120 минути не стигнаха на Сърбия и Шотландия да определят кой измежду тях ще завоюва последната квота за UEFA EURO 2020.

След като британците водеха до 90-ата минута след попадение на Раян Кристи, нападателят на Реал Мадрид Лука Йович сюрпризира гостите с изравнителен гол след ъглов удар в добавеното време.

При последвалите продължения двата отбора не намериха отново пътя към целта и логично се стигна до дузпи. Там по-съобразителни се оказаха шотландците, които надделяха с 5:4, след като последния наказателен удар, дело на Митрович бе париран от Маршал.

По този начин "гайдарите" се класират на Европейско първенство за първи път от 1996 година в Англия.

В петата минута Кристи опита центриране от левия фланг, но то попадна директно в ръцете на Райкович.

Шест минути след това Робъртсън изпълни пряк свободен удар, но той не затрудни стража на "плавите".

В 23-ата минута Митрович получи в наказателното поле с гръб към вратата и подаде на нахлуващия Лукич, който шутира без подготовка, но на сантиметри от лявата греда.

Макгин отправи привидно лек удар от близка дистанция в 32-ата минута, но Райкович първоначално изпусна топката и създаде известно напрежение, ала бързо поправи грешката си и улови.

В предпоследната минута на първата част Тадич изсипа коженото кълбо в пеналтерията от фаул, но то мина над всички и излезе в аут.

В 52-ата минута Макгрегър намери Кристи на дъгата на наказателното, той се завъртя и стреля с левия крак по земя, матирайки Райкович за 0:1.

В 64-ата минута Скот Мактомини засече с глава след ъглов удар, но в аут.

5 минути по-късно Макгрегър пробва късмета си с външен фалц, но встрани.

В ответната атака Милинкович-Савич се извиси над всички в наказателното поле и отправи топката в близкия ъгъл на Маршал, но извън очертанията.

Секунди след това вратарят на гостите изненадващо и неочаквано изведе Кристи зад защитата, той се забави и позволи да бъде обграден, но въпреки това се отскубна от опеката си и изтреля коженото кълбо по диагонала, но неточно.

В 77-ата минута Александър Митрович отклони топката с глава след центриране от десния фланг, но мерникът му изневери.

В 85-ата минута нападателят на Реал Мадрид Лука Йович засече центриране от лявото крило с глава, но за пореден път сръбският мерник тази вечер изневери на домакините.

В последната минута на редовното време Сърбия получи правото да изпълни корнер. След негово изпълнение Йович се оказа непокрит и разпечата вратата на Маршал за 1:1 с глава.

В 92-ата минута О'Донъл опита фалцов удар с десния крак, който се оказа доста доварен за Райкович, но все пак той успя да избие в ъглов удар. След него обаче не се стигна до нищо опасно.

В 99-ата минута зрелищна тупалка на Гудел бе отклонена с последни сили от Маршал.

В 103-ата минута сърбите отново удариха на камък, след като шут на Катай профуча край лявата греда на Маршал.

В 121-ата минута Младенович центрира от корнер, но защитата се справи. Веднага след това Антонио Матеус Лаос свири последния съдийски сигнал, който значи само едно - дузпи!

Статистика от Сърбия Шотландия

източник: Sofa Score

Първи изпълняваха шотландците. Зад топката застана Грифитс, който с безпощаден удар в горния ляв ъгъл даде аванс на отбора си - 1:0

Тадич отвърна с безкомпромисно изпълнение с левия крак в центъра - 1:1.

Макгрегър отво изведе Шотландия с едни гърди напред в същия ъгъл - 2:1.

Йович би в десния край и Маршал докосна топката, но силата се оказа ключова и тя влетя вътре - 2:2.

Играчът на Манчестър Юнайтед Скот Мактомини изпълни по земя в десния ъгъл за 3:2.

Гудел изчака до последния момент и плъзна коженото кълбо с лекота в обратната посока - 3:3.

Макбърни не трепна и по идентичен начин като Гудел покачи на 4:3.

Александър Катай се засили и матира Маршал с брутален шут в десния ъгъл - 4:4.

Маклийн излъга хладнокръвно Райкович и изпрати топката в десния ъгъл - 5:4.

Митрович се нагърби с отговорността за следващия наказателен удар, но Маршал усети посоката и с лъвски скок в левия ъгъл опази вратата си суха!

Сърбия: Райкович, Миленкович, Митрович, Гуделж, Лазович, Максимович, Милинкович-Савич, Лукич, Костич, Митрович, Тадич.

Резерви: Дмитрович, Роцков, Катай, Младенович, Спажич, Радонжич, Коларов, Гачинович, Влахович, Йович, Ристич, Гружич.

Селекционер: Любица Тумбакович.

Шотландия: Маршал, О'Донъл, Галахър, Мактомини, Робъртсън, Джак, Макгин, Тиърни, Кристи, Дайкс, Макгрегър.

Резерви: Маклаулин, Гордън, Патерсън, Маклийн, Маккена, Купър, Армстронг, Бурк, Макбърни, Грифитс, Палмър, Консидин.