвания за заговор в полза на Южна Корея. Главните обвинения са към Сеп Блатер и корейски бизнесмени. Въпреки многобройните публикации доказателства не са събрани. В мач за третото място Турция побеждава Южна Корея с 3:2 и продължава традицията от последните първенства отбор от Балканите да завърша във финалната четворка. На финала за първи път в историята на световните първенства един срещу друг се изправят Бразилия и Германия. Европейците изглеждат обречени срещу Роналдо и Ривалдо. На практика двамата решават мача. Помага им вратарят Оливер Кан. В 67-ата минута Ривалдо стреля и германецът изпуска топката. За Роналдо не е проблем да я мушне в мрежата. Единадесет минути преди края Феномена довършва Германия с втори гол. Бразилия печели за пети път световната купа.

Голмайстор на турнира: Роналдо (Бразилия) – 8 гола

Състав на победителя Бразилия: Маркос; Лусио, Едмилсон, Роке Жуниор, Кафу (капитан), Жилберто Силва, Клеберсон, Роберто Карлуш, Роналдиньо, Ривалдо, Роналдо

Световен шампион  Бразилия

Вицешампион          Германия

Най-резултатен мач Германия-Саудитска Арабия 8:0 (Група Е)

Общо отбелязани гола         161

Голове средно на мач          2,52

Голмайстор   Роналдо (Бразилия) – 8 гола

Най-много голове в един мач        Педро Паулета (Португалия), Мирослав Клозе (Германия) – по 3

Най-посетен мач      69 029
Германия-Бразилия, Финал

Общо публика          2 705 197

Средно публика на мач       42 269

Дебютиращи страни                        Китай, Еквадор, Сенегал, Словения

Стадиони       Сеул, Дегу, Бусан, Инчеон, Улсан, Сувон, Куанджу, Чонджу, Теджън, Чеджу, Йокохама, Саитама, Екопа, Нагаи, Мияги, Оита, Ниигата, Кашима, Кобе, Сапоро

Група F          Швеция-Аржентина 1:1      12.06.2002      Мияги

Група F          Нигерия-Англия 0:0                        12.06.2002      Нагаи

Осминафинал           Швеция-Сенегал 1:2 (зл. гол)         16.06.2002      Оита

Осминафинал           Испания-Ирландия 1:1 (3:2 при дуз.)        16.06.2002      Сувон

Осминафинал           Мексико-САЩ 0:2               17.06.2002      Чонджу

Осминафинал           Бразилия-Белгия 2:0            17.06.2002      Кобе

Осминафинал           Япония-Турция 0:1              18.06.2002      Мияги

Осминафинал           Южна Корея-Италия 2:1 (зл. гол)  18.06.2002      Теджън

Четвъртфинал           Англия-Бразилия 1:2           21.06.2002      Екопа

Четвъртфинал           Германия-САЩ 1:0              21.06.2002      Улсан

Четвъртфинал           Испания-Южна Корея 0:0 (3:5 при дуз.)   22.06.2002      Куанджу

Четвъртфинал           Сенегал-Турция 0:1 (зл. гол)          22.06.2002      Нагаи

Полуфинал    Германия-Южна Корея 1:0 25.06.2002      Сеул

Полуфинал    Бразилия-Турция 1:0            26.06.2002      Саитама

3-4 място        Южна Корея-Турция 2:3     29.06.2002      Дегу

Финал              Германия-Бразилия 0:2        30.06.2002      Йокохама